Анатолій Заяєв: "Багатством потрібно правильно розпорядитися"

Анатолій Заяєв: "Багатством потрібно правильно розпорядитися"

15 января 2012, воскресенье. 22:402012-01-15T22:40:06+02:00

Хто більше витрачає кош­тів на придбання кваліфікованих виконавців, той у підсумку здобуває трофеї. Здавалося б, це прописна істина сучасного спорту, зокрема футболу. Але в такому разі знівельовано роботу тренера, адже все вирішує бюджет клубу і, відповідно, кваліфікація гравців. Що головне — великий бюджет чи талановитий наставник — «Газеті» розповів заслужений тренер України Анатолій Заяєв.

— Безумовно, величина бюджету має вагоме значення у футболі. Але без талановитого й харизматичного тренера успіху досягнути неможливо, — каже Анатолій Миколайович. — Згадайте, свого часу в іспанському «Реалі» працював Бернд Шустер — команда стала чемпіоном країни. Попри це, керівництво клубу звільнило Б. Шустера — не подобався малюнок гри. Тому в «Реалі» часто змінювали тренерів, шукали того, хто міг би запровадити таку командну гру, яка подобалася б фанатам. Тепер мадридців тренує Жозе Моуріньо. Він прикипів до колективу, його люблять уболівальники та самі гравці. Наставник іспанської «Барселони» Хосеп Гвардіола успішно працює з каталонцями. Чимало фахівців пророкувало його команді спад. Але «Барса» й надалі демонструє феєричний футбол і здобуває трофеї. У цьому заслуга тренера. Без грошей, звісно, успіху не досягнеш. Але багатством потрібно правильно розпоряджатися.

— Ви згадали Жозе Моуріньо. Але цей фахівець сповідує обережний, захисний футбол, який не є видовищним…

— Так, такий футбол не є видовищним, але вболівальникам це до вподоби. Головне, що така тактика дає результат. А фанати пробачають тренерові невидовищність гри.

— Чи поділяєте думку: якби в Жозе Моуріньо не було змоги купувати найдорожчих і найкращих у світі футболістів, про його тренерський геній ми нині не говорили б? Зі скромним бюд­жетом наставник проявив себе тільки в «Порту», а в інших клубах не мав проб­лем із трансферними кампаніями…

— Категорично не погоджуюся з думкою про те, що гроші є вирішальним чинником у футболі. Навіть зі скромним бюджетом можна перемагати заможніші клуби. До прикладу, дніп­ропетровський «Дніпро» за часів нині покійного Євгена Кучеревського. У його команді не було жодного іноземця, він набирав доморощених талантів, які не підійшли іншим клубам: когось у київському «Динамо», когось в інших клубах. Виховував добротну команду. Тепер «Дніпро» тренує іспанець Хуанде Рамос. У нього теж немає проблем із придбанням футболістів, купує всіх, кого вважає за потрібне. За час його роботи в «Дніп­рі» з’явилося чимало нових футболістів. Але «дніпряни» не показують тієї гри, яку хочуть бачити вболівальники. Вони не можуть утрутитися в боротьбу за нагороди, програють аутсайдерам. Хіба це не є свідченням, що без хорошого наставника успіху годі домогтися?

У Юрія Максимова із «Кривбасу» дуже обмежені трансферні можливості. Але він знайшов потрібні слова для гравців, колектив показує доброт­ний футбол, претендує на участь у Лізі Європи. Тренер у команді — головна фігура, яка визначає майбутнє клубу.

Варто зазначити, що, купуючи футболіста, необхідно дуже добре вивчити його біографію: чим хворів, як його виховували, який має характер. Без такої інформації викладати за гравця великі гроші не можна. Однак українські клуби нехтують цим правилом. Переглянули в запису два-три поєдинки й відразу ухвалюють рішення. Тому і трансфери іноземців часто бувають невдалими. Впевнений, рано чи пізно українські клуби працюватимуть за принципом своїх колег із провідних чемпіонатів Європи. Там дуже прискіпливо ставляться до роботи на трансферному ринку.

— Отож у сучасному футболі тренер, окрім теоретичних знань, повинен володіти ще деякими якостями. Наставник має бути хорошим менеджером, який знає, кого з футболістів за які гроші треба купити, а також зобов’язаний бути хорошим психологом, щоби створити в команді відповідний мікроклімат…

— Окрім перелічених вами якостей, наставник команди повинен уміти порозумітися з керівництвом клубу. Власник мусить довіряти тренерові, інакше нічого хорошого з цього не вийде. Свого часу всі чекали, коли Мірча Луческу покине «Шахтар». Фахівці й уболівальники вірили, що румун у Донецьку не затримається. А Рінат Ахметов не звільнив Луческу. І через рік «Шахтар» здобув Кубок УЄФА. Тому тренер повинен мати авторитет у власника клубу.

— Окрім «Металіста», інші три провідні клуби України тренують іноземні фахівці. В Україні бракує хороших наставників?

— У нас удосталь хороших фахівців. Але багатьом із них заважає нормально працювати страх перед власниками клубів. Деякі президенти футбольних клубів дозволяють собі вказувати наставникові, кого замінити, а кого випустити на поле. Припускаю, така ситуація нещодавно склалася з тренером сімферопольської «Таврії» Сергієм Пучковим. Йому давали вказівку, кого випускати на поле. Звісно, коли в наставника відверто про це запитали, то він усе заперечив. Але підозрюю, в його роботу втручалися. Рінат Ахметов за жодних обставин не піде під час перерви в роздягальню своєї команди. Те саме стосується Ігоря Суркіса й Олександра Ярославського. А є такі президенти клубів, хто втручається в роботу тренера. У такій ситуації наставник, який себе поважає, має подати у відставку. Натомість українські фахівці терплять. Власник клубу повинен довіряти тренерові, а інакше не має сенсу брати його на роботу. Якщо іноземних фахівців власники футбольних клубів поважають, то зі земляками поводяться по-іншому, втручаються в їхню роботу.

Источник: Гліб Ваколюк, gazeta.lviv.ua


Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев