Євровікенд з точки зору суддівства. Аналіз Сергія Шебека


Колишній арбітр ФІФА розбирає численні суддівські помилки, які стались в минулий футбольний вікенд

Євровікенд з точки зору суддівства. Аналіз Сергія Шебека


Минулими вихідними основні матчі топ-чемпіонатів вражали великою кількістю суддівських похибок. Фактично, без гучних скандалів обійшлося лише у Франції. В окремих же випадках, на думку постійного експерта UA-Футбол, екс-рефері ФІФА Сергія Шебека арбітри припускалися просто дитячих помилок.

Кубок Англії. 1/16 фіналу

«Манчестер Юнайтед» - «Фулхем» - 4:1. Суддя – Марк Клаттенбурґ

2-га хвилина. Після подачі нападником господарів Вейном Руні кутового оборонець «Фулхема» Арон Г’юз у верховій боротьбі завадив пробити Крісу Смоллінґу з допомогою руки. Арбітр вказав на одинадцятиметрову позначку.

Сергій Шебек: Гра рукою була очевидною. Єдиний нюанс – ФІФА розповсюджує навчальні кліпи, керуючись якими в схожих моментах треба попереджувати порушника. Г’юз зумисне зняв м’яч рукою з голови Смоллінґа, наче зіграв у баскетбол. Мене здивувало лишень те, чому гравці «Фулхема» сперечалися з арбітром.

20-та хвилина. Капітан манкуніанців Патріс Евра відпасував м’яч на своєму лівому фланзі на Раяна Ґіґґза і вривався в штрафний майданчик, щоб отримати від валлійця передачу на хід. Втім, «куля» не потрапила до француза, бо на шляху пасу Раяна по дузі опинился рука Дам’єна Даффа. Суддя пенальті не призначив.

Сергій Шебек: Арбітр помилився, очевидно, вважаючи, що м’яч потрапив в руку Дафу випадково. Хоча на повторі чітко видно, що Дам’єн грав з умислом, він «погашував» м’яч рукою. Думаю, Клаттенбурґ вирішив, що два пенальті за гру рукою впродовж перших 20-ти хвилин – це занадто. Цей одинадцятиметровий такий же явний, як і попередній. При цьому рефері знаходився в оптимальній позиції.

45+1-ша хвилина. Вейн Руні після пасу від партнера зі своєї половини вибігав на побачення з воротарем гостей Марком Шварцером, однак лайнсмен зафіксував дуже сумнівне положення поза грою.

Сергій Шебек: Асистент помилився, зірвавши чистий вихід один на один. Це – серйозна помилка. Її причина приховується в тому, що лайнсмен випередив всіх гравців і знаходився до воріт «Фулхема» найближче, на півтора-два метри попереду. Відповідно, епізод він бачив під викривленою лінією, під кутом.

45+2-га хвилина. Під час подачі гостями кутового спершу Кріс Смоллінґ, штовхнувши Бреде Хангеланна в спину, а Філ Джонс, притримавши Дімітара Бербатова за руку, не дозволили футболістам «Фулхема» нанести удар. Рефері пенальті призначити не наважився.

Сергій Шебек: Два порушення в одному епізоді. Принаймні, одне з них арбітр мав кваліфікувати як порушення правил. Особливо це стосується першого з єдиноборств, коли Хангеланн побіг у напрямку м’яча, а Смоллінґ просто штовхнув його в спину. Через мить Джонс притримав за футболку Бербатова. Позицію суддя обрав правильну, але це теж не ґарантує, що помилки вдасться уникнути. Щоправда, пари Хангеланн-Смоллінґ арбітрові точно не перекривав ніхто, тому мене й дивує, чому він не наважився призначити пенальті. Можливо, Клаттенбурґ тримав в голові непризначений одинадцятиметровий у ворота «Фулхема» і вирішив тим самим компенсувати ту помилку.

50-та хвилина. Півоборонець господарів Андерсон виконав передачу на хід Руні. Вейн знаходився на грані втрапляння в офсайдну пастку, але асистент прапорця не підняв і нападник «Манчестер Юнайтед», вийшовши віч-на-віч з Шварцером, подвоїв рахунок.

Сергій Шебек: Асистент розібрався в цій ситуації прекрасно. Руні знаходився на одній лінії з оборонцем і помилитися в цьому епізоді було нескладно. Важче прийняти правильне рішення.

52-га хвилина. Манкуніанець Нані в межах карного майданчика відкинув м’яча на Руні, котрий виконав прострільну передачу справа на Хав’єра Ернандеса. В момент пасу Чічеріто знаходився в офсайді, однак політ м’яча скоригував Нані, після дотику якого Ернандес з розвороту довів рахунок до 3:0.

Сергій Шебек: Момент дуже непростий. Після прострілу Руні Чічеріто знаходився в положенні поза грою і в мить передачі він виводив себе з офсайду. Якби Нані не зачепив м’яча, гол вартувало б відмінити.

83-тя хвилина. Валенсія, Нані і Рафаел швидкими перепасовками довели м’яч до центру штрафного майданчика до Чічеріто. Хав’єр м’яча не чіпав, а лише відтіснив від нього оборонця гостей Арона Г’юза. Той впав, а Руні відправив м’яч у кут. Арбітр гола не зарахував, зафіксувавши порушення з боку Ернандеса.

Сергій Шебек: Арбітр розібрався в ситуації дуже чітко. Чічеріто поставив ногою блок оборонцеві «Фулема» і завадив йому рухатися в напрямку м’яча.

«Брентфорд» - «Челсі» - 2:2. Суддя – Джонатан Мосс

90+3-тя хвилина. Хавбек «Челсі» Рамірес виконав діагональну передачу вліво на Хуана Мату. Той намагався прострілити в штрафний майданчик, але влучив у руку оборонцеві гостей Харлі Діну. Арбітр пенальті призначити не наважився.

Сергій Шебек: Арбітр, хоча і знаходився в хорошій позиції, помилився. Відстань між тим, хто подає і оборонцем була великою. Рух руки був природнім, але витягнена рука збільшила простір і не довзолила м’ячу знайти того адресата, якого бачив Мата. Не виключаю, що арбітр, зваживши, що «Брентфорд» - клуб третього дивізіону, що не варто псувати свято для його вболівальників, і дав нагоду цій команді зіграти матч у Лондоні. З іншого боку за долі секунди врахувати всі ці психологічні нюанси складно.

Чемпіонат Іспанії. 21-й тур

«Реал» - «Хетафе» - 4:0. Суддя – Хосе Луїс Ґонсалес

53-тя хвилина. Після подачі Анхелем Ді Марією кутового оборонець «Реалу» Рікарду Карвалью зумів у верховій боротьбі переграти воротаря «Хетафе» Міґеля Анхеля Мойю, після чого Серхіо Рамос проштовхнув м’яч у ворота. Проте чи не здійснив Карвалью нападу на воротаря?

Сергій Шебек: Дуже груба помилка арбітра. 53-тя хвилина, рівна гра, рахунок 0:0 – фактично, цим своїм рішенням рефері зламав гру. Причина суддівської помилки єдина – він неправильно обрав позицію. При подачі кутового Ґонсалес надто глибоко увійшов у штрафний майданчик, замість того, щоб зайняти місце на перетині півкола і лінії карної зони. Тоді б рефері бачив цей момент врозріз. А порушення з боку Рікарду Карвалью було явним. Португалець вистрибнув і лівою рукою вдарив по руці воротаря. Після цієї суддівської помилки «Хетафе» посипалося. Не дивно, бо для таких команд гра з ґрандами, як правило, триває до першого голу.

56-та хвилина. Серхіо Рамос виконав довгу передачу на хід Кріштіану Роналду, однак ривок того, притримавши рукою за футболку, зупинив Альберто Лопо. Арбітр покарав порушника попередженням. Чи був у цьому епізоді фол останньої надії?

Сергій Шебек: З одного боку, Лопо своєю затримкою зірвав вихід Роналду один на один з воротарем. Але одним з критеріїв оцінювання фолу останної надії є те, чи міг нападник встигнути до м’яча швидше, ніж хтось з його суперників. У даному випадку воротар «Хетафе» встигав до м’яча швидше, ніж Роналду, тому жовта картка для Лопо є оптимальним покаранням.

71-ша хвилина. Півоборонець «Реалу» Самі Хедіра виконав передачу в район одинадцятиметрової позначки на Луку Модріча, але той не прийняв м’яча, впавши у боротьбі з Альберто Лопо. Суддя кваліфікував дію оборонця «Хетафе» як поштовх і призначив пенальті.

Сергій Шебек: Запитань до судді бути не може. Поштовх у спину – чистий пенальті. Думаю, гравці «Хетафе» обурюються лише тому, що після першого голу у них реакція на рішення арбітра, що логічно, трохи упереджена.

«Барселона» - «Осасуна» - 5:1. Суддя – Фернандо Тейшейра

27-та хвилина. Оборонець «Осасуни» Алехандро Аррібас, намагаючись перервати верхову передачу від Адріано, несвідомо зіграв у своєму штрафному майданчику рукою. Арбітр не лише призначив пенальті, а й показав памплонцеві другу жовту картку.

Сергій Шебек: Не сказав би, що шокований, але дуже здивований цим рішенням арбітра. Бо що ми бачимо? Аррібас хотів зіграти головою, але промахнувся і м’яч влучив у виставлену руку. Одинадцятиметровий удар тут беззаперечний, але незрозуміло, за що суддя показав оборонцеві «Осасуни» друге попередження. Припускаю, що Аррібас взагалі не бачив м’яча. Так може поступити хіба що арбітр-початківець. Цим рішенням рефері практично зламав гру «Осасуні».

33-тя хвилина. Гравець «Барселони» Хав’єр Маскерано виконав зі своєї половини передачу вправо на хід Педро. Той мав перед собою вільний простір, але атаку каталонців перервав помахом прапорця лайнсмен. З повтору видно, що центрбек гостей Лоло знаходився до своїх воріт найближче.

Сергій Шебек: Асистент помилився, бо Педро знаходився навіть не на одній лінії з передостаннім оборонцем «Осасуни».

36-та хвилина. Дані Альвеш своєю передачею виводив на побачення з воротарем гостей Андресом Фернандесом Ліонеля Мессі. Втім, судді зафіксували у Лео сумнівний офсайд, знову проіґнорувавши позиційну помилку Лоло.

Сергій Шебек: Ще одна помилка того ж асистента й на цей раз вона відібрала у «Барселони» вірний гол. Найпарадоксальніше, що лайнсмен встиг до моменту і позицію обрав правильно.

«Атлетік» - «Атлетіко» - 3:0. Суддя - Сесар Муньїс

18-та хвилина. Нападник «Атлетіко» Дієго Коста звільнився від опіки Мікеля Сан-Хосе з допомогою відмашки. Арбітр в цьому, як і в багатьох інших схожих епізодах, якими був наповнений цей матч, зупиняти гру не став.

Сергій Шебек: Безперечна жовта картка Кості. Нападник «Атлетіко» зумисне вдарив ліктем в обличчя суперникові. Певним чином, арбітра можна виправдати тим, що він біг за спиною цих футболістів і подробиць моменту міг не бачити.

19-та хвилина. Вінґер «Атлетіка» Ікер Муньяїн зліва намагався увійти в штрафний майданчик суперника, але не зробив цього, бо був затриманий за футболку Хуанфраном. Суддя порушення не зафіксував.

Сергій Шебек: Ще один безперечний штрафний і така ж безперечна жовта картка. І тут виправдання рішенню судді вже не знаходжу. Він перебував в хорошій позиції і мусів бачити, що Хуанфран явно затримував Муньяїна.

63-тя хвилина. Муньяїн небезпечно стрибнув у ноги Тьяґу. Крім штрафного в бік своєї команди Ікер іншого покарання не отримав.

Сергій Шебек: Небезпечний стрибок у ноги супернику, котрий за всіми критеріями підходить під визначення жовтої картки – великий розбіг, стрибок двома ногами. Муньяїн ризикував нанести суперникові важку травму. Коли суддя в стількох моментах приймає неправильне рішення, треба говорити про його слабку роботу.

Чемпіонат Німеччини. 19-й тур

«Боруссія» - «Нюрнберґ» - 3:0. Суддя – Міхаель Вайнер

17-та хвилина. Вінґер «Боруссії» Лукаш Піщек, отримавши передачу з глибини, на швидкості увійшов в штрафний майданчик гостей, а там впав після контакту з Тімо Ґебхартом. Арбітр призначив пенальті, хоча візуально гравець «Нюрнберґа» суперника не тримав. Реалізувавши одинадцятиметровий, Якуб Блащиковскі відкрив рахунок у матчі.

Сергій Шебек: Пенальті навіть не сумнівний – його просто не було. Найперше хотів би звернути увагу на розташування арбітра. Вайнер знаходився від епізоду метрах в 35-ти і бачити чітко, було порушення чи ні, не міг. Очевидно, суддю з пантелику збив асистент. Ймовірно, то він вказав, що було порушення. Арбітр, щойно пішла передача в штрафний майданик, мав різко прискоритися в бік лайнсмена. Лише в такому випадку він міг побачити момент сам. Так, в цьому епізоді Піщек знаходився попереду оборонця суперника. Він зіграв на випередження і увійшов у штрафний майданчик. Але в подальшому поляк повівся дуже хитро. Зверніть увагу на ноги Ґебхарта – ними він нічого протиправного не робив, ні збивав, ні підбивав. Єдине, Тімо легенько торкнувся рукою корпуса Піщека. Оборонець не тримав поляка, не штовхав, але самого дотику для хитруна Піщека було достатньо, щоб не продовжувати гру, а впасти з надією, що суддя призначить одинадцятиметровий. Його сподівання виправдалися, хоча то не симуляція, але й не порушення правил. Але ж футбол – це контактний вид спорту, постійна боротьба корпус в корпус. Арбітр це б мав розуміти.

«Штутґарт» - «Баварія» - 0:2. Суддя – Флоріан Майєр

58-ма хвилина. Баварець Тоні Крос, отримавши передачу на хід зліва, втік від Ґеорґа Нідермайєра і збирався пробивати по воротах. Але пробити Крос не зумів, бо впав під напором оборонця суперників. Суддя цей епізод кваліфікував на користь «Штутґарта» - порушення не зафіксував, а нападникові мюнхенців дав попередження за надмірно емоційну апеляцію.

Сергій Шебек: Момент майже ідентичний з тим, що трапився у матчі «Боруссія» - «Нюрнберґ», з тією лише різницею, що тут Нідермайєр і затримував Кроса, і штовхав його, і заплітав йому ноги і вдарив по ногах. Порушення було очевидним. Арбітр, начебто, позицію зайняв правильну і повинен був не лише призначати пенальті, а й вилучати футболіста «Штутґарта». Це – фол останньої надї. Крос чисто виходив сам на сам з воротарем.

Чемпіонат Італії. 22-й тур

«Ювентус» - «Дженоа» - 1:1. Суддя – Марко Ґуїда

90+3-тя хвилина. Вінґер господарів Штефан Ліхтштайнер виконав передачу зліва, на яку виходив Мірко Вучініч. Чорногорця в підкаті намагався випередити Андреас Ґранквіст. Ногами швед вибити м’яч не зумів, зате зупинив його рукою. Не призначивши пенальті, арбітр сильно розгнівив наставника туринців Антоніо Конте.

Сергій Шебек: Арбітр помилився з кількох причин. При призначенні пенальті існує кілька критеріїв: відстань від м’яча до руки і природнє чи неприроднє положення рук. Відстань від м’яча була суттєвою, а руку гравець мав змогу прибрати. Якби не рука Ґранквіста, м’ячем міг заволодіти Вучініч. Одинадцятиметровий тут очевидний.

«Катанія» - «Фіорентина» - 2:1. Суддя – Доменіко Челі

21-ша хвилина. Гравець «фіалок» Мануель Паскуаль, подаючи кутовий, з другої спроби виконав навіс до штрафного майданчика господарів, а Джуліо Мільяччо, знаходячись на одній лінії з кількома оборонцями суперника, головою спрямував м’яч у сітку.

Сергій Шебек: Момент складний для асистента. Мільяччо знаходився на одній лінії відразу з вісьмома гравцями своєї і чужої команди, вишикуваних у шеренгу. Один перекривав іншого. Визначити, хто знаходиться до воріт ближче, лайнсмену було дуже непросто.

35-та хвилина. Гравець «Катанії» Алехандро Ґомес виконав навіс зі штрафного зліва. На передачу виходив Джузеппе Беллускі. Він не дотягся до м’яча і впав, вимагаючи від судді призначення пенальті. Рефері ж продемонстрував сіцелійцеві попередження за симуляцію.

Сергій Шебек: З першого погляду виглядало, що порушення було і треба призначати одинадцятиметровий. Але при детальному розгляді ситуації бачимо, що Беллускі, будучи невпененим, що він встигне до м’яча і відчувши, що до нього торкається футболіст «Фіорентини», підкинув ноги вище голови і впав. Суддя цю обманку помітив і, що характерно, не залишив цей момент без уваги, а покарав Беллускі попередженням за симуляцію. І це дуже важливо, бо якби суддя не відреагував на витівку сіцелійця ніяк, його рішення могло б спричинити резонанс. Позначивши момент жотвою карткою, арбітр переконав в своїй правоті всіх.

77-ма хвилина. Після боротьби за м’яч поруч з боковою лінією між флорентійцем Альберто Аквілані і сіцелійцем Пабло Барр‘єнтосом м’яч відскочив до гравця «Катанії» Маріано Іско. Втім, рефері гру зупинив і вилучив Аквілані з поля. За що, адже за підсумками єдиноборства не апелювали навіть гравці команди-господаря?

Сергій Шебек: Спершу арбітр зупиняти гри не збирався. Й справді, навіщо це робити, якщо навіть ніхто з гравців «Катанії» не апелює? Барр‘єнтос після єдиноборства з Аквілані підіймався і вже хотів продовжити гру. Свисток пролунав, вже коли м’яч відлетів до Іско. Після того була червона картка Аквілані. Очевидно, підвів арбітра асистент, котрий був до епізода далекувато і бачив його в іншому ракурсі. Однак, всі повтори демонструють, що Аквілані не наступав на ногу Барр’єнтоса навіть близько. Цей момент трапився за рахунку 1:1, і 13-ти хвилин «Катанії» вистачило, щоб чисельну перевагу втілити в переможний гол.

90+2-га хвилина. Оборонець «Фіорентини» Факундо Ронкалья штовхнув у спину Лукаса Кастро, котрий тікав від нього по флангу. Втім, арбітр призначив не штрафний, а попередив гравця «Катанії».

Сергій Шебек: Ще одне незрозуміле рішення арбітра. Тут було відверте порушення, поштовх у спину з боку Ронкальї. Не можу зрозуміти, за що гравцеві «Катанії», проти якого порушені правила, показана жовта картка. Можливо, арбітр підсвідомо відчував, що його підвів асистент і він незаслужено вигнав футболіста «Фіорентини» з поля і хотів якось реабілітуватися. Також не виключаю, що попередження було показане за незгоду з рішенням арбітра.

«Інтер» - «Торіно» - 2:2. Суддя – Давіде Масса

39-та хвилина. Півоборонець туринців Маттео Бріґі виконав передачу справа в штрафний майданчик суперників. На м’яч пробував вийти Ріккардо Меджоріні, проте він впав після контакту з оборонцем міланців Андреа Раноккія. Суддя епізод проіґнорував.

Сергій Шебек: Ще одна схожа з моментом у матчі «Боруссія» - «Нюрнберґ» ситуація. Меджоріні, відчувши, що оборонець його торкається, не знайшов нічого кращого, як просто підсилити своє падіння. Можливо, якийсь контакт й був, але не настільки значний, щоб призначати пенальті. Арбітр вчинив правильно, а якби порушення насправді було, на допомогу прийшов би додатковий суддя, в якого епізод був перед очима. Але ні порушення, ні симуліяції тут не було. Якщо порівнювати цей епізод з дортмундським, то в Масси було більше підстав призначити пенальті, ніж у Вайнера.

75-та хвилина. Гравець господарів Альваро Перейра накинув м’яч в район одинадцятиметрової позначки, де з трьома оборонцями боровся Андреа Раноккія. Після контакту з Камілом Гліком він впав, але пенальті арбітр не призначив.

Сергій Шебек: Момент 50 на 50. Я б став на бік арбітра, бо тут спостерігалася велика скупченість гравців, а епізод дуже швидкоплинний. Глік справді вдарив коліном в коліно Раноккії, щоправда, я не впевнений, що навмисно. Якщо розглянути під мікроскопом, то нюанси міг розгледіти хіба що додатковий абітр, але він, очевидно, не наважився взяти на себе відповідальність і не радив призначати пенальті. Хоча у випадку призначення одинадцятиметрового суддю теж легко можна було виправдати. Раноккія, не отримай він удару в коліно, цілком міг виходити на ударну позицію. Але 2:2, 73-тя хвилина… Мабуть, арбітр вчинив правильно. Якби рефері міг бачити момент з трьох ракурсів, як ми, може його рішення було б інакше.

90+3-тя хвилина. Нападник гостей Роландо Б’янкі після скидки від партнера намагався на швидкості увірватися в штрафний майданчик суперника, однак м’яч йому з-під носа вибив Альваро Перейра. При цьому бутса уругвайця промайнула перед очима форварда «Торіно». Арбітр в діях Перейри небезпечної гри не помітив.

Сергій Шебек: В цій ситуації не стану виправдовувати ні арбітра, ні асистента, ні додаткового суддю. Тут треба відзначити погану командну роботу всієї бригади. Так, арбітр знаходився далеко від моменту, але в такому випадку на допомогу йому мав прийти асистент. Тут була відверта небезпечна гра з боку Перейри. Суддя мав призначати вільний удар. За хвилину до закінчення гри він міг би принести «Торіно» перемогу. Якби Перейра торкнувся бутсою обличчя Б’янкі, мова йшла б не лише про призначення штрафного, а й про серйозну травму нападника туринців.

Оцените этот материал:
Комментарии
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
DennnniS (Lugansk)
Спасибо, оперативно и интересно :D
Ответить
1
0
Вернуться к новостям
Комментарии 1
DennnniS (Lugansk)
Спасибо, оперативно и интересно :D
Ответить
1
0

Новости Футбола

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус