Українці-легіонери. Франція. Чотири мушкетери


Заваров, Яковенко, Скаченко и Левицикй - украинские легионеры во Франции

Українці-легіонери. Франція. Чотири мушкетери


UA-Футбол продовжує розповідь про українців-легіонерів - на черзі Франція.

Олександр Заваров, 52 роки, півзахисник, Нансі

На Заварова очікували в "Ювентусі" як на наступника Платіні. Але він не виправдав сподівання. Тому, влітку 1990-го року клуб прийняв рішення розпрощатися з футболістом. Тоді той самий Платіні, вмовив Заварова перейти в "Нансі", клуб в якому Мішель починав свою кар'єру і в якому він займав одну з керуючих посад. За повідомленнями ЗМІ, він прилітав в Турин на власному літаку, для того, щоб привезти Заварова до "Нансі" Олександр вже тоді був знайомим з славетним французом, до того ж розумів, що вже не отримає пропозиції від суперклубів, тому погодився на перехід.


Українці-легіонери. Франція. Чотири мушкетери - изображение 1
Фото:sports.ru


"Нансі" тоді тільки-но вийшов в Перший дивізіон і відчайдушно намагався втриматися там. За висловом одного з французьких журналістів, "цей клуб був занадто малим для Ліги 1, але занадто амбітним і повним ентузіазму для Другого дивізіону", тож його доля була боротися за виживання. Заваров був не єдиним гравцем команди з міжнародним досвідом, але його партнери одразу визнали за ним перевагу і таким чином уродженець Луганська став лідером команди. Атаки йшли через нього, він керував діями команди і відчував себе набагато вільніше, ніж в Італії. Менш ніж за півроку вивчив французьку.

Тренером тоді був майбутній чемпіон світу Еме Жаке, і команда демонструвала веселий футбол, пропускала більше всіх в лізі, а за забитими м'ячами знаходилася в середині турнірної таблиці. Сезон пройшов в боротьбі за виживання, і "Нансі" врятувався лише в останньому турі, та й то завдяки невдалим результатам суперників. Заваров відіграв 30 матчів в лізі та забив 7 м'ячів. Цей сезон беззаперечно був його кращим у Франції. Він заслужив любов вболівальників і пошану партнерів та фахівців.

В сезоні 91/92 Жаке залишив команду і прийшов новий тренер. "Нансі" продовжував боротьбу за виживання, тренер змінився в середині сезону, Заваров залишався гравцем основного складу. Він пропустив кілька матчів лише через травми. Але цей сезон був гіршим за попередній, як для нього, так і для команди. Олександр зіграв 28 матчів, забив лише 3 голи і показував менш вражаючу гру. А "Нансі" цього разу не пощастило в останніх турах, команда посіла останнє місце в лізі і вилетіла. В цьому сезоні Заваров одягнув капітанську пов'язку.

%video=51a8b6d4622ad%


Попри те, що "Нансі" мав грати у Другому французькому дивізіоні, Заваров вирішив залишитися. Команда пережила омоложення складу, і українець став беззаперечним лідером і капітаном. Тоді він отримав прізвисько "дід". А байка про його інше прізвисько виникла пізніше. Як зазначив тодішний президент клубу, прізвиськом Заварова в той час в перекладі з французької було "буряк". Справа в тому, що партнери часто чули від нього слово "blette", що й перекладається з французької як "буряк". Зрозуміло, що луганчанин не мав на увазі цей овоч, а зовсім інше слово, схоже за звучанням:) Сам Олександр пізніше спростував це твердження.

Цей сезон видався вдалим. Заваров відчував, що його рівень значно вищий і вже взимку хотів перейти в інший клуб, тим більше, що пропозиції від клубів Ліги 1 в нього були. Але "Нансі" вимагав великі гроші за трансфер, тому і взимку, і влітку півзахисник змушений був залишитися в клубі. В сезоні 92/93 на його рахунку 28 матчів та 9 голів, він став другим бомбардиром своєї команди. "Нансі" більшу частину сезону знаходився на місцях, які дають право виходу до Ліги 1, але знову останні тури стали фатальними і сезон закінчився четвертим місцем.

Наступні два сезони Заваров вже відверто догравав. Він приятелював з Платіні, весело проводив час і виконував функції граючого тренера. Як і раніше, він зіграв багато матчів (48 за два сезони, 4 голи), та рівень його гри значно знизився. Та й команда була середняком другого дивізіону і не вела боротьбу за підвищення в класі. Ще до закінчення сезону він прийняв рішення закінчити кар'єру гравця і перейти на тренерську роботу. Йому обіцяли місце помічника головного тренера. Та тодішній "коуч" не захотів бачити біля себе Заварова, і Олександр по закінченні сезону 94/95 подався до команди одного з нижчих дивізіонів, де виконував обов"язки граючого головного тренера.

Загалом за "Нансі" Заваров провів 58 матчів в Вищому дивізіоні та забив 10 голів, і 66 матчів в другому (13 голів)

%video=51a8b97ebf77b%


Павло Яковенко, 48 років, півзахисник, Сошо

Один з наймолодших героїв славетного "Динамо" 80-х встиг зіграти за клуб і за часів Незалежності, та останніми роками своєї кар'єри в "Динамо" страждав від травм. Олександр Заваров влаштував йому операцію у Франції, яка виявилася вдалою. Яковенко був запрошений на оглядини в "Сошо", який був тоді аутсайдером Першого Французького дивізіону. Він справив приємне враження і вже в січні 93-го зіграв свій перший матч за нову команду. Та вже в другому отримав травму і надовго вибув. В наступні півтори року він намагався повертатися, набував необхідної форми, граючи за дубль, та знову отримував травму і змушений був починати відновлювання спочатку. В сезоні 92/93 Павло зіграв лише три матчі в лізі.

В сезоні 93/94 почав непогано, вийшов на заміну в одному з перших матчів і забив гол. В наступних двох матчах грав у стартовому складі, але згодом знову травмувався і прийняв рішення закінчити кар'єру і повернутися до Києва. Загалом його доробок у Франції складає шість матчів в лізі та один забитий гол. В цих сезонах "Сошо" втримався у Вищому дивізіоні.

Максим Левицький, 40 років, воротар, Сент-Етьєн

Після перемоги збірної Росії на "Стад Де Франс" у Франції звернули увагу на гравців російської ліги. Тоді до "Сент-Етьєна" перейшов один з героїв того матчу Олександр Панов, а разом з ним прийшов український воротар новоросійського "Чорноморця", який вважався одним з кращих воротарів російської ліги. Максим уклав контракт на чотири роки. "Сент-Етьєн" тоді був новачком Ліги 1, та вже в дебютному сезоні зайняв високе шосте місце. В клубі були зацікавлені залишитися на цьому рівні.

Та почала сезон команда вкрай невдало і впродовж більшої частини сезону знаходилася в зоні вильоту. Вже в вересні прийшов новий тренер, а в січні - ще один. Мало не єдиною світлою плямою був саме Левицький, який відразу став основним воротарем і діяв досить непогано. Незважаючи на чудернацький гол, який він привіз в свої ворота в одному з матчів. Тоді він вибив м"яч в поле під тиском суперника, влучив в потилицю іншого опонента, і від потилиці м"яч влетів у його ворота. Та загалом українець діяв непогано, пропустивши 19 голів в 15-ти матчах, в яких брав участь, що є доволі непоганим показником для воротаря команди-аутсайдера. Для порівняння, його дублер в чотирьох матчах пропустив вісім голів.

Після першого кола "стефануа" знаходилися за межами зони вильоту і здавалося, що ситуація нарешті стабілізувалася. Та в кінці року вибухнув гучний скандал, який жеврів ще з вересня. Виявилося, що три гравці клубу, серед них Левицький, володіють фальшивими паспортами, влаштованими їм клубом. В розпорядженні Максима був фальшивий грецький паспорт, що дозволяло йому не вважатися легіонером в Лізі 1. Український воротар був виключений з складу команди. За кілька днів був винесений вердикт ліги, за яким Левицький та ще один гравець були дискваліфіковані на чотири місяці, Максим також був змушений сплатити штраф в 20000 євро. Також з "Сент-Етьєна" знімали сім очок плюс зараховували технічну поразку в одному з переможних матчів, останньому матчі Левицького в команді, в якому він відіграв на нуль. Вже в кінці грудня, у розпалі скандалу, українець попросив дозволу перейти в московський "Спартак". На початку січня його викликали на допит в поліцію, який тривав 18 годин. За деякими повідомленнями, він навіть змушений був провести деякий час за гратами. За цих обставин ліга дозволила гравцю перейти до "Спартака".

Впродовж сезону кілька разів рішення ліги змінювалося після апелляцій, в яких брали участь й цивільні суди. Остаточним рішенням підтверджені дискваліфікація та штраф Левицького, зняття сім очок було скасовано, а технічна поразка залишилася. Зрозуміло, що скандал з апеляціями і новими розглядами справи негативно вплинув на команду, і "Сент-Етьєн" вилетів з Ліги 1 в цьому сезоні. Але Максим Левицький вже з січня грав за "Спартак". Загалом на його рахунку 15 зіграних матчів в Лізі 1 і одна жовта картка.


Сергій Скаченко, 40 років, нападник, Метц

У Францію Сергій Скаченко потрапив з московського "Торпедо". До нападника проявляли увагу "Рейджерс" - Адвокат особисто прилітав подивитися на Скачека, але в нього не було на той час необхідних 75% матчів за збірну і отримати дозвіл на роботу в Великобританії він би не зміг. Трохи згодом ним зачікавились "Андерлехт", "Метц" і "Сент-Етьєн". Скаченко вибрав "Метц", який заплатив за форварда близько 3,5 мільйонів долларів, і підписав з ним 4-х річний контракт.


Українці-легіонери. Франція. Чотири мушкетери - изображение 2
Фото:Спорт-експресс


Старт сезону 99/00 Скаченко пропустив через травму, яку отримав в останньому матчі за "Торпедо". Вперше вийшов на поле лише в шостому турі на заключні 20 хвилин матчу, а вже у друггому матчі забив перший гол за "Метц". Скаченко знову вийшов на заміну на заключні 20 хвилин матчу, його команда програвала зірковому "Монако" 0:2. З а цей час Сергій встиг віддати гольову на парнера, а за п'ять хвилин до фінальниго свистка сам вразив ворота Бартеза. В наступній матчі Скаченко вийшов у основі і знову забив. В подальшому він став основним форвардом, випадаючи зі складу лише через травми. Однак ряд невдалих зустрічей і Скаченко опинився на лаві запасних, а з січня по травень 2000 взагалі вийшов на поле лише чотири рази.

Всього ж, у своєму першому сезоні в чемпіонаті Франції Скаченко зіграв у 16 матчах, в яких забив 4 голи. І як би це не дивно звучало, але став одним з кращих бомбардирів команди, а по показникам ефективності, то взагалі кращим. Луї Саа тоді забив тих же 4 рази, але в 24-х матчах, Ненад Йєстровіч 3 в 20-х. В той час у форвардів "Метца" була своя "фішка" вони збирали попередження - у Скаченка їх було п'ять.

В наступному сезоні лінія нападу була зовсім нова. Скаченко прові два стартових матчі сезону, після чого був відданий у оренду швейцарському "Ксамаксу". Повернувшись з короткострокової швейцарської оренди, виходив лише на заміну і то, одну гру грав, а наступна на лавці. І вже взимку знову відправився у оренду у Японію, де став гравцем "Санфречче" Хіросіми. Отож в сезоні 00/01 Скаченко провів лише 8 матчів за "Метц" занальною протяжність 316 хвилин.

Повернувшись з Японії до "Метцу", він відіграв у сезоні 01/02 лише три матчі у чемпіонаті. отримуючи ігрову практику в іграх за резервний склад. Вже тоді він програвав конкуренцію за місце у основі 18-ти річному африканському парубку Емануелю Адебайору. По завершенні того сезону "Метц" опустився з Лігу 2.

В другому французькому дивізіоні Скаченко розпочав сезон як основний форвард, але знову травма. "Метц" в тому сезоні таки підвищився в класі, але вже без Скаченка, який другу половину сезону провів у швейцарському "Аррау". "Метц" тоді на собі потягнули два молодих африканці Емануель Адебайор (став кращим бомбардиром команди) і Мамаду Ньянг. А Скаченко в тому сезоні провів п'ять матчів.

Всього за період його виступів у Франції він провів у Лізі 1 - 27 матчів та забив 5 голів та ще 5 матчів у Лізі 2 і став останнім українцем, який з того часу виступав у чемпіонаті Франції.

P.S. Звичайно хтось може згадати про теперішнього голкіпера "Ворскли" Дмитра Непогодова, який був у заявці марсельського "Олімпіка". Так, він був там, а не провів на полі жодної хвилини.

Оцените этот материал:
Комментарии
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
Underhill (Кривой Рог)
Интересно
Ответить
1
0
Вернуться к новостям
Комментарии 2
Underhill (Кривой Рог)
Интересно
Ответить
1
0
Bruno13 (Луцк)
Цікаво.
Ответить
4
0

Новости Футбола

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус