Редакция не несет ответственности за содержание записей в блогах

Як пройшов фашизм, або Пане Жадан, навіщо?

Як пройшов фашизм, або Пане Жадан, навіщо?

27 января 2016, среда. 20:34

На що наткнешся, влізши в нетрі "укрсучліт"

Ті відвідувачі UA-Футболу, котрі час від часу заглядають до українських книгарень, мабуть, зауважили поміж інших книгу "Письменники про футбол" - з зеленою обкладинкою, бородатим дядьком у вигляді воротаря і зі вступним словом від Мирона Маркевича на звороті. Власне, давно помітив цю збірочку й я. Було коли, адже в друк вона вийшла ще в 2011 році.

Втім, купувати цю "солянку" не став. Найперше тому, що скептично ставлюся до такого явища як "укрсучліт". Майже у всіх його проявах. Нічого не поробиш, коли переплетені брудним матюччям сцени еротики, п'янства і будунів не приваблюють. Звичайно, кількох талановитих авторів для себе виділив і за ними намагаюся слідкувати. Але точно не в збірочці про футбол.

Але нещодавно отримав книгу, про існування якої почав забувати, в подарунок. Миколай приніс. Отже й не гріх перечитати. Одинадцять авторів, одинадцять творів. "Літературна збірна України" - так узагальнений перелік авторів на обкладинці.

Як пройшов фашизм, або Пане Жадан, навіщо? - изображение 1

Власне, ті, від кого чогось вартісного очікував, й не розчарували. Приміром, Андрій Кокотюха з іронічною історією про кримінальні розбірки з допомогою футбольних матчів. Або Юрій Винничук. Точніше, львівська інтерпретація "матчу смерті" прикрашена мовою, від смакування якої отримуєш естетичну насолоду. Також сподобалися оповідання Олександра "Фоззі" Сидоренка про талановитого хлопчика-футболіста й Артема Чеха про підстаркуватого боксера, який вчив грати у футбол дітей-інвалідів.

Дуже реалістично описав "матчдей" класичного фаната "Металіста" упорядник книги Сергій Жадан. "Це свято не для тебе, ти просто тінь з розширеними повноваженнями" - цим зворотом про правоохоронців на футболі точно поповню свій лексикон. Правда, не зовсім згоден із висновками автора про те, що футбол об'єнує на трибунах тисячі невдах у повсякденному житті. Зрештою, це питання дискусійне.

Все інше, зокрема вільна інтерпретація футбольної кар'єри Валерія Лобановського в авторстві Юрія Андруховича уваги, з моєї точки зору, не варта взагалі. Та у кожного свої смаки, всім і одночасно не догодиш.

Цього блоґа не було б, якби не прочитав того, що справді обурило. Мова про творіння "Футбол + свиня + собака" Володимира Сергієнка. Зізнаюся, про існування такого письменника не чув взагалі. То вже тепер заґуґлив і виявив, що товаріщ Сергієнко - 54-річний львівський москаль, котрий зараз живе у Німеччині й хизується зокрема тим, що вчить німців матюкатися російською. Навіть книгу відповідну в 2013-му випустив.

Пасквіль "Футбол + свиня + собака" теж розпочинається з роздумів про доцільність вживання матюків. Але в збірку "Письменники про футбол" він потрапляє, зрозуміло, через те, що ці сентенції доводяться через згадки про гру мільйонів.

Без різниці, від свого імені автор під пиво розповідає сусідові за поїздом про те, як наприкінці 80-х він фанатів за "Карпати", чи від видуманого персонажа. Суть навіть не в тому, що матчу за вихід до вищої ліги проти футбольного представника ненависної галичанам російської окупаційної армії московського ЦСКА львів'яни не грали ніколи, тим паче у 1989-му чи 1990-му, про які мова. То художній твір і добиватися від нього історичної відповідності не варто.

Так ось, чоловік, від імені якого ведеться оповідь, змальовує, як львівська молодь перед приїздом москвичів об'єдналася і розділила місто на сектори, щоб "гідно зустріти московських уболівальників". Врешті, коли вирахувати "конів" не вдалося, герой Сергієнка, вдягнувшись у синю сорочку і жовті штани, пішов на стадіон і наприкінці першого тайму заспівав там солом "Ще не вмерла..." За це він потрапив у руки правоохоронців, а згодом - в "обєзьяннік".

"Ще я думав, що належу до чотирнадцяти найкрутіших хлопців міста, - міркує персонаж після звільнення. - Саме стільки нас було в райвідділі. Так само я думав про те, що, мабуть, перегнув із виявом свого ультраправого націоналізму".

Несподіваний і не дуже доречний зворот про ультраправість, котрий у мить прочитування можна було сприйняти за спробу автора підкреслити наївність юнака, можна було б пропустити. Якби опівідання на тому закінчилося. Та товаріщ Сергієнко не завершив теми з матюками, а отже близилася розв'язка.

Виявилося, що через 20 років після того герой книги приїхав до рідного Львова з Німеччини на матч Ліги європи проти "Боруссії". В день матчу він сидів у кав'ярні, "насолоджувався відреставрованим містом і людьми". А потім помітив автобус з німецькими вболівальниками, яким щелипи повідвисали від краси Львова. "Це не хухри-мухри! Це визнана ЮНЕСКО культурна спадщина!" - подумки хизується автор.

Але за автобусом чути гімн України. Спершу його виконавців з-за рогу видно не було, а потім ті з'явилися. Цитата: "Перед очима постало жахливе видовище. Над натовпом, що співав, маяли величезного розміру полотнища червоного кольору. Посередині полотнищ були білі кола з трьома чорними блискавками по центру, навіть не двома, як у СС. Ось він, націоналізм, ось вони, послідовники принципів незрозумілої символіки! Ось такі земляки..." Завдяки цьому прикладові автор аргументував доцільність використання в мові німецької лайки "швайне-гунде", що, за його словами означає "свиняча собака" чи "собача свиня".

Брехня? Несусвітня, бо сам у той день був у Льові і бачив зокрема ходу львівських фанатів. Усе наче б нічого, адже як і у випадку з ЦСКА можна виправдати цю писанину визначенням "художності" твору. Проблема лишень у тому, що цей, написаний російською мовою твір, адресований найперше російськомовному читачеві в Німеччині. Який не пам'ятає, коли "Карпати" грали з ЦСКА і чи грали взагалі, але ще не забув 3:4 у поєдинку львів'ян з "Боруссією".

В тому ж, що товаріща Сергієнка у день матчу не було у Львові, можна пересвідчитися бодай з фрази про "величезні цифрові таблоїди на вулицях, транспаранти з гаслами, що закликали до перемоги". Нічого такого не було навіть близько. А отже автор якщо не вигадував цієї дурні з небес, то писав зі слів якогось російського пропагандиста.

Також варто додати, що це недолуге оповідання було написане в квітні 2011 року, якраз у час, коли формування образу українця-фашиста в очах європейців сягало апогею. То саме тоді з історичного небуття була піднята тема Івана Дем'янюка, котрому позбутися тавра "нацистського ката" не дозволили навіть кілька виграних судів. То тоді найгучніше лунали страшилки про "фашіствующіх молодчіков" на трибунах українських стадіонів. 

Іншими словами, товаріщ Сергієнко крокував з пропагандивною машиною в унісон. Якраз до нього питань бути не може. Дивне інше. Чому таке брудне оповідання включив до згадуваної збірки Сергій Жадан? І не просто включив - внизу вказано, що пан Жадан переклав текст з російської. Ци при тому, що "Пистон" "Фоззі" у тій же книзі опублікований мовою оригіналу, тобто, російською. Ніхто ж не попирхнувся, читаючи?  

 

Последнее изменение: 27 января 2016, среда. 21:34

Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев