Редакция не несет ответственности за содержание записей в блогах

Реформа футбольних змагань в Україні. Частина 2.

Реформа футбольних змагань в Україні. Частина 2.

Автор: garoma

22 марта 2013, пятница. 13:48

Частина перша

Частина друга. Регіональна (напівпрофесійна) Ліга

   Перша частина моєї статті викликала чималі суперечки з приводу того, для чого все це писати, якщо реалізація моїх ідей в нашій країні нездійсненна. Називали ці їдеї романтичними, наївними та утопічними… Ну й нехай. Сьогодні я хочу з усією наївністю (чи без неї) продовжити розпочату тему, - якими я бачу футбольні професійні змагання України в майбутньому, а саме, продовжити своїм баченням Третьої Ліги.

   Про можливість створення Третьої Ліги теж уже давно ходять слухи. Я «За» і причини цього в наступному. Залишається ще багато перспективних міст, які просто повинні розвиватися у футбольному плані. А коли відбуватиметься розвиток, значить буде більше охочих спробувати свої сили у професійних змаганнях і в якийсь момент Друга Ліга стане затісною для усіх бажаючих. Створювати ще одну групу у рамках Другої Ліги вважаю неправильним (все одно за 1, 2 чи 3 роки не набереться достатньої кількості команд), а от утворити Третю Лігу, яка була б, так би мовити, перехідною між учорашніми командами обласного масштабу і потенційними учасниками завтрашніх змагань рівня «пів-українського» масштабу раціонально. Найкращий варіант для цього – це побудова напівпрофесійної Регіональної Ліги на основі 6 зон за чітким адміністративно-територіальним принципом, причому під кожною групою Другої Ліги будуть свої 3 регіони (зони). Таким чином дана структура матиме вигляд:

Під групою А:

1.) Західний регіон (Закарпатська, Львівська, Волинська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Івано-Франківська та Чернівецька області);

2.) Північно-Центральний регіон (Київська, Житомирська, Чернігівська і Черкаська області);

3.) Південно-Центральний регіон (Вінницька, Кіровоградська, Одеська та Миколаївська області);

Під групою Б:

4.) Північно-східний регіон (Сумська, Полтавська, Харківська області);

5.) Центрально-східний регіон (Дніпропетровська, Донецька і Луганська області);

6.) Південний регіон (АРК, Запорізька і Херсонська області).

Тепер розглянемо потенційні міста, які можуть наповнити Регіональну Лігу (8 перших міст кожного з регіонів (критерій – кількість населення), що на даний час не представленні у професійному футболі):

Західний Регіон:

1. Мукачеве (Закарпатська обл.)

2. Дрогобич (Львівська обл.)

3. Ковель (Волинська обл.)

4. Калуш (Івано-Франківська обл.)

5. Шепетівка (Хмельницька обл.)

6. Дубно (Рівненська обл.)

7. Чортків (Тернопільська обл.)

8. Сторожинець (Чернівецька обл.)

Пн.-Цн. Регіон:

1. Бердичів (Житомирська обл.)

2. Ніжин (Чернігівська обл.)

3. Коростень (Житомирська обл.)

4. Сміла (Черкаська обл.)

5. Бориспіль (Київська обл.)

6. Прилуки (Чернігівська обл.)

7. Фастів (Київська обл.)

8. Золотоноша (Черкаська обл.)

Пд.-Цн. Регіон

1. Ізмаїл (Одеська обл.)

2. Первомайськ (Миколаївська обл.)

3. Іллічівськ (Одеська обл.)

4. Світловодськ (Кіровоградська обл.)

5. Южноукраїнськ (Миколаївська обл.)

6. Жмеринка (Вінницька обл.)

7. Могилів-Подільський (Вінницька обл.)

8. Знам’янка (Кіровоградська обл.)

Пн.-Сх. Регіон

1. Конотоп (Сумська обл.)

2. Шостка (Сумська обл.)

3. Лозова (Харківська обл.)

4. Ізюм (Харківська обл.)

5. Лубни (Полтавська обл.)

6. Ромни (Сумська обл.)

7. Миргород (Полтавська обл.)

8. Глухів (Сумська обл.)

Цн.-Сх. Регіон

1. Павлоград (Дніпропетровська обл.)

2. Сєверодонецьк (Луганська обл.)

3. Лисичанськ (Луганська обл.)

4. Єнакієво (Донецька обл.)

5. Костянтинівка (Донецька обл.)

6. Красний Луч (Луганська обл.)

7. Стаханов (Луганська обл.)

8. Новомосковськ (Дніпропетровська обл.)

Пд. Регіон

1. Бердянськ (Запорізька обл.)

2. Євпаторія (АРК)

3. Феодосія (АРК)

4. Енергодар (Запорізька обл.)

5. Каховка (Херсонська обл.)

6. Джанкой (АРК)

7. Токмак (Запорізька обл.)

8. Цюрупинськ (Херсонська обл.)

   Звичайно, весь цей список вилами по воді писаний, так як ніхто не забороняє (не заборонятиме) брати участь у змаганнях командам і з центральних міст відповідних областей, чи інших міст, що уже матимуть професійні команди, тому ще раз наголошую, - перераховані міста відбиралися із числа тих, які не мають професійного футболу, суто за критерієм «кількість населення» і тільки для того щоб показати можливий склад можливої Регіональної Ліги. Саме через це у одній зоні присутні як міста із футбольною історією, так і цілковиті новачки у професійному футболі, саме через це у одній зоні може бути декілька представників від однієї області і лише один від іншої, і т. д.

   Остання особливість наводить на думку, що говорячи про склад Регіональної Ліги, поряд із словом «можуть» слід застосувати слово «повинні». Так, одним із перших кроків при формуванні даної ліги повинна бути «рекомендація зверху» щодо обов’язкового представлення кожної області у змаганнях тією чи іншою кількістю клубів (ФФУ на пару із ААФУ (Асоціація аматорського футболу України) «рекомендують» обласним федераціям, а обласні федерації – клубам). Тепер про це докладніше:

   Західний Регіон. Кожна область повинна (саме так, ПОВИННА) делегувати у змагання по одному учаснику (тобто кількість клубів – 8). Звичайно, насамперед сподіваємось на добровільну участь у змаганнях Регіональної Ліги, однак якщо бажаючих від певної області не буде, тоді обов’язок місцевої федерації – «вказати пальцем» на учасника. Ще раз наголошую, що такий суворо-адміністративний метод наповнення Західного регіону (як і кожного іншого), - це тільки на етапі формування Регіональної Ліги, а далі схема проста: кожного наступного сезону регіон Захід залишатимуть 3 останні команди, а на їх місця приходитимуть інші 3 (або 1), що визначатимуться в боротьбі між чемпіонами областей регіону (пріоритетне право), чи інших клубів, по одному від кожної області регіону. Спочатку шляхом жеребкування визначатимуться пари чвертьфіналу (дуже зручно, так як регіон Захід складається із 8 областей), півфіналу та фінал. Дуже важливо визначити ПЕРШУ ТРІЙКУ найсильніших команд-представників областей під відповідним регіоном, які (всі чи ні) через півроку ввійдуть в регіональну лігу (цю важливість побачите в наступних абзацах).

   Північно-Центральний регіон. Кожна область делегує у дану групу по 2 учасника (кількість клубів – 8). Цими 2-а клубами можуть бути або добровольці, або ж призери чемпіонатів областей (пріоритетне право). По завершенню сезону, групу покидають 3 останні команди, а ті, що прийдуть їм на заміну, визначаються у груповому одноколовому турнірі, або шляхом матчів плей-офф за участю чемпіонів відповідних областей чи інших команд по одній від кожної області (знову ж таки визначається ПЕРША ТРІЙКА).

   Південно-Центральний регіон - аналогічно Північно-Центральному.

   Північно-Східний регіон. Дві області делегують у змагання по 3 учасника, інша – ще 2-х (кількість клубів – 8) Яким чином визначатиметься «хто» і «скільки» - розберуться на місцях. Знову ж таки, по завершенні сезону відбувається перехід «3 в 3 (або 1)», але тут знову ж таки визначається ПЕРША ТРІЙКА)

   Центрально-Східний і Південний регіони – аналогічно Північно-Східному.

   Таким чином бачимо, що лише на початковому (стартовому) етапі змагань у Регіональній Лізі суворі методи формування груп будуть об’ємними, а потім, думаю, по одному новому представнику кожного року від деяких областей для змагань міжобласного рівня повинні знайтися і без «примусових» дій.

   До цього ще хочеться додати, що така Регіональна Ліга буде набагато кращою за форматом змагань саме як змагання аматорів, на відміну від того аматорського чемпіонату, який проводиться зараз.

   Розвиваючи дану тему, поговоримо і про таке: Як же відбуватиметься обмін між Регіональною і Другою Лігами? О, тут починається саме цікаве: кількість учасників кожної групи Регіональної Ліги (8 клубів) визначатиме оптимальним форматом змагань двоколовий турнір. Ці 14 турів повинні розпочинатися у липні місяці і завершуватися перед зимовою перервою. Після цього команди які займають 1-2 місця у кожній із зон Регіональної Ліги формують підгрупу А (1-2 місця Зх., Пн.-Цн. і Пд.-Цн. регіонів) та підгрупу Б (1-2 місця Пн.-Сх., Цн.-Сх. і Пд. регіонів). Таким чином матимемо дві підгрупи по 6 команд, які повинні будуть протягом квітня-червня провести двоколовий турнір, причому стартові таблиці даних підгруп формуватимуться із врахуванням результатів матчів команд, які були зіграні в Регіональній Лізі цього сезону. Тобто, команд буде 6, календарних турів кожна з них зіграє по 10, а стартові таблиці підгруп будуть сформовані із врахуванням результатів 2 матчів (для кожної команди), так сказати, регулярного «чемпіонату». Для кращого розуміння: наприклад із Західного регіону виходять команди Калуша і Дрогобича (матчі між ними завершилися із результатами 2:1 і 1:1), із Північно-Центрального – Бердичів і Ніжин (результати 2:2 і 1:1), із Південно-Центральної – Ізмаїл і Могилів-Подільський (результати 0:1 і 0:2). Виходячи з цього, стартова таблиця підгрупи А матиме вигляд:

1.

Могилів-Подільський

2

2

0

0

3:0

6

2.

Калуш

2

1

1

0

3:2

3

3.

Ніжин

2

0

2

0

3:3

2

4.

Бердичів

2

0

2

0

3:3

2

5.

Дрогобич

2

0

1

1

2:3

1

6.

Ізмаїл

2

0

0

2

0:3

0

 

   Далі, як уже було сказано – 10 турів, за підсумками яких дві кращі команди переходять у відповідну групу Другої Ліги. Для чого залишати результати матчів між командами із одного регіону? Для того, щоб уже на старті весняного турніру підгрупи зашкалював спортивний азарт у того ж Ізмаїла, якому, крім матчів із новими суперниками по підгрупі, хотілося б помсти за дві поразки від сусідів із Могилів-Подільського (так народжуватимуться міжобласні дербі).

   Що роблять весною команди кожної із 8 регіональних, зон які за результатами літньо-осінніх 14 турів зайняли 3-8 місця? Вони в ті ж ігрові дні, що визначені для команд підгруп А і Б, проводять свої 10 турів (їх же теж залишається 6), за результатами яких 3 останні команди опускаються в чемпіонати своїх областей, а 3 перших і на наступний сезон залишаються в Регіональній Лізі. Причому турнірні таблиці весняних регіональних груп формуються з врахуванням результатів осінніх матчів між усіма 6 командами (тобто, з осінньої таблиці викидаються  два лідера, які перейшли в підгрупи А та Б, і усі результати за їх участю). Це робиться для того, щоб, по-перше, не нівелювалися результати турнірної боротьби цих команд на осінньому етапі регіональних груп, а, по-друге, матчі з лідерами відкидаються для того, щоб всі команди були в рівних умовах саме з позиції боротьби МІЖ НИМИ).

   Далі, дуже важливим є такий момент: кожного сезону можуть бути різні варіанти обміну командами між Першою і певною групою Другої Ліги, що впливатиме на кількість команд саме у Другій Лізі і, відповідно, на кількість команд, якими відбуватиметься обмін між Другою і Регіональною лігами. Тому пропоную наступний алгоритм: якщо із Першої Ліги у певну групу Другої Ліги вилітає більше команд ніж іде у зворотному напрямку, тоді і з Другої Ліги на цю ж саму кількість команд більше вилітає у Регіональну Лігу ніж іде у зворотному напрямку; якщо ж із 1 Ліги у певну групу 2 Ліги вилітає менше команд ніж іде у зворотному напрямку, тоді і з 2 Ліги на цю ж саму кількість команд менше вилітає у Регіональну Лігу ніж іде у зворотному напрямку.

   Таким чином кількість команд, що підніматимуться із Регіональної Ліги завжди стала – 2 одиниці, а от вилітати у Регіональну Лігу будуть:

від 4-ох команд (якщо 3 команди із 1 Ліги опускаються в одну групу 2 Ліги, а у зворотному напрямку піде 1 команда);

до 0 команд (якщо із 1 Ліги жодна команда не вилетить у певну групу 2 Ліги, а от 2 команди цієї ж групи 2 Ліги підвищаться у класі).

   Даний формат мені імпонує тим, що відбувається своєрідний природний відбір, - чим сильніша група 2 Ліги, тим більше її представників зможуть змагатися на вищому рівні (у 1 Лізі), ну а слабкість такої групи змусить її представників маневрувати лише у рамках Другої і Регіональної Ліг.

   Тепер повернімося до теми Регіональної Ліги, саме як чемпіонату аматорів. Після того, як буде зіграно останній тур у підгрупах А і Б, команди, що займуть 1-е і 2-е місця повинні розіграти у матчах плей-офф звання чемпіона України серед аматорів. Тобто, даними півфінальними і фінальним поєдинками ми досягаємо «справедливого» завершення новоствореного турніру під назвою Регіональна Ліга, за підсумками якого відбувається не тільки підвищення у класі, а й здобувається титул найкращої команди країни серед непрофесіоналів (чи напівпрофесіоналів).

   Ще одне. Як бачимо, Регіональна Ліга теж проводитиметься по системі осінь-весна. Це зроблено для того, щоб синхронізувати змагання у ній із змаганнями 2 Ліги. Але як же бути із чемпіонатами областей, за підсумками яких відбуватиметься оновлення Регіональної Ліги? На даний час, здається, лише чемпіонати Вінниччини і Рівненщини проводяться по системі осінь-весна, інші – по системі весна-осінь. Думаю, найкраще буде перевести всі обласні змагання саме у формат весна-осінь. В такому разі на середину-кінець осені будуть відомі усі призери областей, і, відповідно, із врахуванням додаткових турнірів між ними, команди-претенденти на поповнення наступного сезону Регіональної Ліги. Далі, так як Регіональна Ліга стартуватиме лише у липні, а чемпіонати областей уже в квітні, то ці команди-претенденти на виступи у Регіональній Лізі, для підтримки форми та підготовки заявляються  НА 1 КОЛО у свої обласні чемпіонати. Для цього потрібно привести календар проведення футбольних змагань України до загального формату. Думаю, зовсім не важко, зробити так, щоб міжколовий перерив обласних чемпіонатів припадав на міжсезонний перерив Регіонального чемпіонату (2 перших тижні липня місяця вистачить з головою (в третій частині статті викладу єдиний календар для усіх трьох професійних українських ліг, однієї напівпрофесійної та обласних змагань). Таким чином по завершенню 1 кола обласних чемпіонатів та регіонального чемпіонату вцілому, після невеличкої перерви, наступний Регіональний чемпіонат (для прикладу в рамках трьох регіонів під однією групою 2 Ліги) розпочинається за участю: нових команд, які вилетіли із відповідної 2 Ліги (0-4 команд), команд, які завоювали право залишитися тут за підсумками весняного турніру регіональних груп (завжди 13) та команд, які в минулосезонному обласному чемпіонаті завоювали таке право і підтримували ігрову форму перед початком регіональних змагань у 1 колі цьогосезонного чемпіонату області (7-9 команд). Як бачимо, потрібно ще визначити чіткі критерії кількості команд, що поповнюватимуть Регіональні групи із обласних чемпіонатів. Пропоную наступне: після того, як всі вилітаючі команди із відповідної 2 Ліги розійдуться по своїм Регіональним групам, вакантні місця заповнюються відповідними командами із згадуваних вище ПЕРШИХ ТРІЙОК. Звідси витікає ще одна особливість – кількість команд, що йтимуть на пониження із певної регіональної групи до обласних змагань становитиме 3-1 од. (залишитися у Регіональній групі повинно 8 команд). Розумію, що дуже заплутано, але це тільки на перший погляд, якщо розібратися, то нічого складного немає (організаційну структуру та наявний приклад обміну між лігами залишаю на третю частину).

   Таким чином в усьому цьому різноманітті ліг, команд та принципів обміну між ними залишається відкритим лише одне питання: що робити із середини літа тим командам які повилітали із регіональних груп? Відповідь проста – заявитися на 2 КОЛО чемпіонату своєї області із стартовою кількістю очок в розмірі середнього арифметичного набраних очок першою і останньою командами чемпіонату області за перше коло (а нехай буде, щоб ніхто не ображався)), головне всі ці принципи чітко записати в регламент). Зрозуміло, що кількість команд в обласних змаганнях буде варіюватися протягом сезону, однак важливо, що такий переломний момент наступатиме в міжколову перерву, тобто необхідно буде лише проводити окреме жеребкування календаря змагань 1 і 2 кіл, і якщо всі ці моменти передбачити і записати у відповідний регламент, то нічого поганого не станеться.

   На цьому поки-що все. Читайте і обговорюйте. Далі буде…

Последнее изменение: 22 марта 2013, пятница. 17:09

Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев