Українці-легіонери. Іспанський квінтет

Українці-легіонери. Іспанський квінтет


В матчі 23-го туру Примери сезону 13/14 сталася непересічна для українського футболу подія: на 66-ій хвилині матчу "Райо Вальєкано" - "Малага" на поле вийшов новачок "анчоусів" українець Олександр Яковенко. Рахунок у матчі на той момент був 4:0 на користь господарів і особливого впливу на перебіг подій у зустрічі ця заміна справити не могла. Та все ж Яковенко "вписав" своє ім’я в протокол матчу. Через 6 хвилин після свого виходу на поле українець забив гол престижу для "Малаги". Цей забитий мяч став першим українським за 19 років і другим за всю історію Примери.'

Сьогодні розповімо з чого ж починалася ця сама історія. При згадці про українців в Іспанії майже кожен швидко назве Чигринського у "Барселоні". Але мало хто знає, що не він був першим українцем у столиці Каталонії. Першим хто освоював далекі іспанські береги був Василь Рац.

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 1

Василь Рац, 52 роки, півзахисник, Еспаньол, 1988/1989

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 2

Відомий по виступам за київське "Динамо" і збірну СРСР півзахисник після Євро-88 став бажаним гравцем для двох іноземних клубів: "Рейнджерса" із Глазго та іспанського "Еспаньола". Звичайно, гранд шотландського футболу був більш привабливим варіантом, але попередньо підписаний з іспанцями контракт через компанію "Совінтерспорт", яка в той час проводила трансфери радянських футболістів у зарубіжні клуби, та деякі сімейні обставини (народження сина, а середземноморський клімат явно кращий за шотландський) стали причиною того, що навесні 1989 Рац переїхав до Барселони. Контракт був розрахований до кінця сезону і передбачав лише тримісячне перебування Василя в команді - до закінчення першості, адже "Еспаньол" на той час був аутсайдером чемпіонату, і якщо команда втрачає місце в Примері, то гравець міг її залишити.

Зустріли українця у колективі добре, адже він був одним із зіркового складу збірної СРСР. Проте попри всі старання своєю грою Рац не зміг допомогти "Еспаньолу" втриматися у еліті. Команда фінішувала на 17-му місці, але все ж вилетіла не на пряму, а через стикові матчі з "Мальоркою". Причому в першому поєдинку "Еспаньол" переміг 1:0, а у другому - програв 0:2, пропустивши вирішальний гол на початку першого екстра-тайму. Гра Раца влаштовувала керівництво іспанського клубу і йому запропонували новий трирічний контракт з зарплатою у 150 тис. доларів і "Мерседес", але його особисто попередив Лобановський, що якщо він залишиться у Сегунді, то місце у складі збірної СРСР Рацу не гарантоване, адже союзна федерація не допустила б цього. А попереду був чемпіонат світу в Італії…

Тому Рац прийняв рішення повернутися до київського "Динамо", і, як із часом зізнавався, пожалкував про своє повернення, адже життя могло скластися зовсім по іншому. Загалом за три місяці у Іспанії українець відіграв 11 матчів (усі - повністю), голів не забивав та отримав одне попередження.

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 3 Геннадій Перепаденко, 49 років, півзахисник, "Бадахос", 92/93 – 94/95

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 4

Вихованець запорізького футболу Геннадій Перепаденко, який став свого часу капітаном "Чорноморця" (за що треба подякувати військовому патрулю, який затримав Перепаденка за те, що той ухилявся від призову. В подальшому саме в Одесі футболіст і служив) й навіть встиг провести один матч у новоствореному чемпіонаті Росії у складі "Спартака", до Іспанії потрапив з ізраїльської першості.

Він мав можливість продовжити кар’єру в одному з відомих ізраїльських клубів - "Хапоелі" з Тель-Авіва, але вибрав запрошення лідера Сегунди. Проте провівши декілька контрольних матчів за "Вальядолід", виявилося, що він не підходить тренеру, бо на тій позиції, якій він грав, уже був гравець.

Коли ж агенти запропонували йому спробувати свої сили в "Бадахосі", то Перепаденко для себе вирішив, що гратиме там, де йому скаже тренер.

Гравець рівня Перепаденка, а в нього за плечима було три матчі за збірну СРСР, просто зобов’язаний був стати основним виконавцем в команді з Сегунди. Генадій ним і став. Його місце на полі не підлягало сумнівам, хоча особливо пам’ятними, мабуть, будуть перші ігри в "Бадахосі". Вже у другому матчі Перепаденко забив, зрівнявши рахунок у виїзному матчі з "Фігуерешом". І таким чином став першим українцем, який забив гол на іспанській землі. "Бадахос" тоді виграв 3:1, а ще два м’ячі забив, нині вже покійний, екс-гравець "Зеніту" і ЦСКА росіянин Валерій Брошин. У третьому і четвертому своїх зустрічах Перепаденко був вилучений з поля. Однак, ці вилучення ніяк не вплинули на його місце у складі, українець і надалі був твердим гравцем старту.

В першому сезоні на Піренеях він провів 33 матчі (з них 32 в основі), забив 2 голи, отримав 4 попередження та два рази був вилучений з поля, а його команда фінішувала на 11-му місці.

В сезоні 93/94 український хав і надалі зміцнює свої позиції і є одним з лідерів команди. В матчі 12-го туру проти "Реалу" з Бургоса сталася ще одна непересічна подія. Перепаденко робить класичний хет-трик, для цього йому знадобилося 27 хвилин. "Бадахос" тоді "порвав" суперника 5:1. В тому сезоні Перепаденко провів 34 матчі (27 у основі), забив 5 м’ячів та отримав 6 попереджень. "Бадахос" фінішував 14-м.

Сезон 94/95 став останнім для Перепаденка як гравця "Бадахосу" і останнім у його кар’єрі в цілому. Перепаденко був основним гравцем при трьох тренерах. А ось при Ортуондо, який став головним у клубі з початком сезону і четвертим за кар’єру Перепаденка в Іспанії, у українця почали з’являтися проблеми з ігровим часом. Та все ж Геннадій переконав, що він гідний місця у основі, але команда грала невдало. З 8-го по 16-ий тур (останній для Перепаденка у кар’єрі) команда лише одного разу перемогла, завдяки голу українця здобули вікторію на "Мальоркою" 1:0, при двох поразках та шести нічиїх. Ортуондо звинуватив у поганій грі Перепаденка і більше українець до складу не потрапляв. Сам тренер теж не допрацював до завершення сезону і був звільнений. У Перепаденка закінчувався контракт, але в зв’язку з жорстким лімітом та віком, а йому вже було 31 (для легіонера в Сегунді забагато), угода не була продовжена.

Всього в своєму заключному сезоні Перепаденко провів 14 матчів (10 у основі), забив 2 голи та отримав 2 попередження. "Бадахос" у тому чемпіонаті фінішував на шостій позиції (так само ще два роки поспіль), що є найвищим досягненням в історії клубу.

Зазначимо, що з чотирьох легіонерів, які були на той час у клубі, Перепаденко провів найменше часу на полі, але забив ті ж 2 голи, що вони втрьох: 2 півзахисники і форвард. Ще однією цікавим моментом є той факт, що коли Перепаденко забивав, то "Бадахос" неодмінно святкував перемогу.

Загалом за свою іспанську кар’єру Геннадій Перепаденко провів у складі "Бадахоса" 81 матч та забив 9 м’ячів у ворота суперників.

Після закінчення кар’єри він переїхав до Барселони і став футбольним агентом. Також трохи потренував на любительському рівні, але основні зусилля все ж зосередив на тому, щоб стати футбольним функціонером. В 2003 році разом з Ігорем Бєлановим став співвласником швейцарського "Віля", який у 2004 році здобув Кубок Швейцарії. Зараз Геннадій Перепаденко є громадянином Іспанії, де проживає та займається бізнесом.


Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 5 Сергій Погодін, 45 років, півзахисник, "Меріда", 1995/96

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 6

Атакувальний півзахисник не зумів закріпитися в першій команді київського "Динамо" та московського "Спартака". Невдалим видалася й його перша подорож до Європи, а саме до голландської "Роди". Серед успіхів слід відзначити гру за рідну "Зорю" та дві каденції у донецькому "Шахтарі". Перша з них принесла запрошення до лав збірної України (його єдиний матч був тим найпершим поєдинком збірної України в історії - в Ужгороді проти угорців). А друга - надала орендованому у "Спартака" гравцю запрошення від команди з маленького іспанського містечка, яка вперше в своїй історії вийшла в Примеру. Це сталося завдяки тісним стосункам, налагодженим московським клубом з іспанськими агентами та репутації "Спартака" як постійного учасника Ліги Чемпіонів.

В маленькому іспанському клубі учасники Ліги Чемпіонів в складі "Спартака" (до Погодіна приєднався російський форвард Писарєв) сприймалися як потенційні зірки та лідери команди. За задумом тренерського штабу саме Сергій мав грати на позиції плеймейкера і диригувати командними діями. Але вже на 43-ій хвилині другого матчу він отримав другу жовту картку (щоправда, арбітр матчу не помітив цього і показав українцю очікувану червону лише після перерви). В матчі проти "Реалу Сосьєдаду" в гостях він забив перший та єдиний гол українського гравця в Прімері (до минулої суботи, коли відзначився Олександр Яковенко) і допоміг своїй команді здобути першу перемогу в історії виступів у Вищому іспанському дивізіоні. Цікаво, що зрівняв рахунок в тому матчі його екс-партнер по "Спартаку" Валерій Карпін.

Надалі Погодін страждав від травм та недовіри тренерів і знаходив собі місце лише на лаві запасних, відігравши лише два матчі Кубку. В січні клуб та гравець домовилися про розірвання угоди, і Погодін подався до ізраїльського "Хапоелю" Тель Авів. Того сезону "Меріда" посіла передостаннє місце і залишила Вищий дивізіон. Загалом доробок Сергія в Іспанії склав три матчі в лізі (189 хвилин, 1 гол, одна червона картка) та два матчі Кубку Іспанії.

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 7 Олександр Голоколосов, 38 років, нападник, Альбасете, 2000-2002

Син колишнього тренера одеського "Чорноморця" тренувався в академії київського "Динамо" разом із Андрієм Шевченком і вважався не менш талановитим. Та пробитися до першої команди не спромігся й, погравши за "Динамо-2", залишив клуб. Влітку 2000-го непотрібний "Чорноморцю" гравець поїхав на оглядини на Піренейський півострів. У португальському "Фаренсе" він не зумів здобути контракт, а "Альбасете" виявив зацікавленість у його послугах. Спочатку мова йшла про оренду, але Олександр на літніх зборах іспанського клубу багато забивав, і "Альбасете" вирішив викупити його контракт у одеситів. У місті стало відомо про "шевченківський талант" нападника, і від Голоколосова очікували на велику кількість голів у Сегунді, де тоді й перебувала його команда.

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 8

Вже після першої гри застаріла травма коліна вкотре нагадала про себе. Протягом сезону Голоколосов боровся з травмою, повертався до належної ігрової форми і знову відчував біль. Далися взнаки й непорозуміння з тренером через мовний бар'єр та доволі висока конкуренція (з колишніми гравцями "Барселони" та "Реалу" Амуніке та Герреро). За таких обставин тренер не міг довіряти гравцю і награвати його в стартовому складі, тому нападник зазвичай виходив на заміну або залишався на лаві запасних.

В жовтні він записав на свій рахунок асист до вирішального голу. В листопаді двічі поспіль отримав місце в стартовому складі і грав непогано, але в другому матчі змушений був залишити поле передчасно через ту ж саму травму, яка остаточно зіпсувала для нього решту чемпіонату. А наступного сезону новий тренер вже не бачив українця навіть у запасі. Цей розіграш закінчився передчасно: після одного виходу на заміну в Кубку через найстрашнішу травму для футболіста - "хрести". В ці сезони його команда посідала п'яте і десяте місце в Сегунді відповідно. Влітку 2002-го контракт з "Альбасете" закінчився, і восени Голоколосов повернувся до Києва.

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 9 Дмитро Чигринський, 27 років, захисник, "Барселона", 09/10

Хто не чув про те, що Чигринський був у складі Барси часів Пепа Гвардіоли? Та, звичайно, чули всі.

Літом 2009 року ширяться чутки і не безпідставні, що сама "Барселона" зацікавлена в послугах Чигринського. Вболівальники цю інформацію сприймають з радістю, адже ще один українець може опинитися в топ-клубі і очікують новини про трансфер ледь не кожного дня.

А сам Чигринський, тим часом, далі приймає участь у перемогах над "Кривбасом" і "Іллічівцем", а його "Шахтар" готується до старту в кваліфікації Ліги Чемпіонів, де його чекає мало кому відома "Тімішоара". Перший матч. Оголошують стартові склади – Чигринський у запасі, а значить його шанси на трансфер зростають, кому ж потрібен гравець, який задіяний в єврокубках за іншу команду.

З початком другого тайму "грім серед ясного неба". На поле виходить Чигринський замість Іщенка – ото удружив Луческу. Всі провідні контори і фахівці з того часу навіть перестають говорити про українського центрбека, як про потенційний трансфер до "Барселони". Чигринський і Ко так і не пробилися до Ліги Чемпіонів. Але він встиг зіграти проти "Барси" у матчі за Суперкубок Європи, який відбувся 28 серпня. Надія на трансфер тане з кожною годиною. Ще один грім вдарив в останній день трансферного вікна - 31 серпня 2009 за 25 мільйонів євро Чигринський переїздить до "Барселони".

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 10

Він знову стає об’єктом загальної уваги, про нього знімають сюжети, пишуть статті, беруть десятки інтерв’ю. І мало хто може повірити, що за захисника, якого не можна використовувати у поєдинках Ліги Чемпіонів, віддали такі гроші.

З перших же матчів Чигринський почав виходити у основі, до його дій була прикута особлива увага, адже кожен тримав у голові суму його трансферу. Вже друга зустріч проти "Атлетіко" показала, що Дмитро ще не зовсім готовий до іспанського чемпіонату, який є більш швидким і динамічним порівняно з українським.

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 11

Ще до початку листопада Гвардіола довіряв місце на полі українцю, але з часом Дмитро сів на лаву, не отримуючи практики, незважаючи на зайнятість команди у Лізі Чемпіонів (нагадаємо, що тоді "Барселона" грала в одній групі з київським "Динамо") і ротацію складу.

З початком 2010 року ніяких змін не відбулося. Із січня по квітень Дмитро отримав всього 17 хвилин в чемпіонаті у двох матчах та один у Кубку короля і той програний 1:2 "Севільї". До речі, та поразка так і залишилася єдиною для Чигринського у синьо-гранатовій футболці. В квітні українець відіграв у двох матчах всі 90 хвилин, а вже у травні лише одного разу потрапив у заявку.

За рік у Іспанії Чигринський провів у складі "Барселони" 12 матчів (10 у старті) та отримав 2 попередження у чемпіонаті, а також 2 матчі у Копа дель Рей. Крім того, став чемпіоном Іспанії (тоді каталонці на 3 очки випередили "Реал") і переможцем клубного мундіалю, хоча не провів у тому турнірі жодної хвилини, обидва матчі тоді провів на лаві запасних.

Українці-легіонери. Іспанський квінтет - изображение 12

Вже в липні 2010 контракт Чигринського був викуплений "Шахтарем" за 15 мільйонів євро. Немає сумніву, що його час перебування у іспанському гранді не пройшов даремно і той досвід, який Дмитро здобув, є неоціненним. Проте як він сам казав, що в такому клубі, як "Барселона", часу на розкачку і адаптацію немає, або ти граєш одразу, або ти поступово втратиш місце в команді. Дмитро виявився недостатньо готовим до виступів на найвищому рівні у складі "блаугранас"…

Оцініть цей матеріал:
Коментарі
Увійдіть, щоб залишати коментарі. Увійти
bogic (Iv-Frankivsk-Wroclaw)
А ще був Сергій Перепаденко, який правда не заграв жодного матчу за "Бадахос", а також Юрій Никифоров, Віктор Онопко і Олег Саленко
Відповісти
1
0
Повернутись до новин
Коментарі 2
bogic (Iv-Frankivsk-Wroclaw)
А ще був Сергій Перепаденко, який правда не заграв жодного матчу за "Бадахос", а також Юрій Никифоров, Віктор Онопко і Олег Саленко
Відповісти
1
0
Kostya Dovgan (Киев)
Троица за сборную России заиграна, видимо, по этой причине, про них авторы не написали
Відповісти
5
1

Новини Футболу

Найкращі букмекери

Букмекер
Бонус