"Варшавське повстання" українців серед снігу. Мандрівка до Варшави з UA-Футбол


Відновлене "серце" і коронована стадіоном Вісла

"Варшавське повстання" українців серед снігу. Мандрівка до Варшави з UA-Футбол


Якщо ти мандрівник і відкриваєш для себе нові простори, то відвідувати міста, в яких раніше не бував, пізньої осені чи ранньої весни вкрай не бажано. Аби не зіпсувати враження від побаченого і не набудувати в своїй уяві негативних стереотипів. Втім, маршрут футбольного вболівальника та журналіста найчастіше диктує календар. Розклад матчів вгодити всім й одразу не може. Як зі спортивної, так і з мандрівної точок зору. Зрештою, в мить, коли календар нашої групи формувався, ніхто й подумати не міг, що в другій половині березня полякам доведеться приймати українців на стадіоні «Народови» за температури «мінус десять».

Українські футболісти, ледь вийшовши з готелю «Брістоль» на ранкову прогулянку вуличками Старого Міста, відразу попрямували в зворотньому напрямку. Все просто: легкі літні кросівки на розмоклому снігу швидко набрали вологи. Іншого взуття наші гравці з собою не прихопили. Власне, з тієї ж причини вирішили не вибиратися з номерів готелю «Метрополь» і більшість журналістів. Ті ж, хто негоди не побоявся, взяли в руки розгорнуту карту – і в дорогу.

Готель "Брістоль"

До речі, про мапи. Їх у Варшаві можна взяти абсолютно безкоштовно в кожному готелі, в багатьох магазинах. На двосторонньому відривному листі формату А3 знаходимо всі необхідні для туриста позначення головних пам’яток історії й архітектури, а також розташування готелів. Взагалі, місць для поселення, судячи з цієї карти, в польській столиці можна знайти безліч. Будь-яке з українських приймаючих Євро-2012 міст в цьому контексті виглядає надто скупо. Готелі і гостели в центрі Варшави розташовані буквально на кожному кроці.

Українську і російську мови в занесеному до світової культурної спадщини ЮНЕСКО Старому Місті в день матчу Польща – Україна можна було почути доволі часто. Щоправда, найчастіше не з вуст українських фанатів, котрі нагадували про себе лише появою поруч з тим же «Брістолем», а від російських школярів, котрих, очевидно, з початком весняних канікул повідправляли в мандрівку європейськими столицями батьки. Наші ж фанати, мабуть, щоб не провокувати уваги своїх польських колег, себе воліли не проявляти і демонстрували свою українськість лише тоді, коли точно впевнювалися, що навпроти чимчикує земляк. То за умови, що один з польських пабів, очевидно, завбачливо помістив на вході оголошення «Promocja piwo lwowskie 1715 – 8 zl.» з перекресленою десяткою навпроти. Правда, туди не заходимо не лише з огляду на те, що попереду чимало роботи, а й знаючи істинну якість пропонованого напою.


Окрім футболу, ще одна (остання) згадка про Україну в центрі Варшави сповіщала про фотовивставку «Wesoły Lwów» в приміщенні одного з центральних музеїв. Негусто, але, може, це й добре, бо негативних згадок про нас не було. На відміну від тих же росіян, яких по-доброму згадують хіба що через розташовану в середмісті вулицю Гагаріна та Меморіалом Другої світової війни на узбережжі Вісли. Разом з тим, відразу в двох місцях зустрічаємо пам’ятні знаки про Катинську трагедію. Перший – невеличкий камінь з поваленими хрестами – розташований в самому центрі міста, біля останків старовинного замку Барбакан. Другий – великий Меморіал з тими самими хрестами, які падають з відкритого залізничного вагону – возвеличується на окраїні центру, поруч зі стадіоном клубу «Польонія». На стіні того ж стадіону красується розлоге графіті із зображенням озброєних людей з польськими стягами і надписом «Завжди віддамо за тебе кров, Варшаво».

Мури стадіону "Польонія"
Меморіал жертвам Катині

Стадіонів в центральній частині Варшави і середмісті – судячи з карти, відразу сім. Арена найпопулярнішого клубу «Леґія» розташована неподалік від пам’тника королю Речі Посполитої Янові ІІІ Собеському, в середмісті. В центрі ж «зелено-біло-чорні» найчастіше згадуються крізь стихійні графіті на будівлях. Як правило, непристойного змісту. Найбільш презентабельний – «Legia kurwa». «Курва» для поляків – то не стільки матюччя, скільки словосполучення, прояв емоцій, підсилення сказаного. Приміром, у другому таймі матчу Польща – Україна фанати «кадри» гнали свою команду вперед 50-тисячним скандуванням «Грайте, курва мать».

Судячи з пам’ятників, центральними постатями польської столиці вважаються король Зіґмунт, письменник Адам Міцкевич, фізик Микола Копернік, засновник «войска польського» Юзеф Пілсудскі і князь Юзеф Понятовскі. Зіґмунт височіє над центральною площею Варшави. Гранітний Пілсудскі, котрий, до речі, був дуже прихильним до української Центральної Ради, споглядає на величезну площу власного імені, на якій відбуваються найбільші державні урочини і де знаходиться могила невідомому солдатові з вічним вогнем.

Центральна, Палацова площа
Пам'ятник Адаму Міцкевичу
Пам'ятник Миколі Коперніку

Могила невідомого солдата

Пам’ятник Понятовскі прикращає площу президентського палацу, куди, до слова, автор цих рядків зайшов, не помітивши жовнірів-охоронців. Ті в коректній формі дали зрозуміти, що сюди заходити не можна. Зважте, що через півгодини в Палаці відбувалася офіційна зустріч польського і угорського президентів. Можете собі уявити схожу поведінку українських «мєнтів» у мить, коли на Банковій готується навіть не міжнародний прийом, а зустріч Президента з урядом? Почати, мабуть, варто з того, що перекриті будуть навіть підходи, не те що під’їзди до цієї вулиці.

Президентський палац і пам'ятник князю Понятовскі

Зрештою, вище згадувані пам’ятники демонстують велич, міць і розум польського народу. Його серце – то варшавська Серенка, скульптура дівчини в формі русалки, котру зображають на гербі польської столиці. Цікаво, що обличчя Серенки зображено з 25-річної поетеси Крістіни Крахельскі, котра загинула в перший день Варшавського повстання 1944-го, котре у військовому розумінні було спрямоване проти гітлерівців, у політичному – проти СССР. Серце Варшави – то Маленький повстанець з автоматом у руках, котрий символізує ту саму боротьбу проти двох тиранів. Головний же монумент Варшавському повстанню знаходиться поруч з Варшавським судом. На мурі позад пам’ятника надпис «Powstanie warszawskie 1944» з відповідною абревіатурою PW, якою повстанці позначали свої переможні акції тих років.

Серенка
Варшавська Площа Ринок
Маленький повстанець

Така величезна увага до подій 1944-го дивувати не повинна, адже в часи Другої світової війни Варшава зусиллями двох людськоненависних держав була зруйнована на 90 відсотків і з тих часів відбудовувалася майже заново. І що показово: попри свій соціалістичний статус, польська столиця вберегла власну автентичність й змогла відновити історичний центр у вигляді, наближеному до того, в якому на нього ступала загарбницька нога в 1939-му. Власне, останки мурів замку 13-го сторіччя Барбакан якраз і символізують цілісність історії Варшави. Цікаво, що на стінах майже кожного будинку в центрі міста можна зустріти табличку, котра сповіщає, що в роки Другої світової на цьому місці було вбито стільки-то поляків.

Ніхто не забутий...
Барбакан

Іншими словами, не дивлячись на всі історичні катаклізми, поляки зберегли душу Варшави, зберегли місто у вигляді, наближеному до того, в яке у 1849-му перед смертю заповів відправити своє серце Фредерік Шопен. Як відомо, з тих пір серце видатного композитора покоїться в Соборі Святого Хреста. Власне, ця церква, Барбакан і центральна площа – то серце Польщі, а король Зигмунт з колони неначе дивиться на Віслу, «короновану» виконаною з дотриманням усіх сучасних вимог ареною «Народови». Чи не показово, що навіть стадіон з матеріалу «скло-бетон» поляки примудрилися збудувати з урахуванням власного колориту? І точно повчально, що для новітніх хмарочосів Варшава виділила окремий район, котрий розпочинається з залізничного двірця. На відміну від Києва, поляки серця власної столиці склобетонним бачити не забажали…

Собор Святого Христа

Район хмарочосів
Палац культури і науки
Мерія Варшави
Над Віслою
Варшавські горобці
Морозна Варшава
Польський Сейм
Перед Барбаканом
Варшавський суд
Вид на "Народови" з центру міста
Напередодні матчу

Фото - Іван Вербицький

Оцените этот материал:
Комментарии
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
chicha (Kiev)
Молодці поляки, ми колись з них сміялися, а тепер до них на екскурсії їздимо і на заробітки. Авторові спасибі гарна стаття.
Ответить
1
0
Вернуться к новостям
Комментарии 23
chicha (Kiev)
Молодці поляки, ми колись з них сміялися, а тепер до них на екскурсії їздимо і на заробітки. Авторові спасибі гарна стаття.
Ответить
1
0
okc (Москва)
Выражение напередодн1 подразумевает, что событие было за день перед игрой-а тут фото выложено непосредственно перед матчем.
Ответить
1
3
Лоза Вячеслав (Волица-Полева)
Взагалi то не Селенка а Сиренка (Syrenka )- Русалонька.
Ответить
2
0
progres (Луцьк)
[quote datetime="29.03.2013 17:04" author="churmich (Одесса)"] . АК боролась против националистических украинских вооружённых формирований, украинских, белоруских и литовских коллаборационистов. По данным некоторых историков, АК также занималась этническими чистками украинского населения. [/quote] Вия кщо берете витримки з Вікіпедії, то хоч би з українського варіанта. АК не "по нєкоторим данним", а конкретно займалась етнічними чистками українського населення, наслідками якого є так звана "Волинська трагедія". І воювало воно не тільки проти перерахованих збройних формувань, а і проти радянських партизаців і проти Радянської армії, так як вважали совєтів окупантами на рівні з фашистами.
Ответить
5
0
progres (Луцьк)
[quote datetime="30.03.2013 10:51" author="Фил1009 (Запорожье)"] Главное маленького "павстанца" разместили! Интересно как памятник называется. [/quote] Як називається пам"ятник - вже не пам"ятаю. Але він стоїть саме на тому місці, де і знайшли мертвим цього маленького повстанця - з автоматом і в касці. От нам би в поляків навчитись берегти пам"ять про тих, хто боровся за незалежність Польщі. До речі, хто не розуміє, що написано на викладеній в огляді табличці - перекладу: "Місце осв"ячене кров"ю поляків, які полягли за свободу Вітчизни. Тут 2-го вересня 1944 року гітлерівці розстріляли 30 осіб". І такі таблички є на кожному розі, будинку, де загинули повстанці в 1944 р., навіть з призвіщами. В Варшаві на Військовому кладовитщі поховані поляки, які загинули як під час повстання проти царської Росії в 19 столітті так і під час Варшавського повстання в 1944 р. Причому на одному кладовищі поховані бійці АК (Армії крайової - це ніби наші бандерівці), АЛ (Армії людової - це ніби наші радянські партизани) й БХ (Батальйони хлопські - це ніби самооборона, яка боролась проти всіх). На моє питання, мовляв як же так, під час війни ці збройні формуваннями нерідко воювали між собою, а тепер лежать на одному кладовищі і однаково шануються і державою і народом, я отримав від поляка коротку, але вичерпну відповідь: всі вони боролись за незалежність Польші. Отак би й нам так сказати: всі вони боролись за незалежність України.
Ответить
7
0
AndreSem (Киев)
Хороший матеріал. Так тримати!
Ответить
4
0
Фил1009 (Запорожье)
Главное маленького "павстанца" разместили! Интересно как памятник называется.
Ответить
2
0
FCDK 1927 (Kyiv )
Цікаво, дякую.
Ответить
4
0
Заграва (Рівне)
Завжди подобаються статті про футбол з нарисами про країну, тут навпаки, але дуже гарно. Дякую. За численні фото дякую окремо.
Ответить
4
0
Лев ЛЬВОВич (Львів)
[quote datetime="29.03.2013 20:50" author="odesss (Staten Island)"] Матерная надпись на доме - то достопремечательность? Зачем это публиковать? [/quote] А де, як не по фото, об*єктивно та неупереджено можна судити про "нрави" суспільства?! Фото красномовніше за написане. Що цікаво - на фото "Мури стадіону Польонії", зліва на графіті є такаж "доброзичлива" фраза на адресу Polonii , тільки трохи замазана, але легко читається... Добре, що в таких антагоністичних "західних" формах вболівання проти інших команд у нас не відбувається! Ось в цьому "наслєдіє совецького рєжиму" ненайгірший слід лишило!))))
Ответить
3
0
Лев ЛЬВОВич (Львів)
Автору: кольори "Легії" - зелений, білий, чорний!!!.. А не червоний замість чорного! Напевно, на слух сприймав інфу, та перекрутив. Хоч би перевіряв в довіднику, по емблемі ж все було б ясно!... Неподобство!Вас же читають ті, хто нічого не знає,.. в 10-15 років я не сумнівався в жодному слові журналіста,... теперка я знаю, шо вони час від часу "лівою ногою" якусь нісенітницю чи "халтуру" обов*язково утнуть...(((
Ответить
2
2
Іван Вербицький (Київ)
катастрофічна помилка! банальна описка, до вашого відома і ніхто мені там про Леґію, а тим паче, про її кольори не розповідав
Ответить
5
0
КО3ЫРЬ (Донецк)
Классная статья, АВТОРУ РЕСПЕКТ !!!
Ответить
12
0
Эдуард Волошин
За заголовок аплодисменты одной рукой!
Ответить
1
1
odesss (Staten Island)
Матерная надпись на доме - то достопремечательность? Зачем это публиковать?
Ответить
1
5
vizalexx (Киев)
Заметки неплохие. Спасибо. От "шапки" коробит. Незачем всуе использовать ключевые для другой нации моменты истории, тем более, пристегивая их к футболу.
Ответить
6
0
z111965 (Kharkiv) (Харків)
Молодець, Іване!
Ответить
13
2
ДОНБАСС-ОТЕЦ (ДОНЕЦК)
На фото "Варшавский университет" ошибка - на фото показан суд. Варшавский универ находится напротив костела Святого Креста(не святого Христа), недалеко от памятника Коперника. Но не смотря на не большие ошибки автора - очень хорошая статья. Как будто опять в Ва-ве побывал. А еще напротив стадиона есть парк, так там белки с рук едят орехи, особенно зимой. Класс!!!
Ответить
8
0
Іван Вербицький (Київ)
виправлю. Значить, не так з автобуса екскурсоводшу зрозумів. Стосовно парку, то за один день не було змоги подивитися все.
Ответить
9
1
Kostya Dovgan (Киев)
придется еще раз мчать тогда
 
7
1
churmich (Одесса)
Цікаво, що обличчя Селенки зображено з 25-річної поетеси Крістіни Крахельскі, котра загинула в перший день Варшавського повстання 1944-го, котре у військовому розумінні було спрямоване проти гітлерівців, у політичному – проти СССР. Серце Варшави – то Маленький повстанець з автоматом у руках, котрий символізує ту саму боротьбу проти двох тиранів. Головний же монумент Варшавському повстанню знаходиться поруч з Варшавським університетом. На мурі позад пам’ятника надпис «Powstanie warszawskie 1944» з відповідною абревіатурою PW, якою повстанці позначали свої переможні акції тих років. Варша́вское восста́ние — восстание против нацистских оккупантов в Варшаве с 1 августа по 2 октября 1944 года, организованное командованием Армии крайовой и представительством польского правительства в изгнании. Armia Krajowa, буквально — Отечественная армия) — вооружённые формирования польского подполья во время Второй мировой войны, действовавшие в пределах довоенной территории польского государства. АК была основной организацией польского Сопротивления.Основной целью АК было восстановление польского государства при поддержке Великобритании и США. АК боролась против националистических украинских вооружённых формирований, украинских, белоруских и литовских коллаборационистов. По данным некоторых историков, АК также занималась этническими чистками украинского населения.
Ответить
5
3
Octavia (Warsaw)
Хороший авторский труд.
Ответить
16
2
Demian (Коломия)
Ось Ваня за що я тебе поважаю - так це за те, що ти реалізуєш мої географічні мрії...
Ответить
16
3

Новости Футбола

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус