Редакция не несет ответственности за содержание записей в блогах

Географічно-історичний куточок: Базель

Географічно-історичний куточок: Базель

Автор: Семйон Ігор

15 января 2013, вторник. 21:20

Продовжуємо серію матеріалів, в яких знайомимось з нефутбольними особливостями футбольного міста. Київським динамівцям волею жеребу доведеться відвідати Францію, а от дніпряни завітають до сусідньої Швейцарії – країни із зразковою економікою; потужними банками;  точним часом і безкоштовним сиром.

Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 1

Швейцарія дуже цікава країна. Кожне місто конфедерації має свою вікову історію, свої традиції, символи і  особливості. Знамениті швейцарські годинники, наприклад, - це об’єкт гордості Женеви; сироваріння дуже розвинене в Цюріху та Грюйєру; Берн – місто, де знаходяться кілька штаб-квартир світових і європейських організацій; Давос – найвисокогірніше місто Європи.  А от "спеціалізацію" Базеля визначити важко. Місто настільки багате і неординарне, що в ньому поєднуються кілька культур, релігійних напрямків, промислових галузей і рекреаційних об’єктів. Особливості географічного розташування Базеля подарували місту славу "Швейцарських воріт". Дійсно, із Базеля дуже зручно добратись не тільки в будь-який куточок Швейцарії, а й до сусідніх Німеччини та Франції.

Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 2

Цікаво, Базель – місто з дуже давніми релігійними  традиціями. На території культурної столиці Швейцарії розміщена велика кількість церков; тут похоронені мощі Святих; а в свій час на території сучасного Базеля проходив Вселенський собор. Але символом для свого міста швейцарці обрали створіння, яке в собі немає нічого святого; більше того, так званий Василіск (можна ще зустріти назву "Жаздратух") – створіння демонічне.

Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 3

Історія "знайомства" людства з цим загадковим персонажем бере свій початок приблизно в першому столітті нашої ери. В той час, не дивно, що люди вважали Василіска цілком реальним створінням (ще й не в таке вірили). А у всьому "винний" Пліній Старший – римський письменник, дослідник, філософ. Ось як він описував невідоме створіння, яке зустрілось на його шляху під час дослідження Африки і яке з часом і стало "прототипом" Василіска: "Василіск володіє дивовижною здатністю: хто бачить його - відразу вмирає. На його голові - біла пляма, що нагадує діадему. Його довжина - не більше 30 сантиметрів. Він звертає інших змій у втечу своїм шипінням і пересувається, не згинаючись усім тілом, а піднімаючи свою середню частину. Не тільки від дотику, але і від дихання Василіска кущі і трава засихає, а камені спалахують". Очевидно, вченого так злякала маленька, але дуже ядовита змія з білою плямою на голові, ареалом перебування якої є Лівійська пустеля.

Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 4         Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 5

Вже з плином часу багата людська  фантазія додала Василіску інших рис: голова півня; тулуб і очі жаби, крила дракона, а хвіст змії. Чому швейцарці обрали саме такий символ для Базеля – відомо тільки їм; спочатку Василіск був об’єктом зневаги; ним лякали дітей; але потім місцева влада зрозуміла, що це – унікальна можливість залучити до міста туристів; запропонувати шукачам пригод і подорожуючим щось нове; незвичне. Саме так, з ініціативи влади в місті почали з'являтись пам’ятники цьому створінню; його гравюри знайшли своє відображення на поважних місцях.

Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 6

 

Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 7

Та найдивнішим і, можна сказати, парадоксальним є те, що образ Василіска в свій час був поміщений на герб Базеля. Судіть самі: єпископський посох, що символізує приналежність міста до духовного суспільства (з VII століття Базель був резиденцією найвищих духовних чинів), знаходиться в кігтях демонічного створіння, з яким довгий час церква вела боротьбу. Але швейцарці – люди розумні; парадоксальний герб не вплинув на репутацію Базеля, а залучення Василіска у якості символу  значно додало  місту екзотики, якої так часто бракує у повсякденному, звичному, індустріальному житті європейців.

Варто також трохи зупинитись на природних особливостях міста. Добре відомо, що Швейцарія – це гірська країна; і величні хребти, що оточують  Базель, слугують не тільки об’єктами пейзажів, а й унікальним місцем для любителів гірськолижного спорту. Та гори в контексті Швейцарії не здаються чимось визначним, незвичним. Більш цікавим є те, що Базель – місто, в якому здійснюються вантажні перевезення на річковому транспорті. Рейн розділяє місто на дві частини – Старий та Новий Базель.

Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 8

З цією особливістю пов’язана невеличка легенда… Справа в тому, що історично так склалось, що жителі Малого та Великого Базеля постійно суперничали між собою і їхні стосунки, деколи, виходили за рамки поваги та любові. Відображає ці колись непрості стосунки монумент "Король з язиком", який розміщений на виході з Великого Базеля. Король, "дивлячись" в бік Малого Базеля, показує язика… У відповідь жителі Малого міста вигадали свій ритуал: під час традиційного свята "Фогельгріф" карнавальні персонажі повертаються до Великого Базеля задом, а публіка натхненно їм аплодує.

Розповідь про Базель може зайняти ще дуже багато часу. Такою великою кількістю визначних місць; архітектурних, релігійних і природних пам'яток славиться не кожне місто. Звичайно, Хуанде Рамос – людина з європейським менталітетом, тому крім футбольної екскурсії, цілком імовірно, іспанець влаштує своїм підопічним і "географічно-історичну прогулянку"… При бажанні, футбол може вийти далеко за рамки зеленого поля, по якому ганяють м'яча 22-а чоловіка. 

Географічно-історичний куточок: Базель - изображение 9

 

Последнее изменение: 16 января 2013, среда. 01:19

Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев