Редакция не несет ответственности за содержание записей в блогах

Еволюція футболу - Хуго Майзль. Піраміда.

Еволюція футболу - Хуго Майзль. Піраміда.

Автор: Solomir

18 января 2013, пятница. 21:35

По суті блог являє собою збірку матеріалів які вдалось відшукати на інтернет сторінках, та книгах про видатних тренерів минулого та сучасності, котрі увійшли в історію футболу.

 

Як і в будь-який інший професії, серед тренерів були і є великі, легендарні люди. Деякі з великих тренерів увійшли в історію футболу своїми епохальними відкриттями, міняючи саму суть гри в футбол, яким був, наприклад, винахід легендарної системи «дубль-ве», зроблений тренером лондонського «Арсеналу» Гербертом Чепменом. На початку 30-х років минулого століття ця система виявилася найбільш прогресивною - команди, які освоїли таке розташування гравців, відразу отримали перевагу перед іншими. Але прийшов час, і в змаганні футбольних ідей «дубль-ве» довелося відступити перед ще більш досконалою схемою 4-2-4, потім з'явилися схеми 4-3-3, 4-4-2, 3-5-2, 4-5-1, 4-2-3-1, 3-4-3, 3-1-3-3 ... перелік можна продовжувати.

Однак тим-то і цікавий футбол, що математично точних схем в ньому не існує. Будь-яку з них можна змінити та модернізувати в залежності від того, якими футболістами володієш у своєму розпорядженні, як це і робили багато великих тренерів, домагаючись при цьому найбільших успіхів. А можна і зовсім спростувати всі вже відомі тактичні схеми, вразивши футбольний світ зовсім вже неймовірною новинкою, наприклад, «тотальним футболом», запропонованим у 70-х роках ще одним великим тренером - голландцем Рінусом Міхелсом ...

Еволюція футболу - Хуго Майзль. Піраміда.

Еволюція футболу - Хуго Майзль. Піраміда. - изображение 1Хуго Майзль народився 1881 році, тренував – «Аустрію», «Відень», та збірну Австрії. (1912 – 37)

З австрійцем Хуго Майзлем в світовому футболі важко кого-небудь порівнювати. Мало того, що він був видатним тренером, творцем чудової команди - збірної Австрії, - яка вразила футбольну Європу на початку 30-х років XX століття, розробив небачені для свого часу тактичні концепції, так в добавок Хуго Майзль був великим футбольним діячем, який працював не тільки в Футбольному союзі своєї країни, але і в ФІФА. Це Майзль висунув ідею першого великого європейського клубного турніру - Кубка Мітропи (Mitte Europa - Середня Європа), в якому брали участь кращі команди Австрії, Швейцарії, Угорщини, Італії, Чехословаччини, Румунії та Югославії. Перший розіграш Кубка відбувся в 1927 році, і виграла його празька «Спарта». Кубок Мітропи був популярний десятиліттями, поки його не затьмарив  загальноєвропейський турнір - Кубок європейських чемпіонів, який стартував у 1956 році. Однак і після цього Кубок Мітропи продовжував розігруватися аж до 1992 року, хоча тепер у ньому брали участь далеко не перші команди країн Середньої Європи. Останнім його переможцем став клуб «Борац» з міста Баня-Лука (нині в Боснії і Герцеговині).

Складно знайти в історії європейського футболу особистість більш різнобічно обдаровану, ніж Хуго Майзль. Він раніше за інших побачив грандіозні перспективи розвитку гри. Будучи одним з трьох великих ентузіастів розвитку футболу на початку двадцятого століття (поряд з англійцем Гербертом Чемпеном і італійцем Вітторіо Поццо), Майзль швидше за всіх зумів зробити собі ім'я.

З 1912 Майзль займав велику посаду в ФІФА і зумів серйозно підвищити авторитет цієї міжнародної організації. Варто сказати, що Майзль до того часу став самим відомим міжнародним арбітром (опанував і цю спеціальність), і тому всіляко сприяв підвищенню професіоналізму арбітрів у різних країнах. Майзль ще до Першої світової війни провів ряд заходів організаційного плану по створенню  фінансованої бази по підготовці гравців. Прийшов час створювати збірну. Так як Майзль володів неабиякими здібностями селекціонера, він шукав і відбирав футболістів по всій неосяжній Австро-Угорській  імперії. Особлива увага приділялася техніці володіння м'ячем, але і про тактику Майзль теж не забув,  на його запрошення до Австрії приїхав англієць Джиммі Хоган, відомий своїми виступами за «Бернлі» та «Фулгем». Принципи Хогана йшли врозріз з магістральними тенденціями на Альбіоні, оскільки він був апологетом гри «внизу». Зате, його погляди збігалися  з поглядами Майзля. Ймовірно Хоган привіз в Австрію той футбол, який на початку двадцятого століття виник у Шотландії, на відміну від Англії гру там вели переважно коротким пасом.

Щеплення всіх цих тактичних нововведень до місцевих традицій укупі з грамотною селекцією привели до створення так званої віденської або дунайської школи футболу, яка, мабуть, вперше чільну роль відвела естетичній складовій гри. Майзль, працюючи з різними командами, прагнув створити саме елегантні команди, здатні сподобатися вимогливій ​​віденській публіці.

Еволюція футболу - Хуго Майзль. Піраміда. - изображение 2Схема 2-3-5 («піраміда»)

Класична «піраміда»

У 1883 році команда Кембриджського університету вийшла на гру з двома захисниками і трьома півзахисниками, перед якими грали п'ять форвардів (2-3-5). Крайні півзахисники під час оборони стежили за флангами, а середній грав ближче до нападу і часто ставав одним з найрезультативніших гравців. У цій схемі середній нападник відтягувався трохи назад, створюючи простір для флангових гравців. Таку схему і застосовували більшість провідних команд на початку XX століття (до 1930-х років).

В цій схемі існувало два основних різновиди:

А) Італійська система.

Відрізнялася особливою роллю на півсередніх нападників («інсайдів») - відразу після втрати м'яча вони атакували футболістів суперника, стаючи разом з півзахисниками своєрідними «хвилерізами» на дорозі супротивника. Три форварда грали на вістрі: два крайніх і центральний. Як правило, це були швидкі, жорсткі гравці з сильним і точним ударом.

Б)  Австрійська система.

Її розробив Хуго Майзль в кінці 20-х на початку 30-х років. Основа співпадала з класичною «пірамідальною». В обороні найбільшу увагу приділяли внутрішній зоні перед своїми воротами і густо насичували її гравцями. Ця система була розрахована на атаку - крім п'яти нападників для створення чисельної переваги в напад йшли один-два півзахисника. Таким чином можна було довгий час тримати ворота супротивника в облозі. При вільній грі таке позиціонування практично ідеально. Але через недосконалість системи під час швидкого переходу від атаки до оборони захисники мали серйозні проблеми. Остаточно австрійці відмовились від такого розташування тільки після чемпіонату світу 1954 року.

Піком гри австрійської «вундертім» стали 20-ті та перша половина 30-их років.  Гравці, вбудовані в рамки так званої «піраміди» 2-3-5,  запозиченої у англійців, показували настільки яскравий комбінаційних атакуючий футбол, що до початку 30-их і появи в європейській еліті Італії Вітторіо Поццо,  Австрія Майзля визнавалася кращою командою Європи.

По суті, така гра передбачала знаменитий «тотальний футбол», винайдений вже в 70-х голландським тренером Рінусом Міхелсом.

Деякі любителі футболу навіть називають точну дату народження «віденських мережив» - 16 травня 1931 року. У цей день збірна Австрії у товариському міжнародному матчі приймала збірну Шотландії. Хуго Майзль більш ніж наполовину оновив склад команди, яка незадовго до цього в матчі Інтернаціонального кубка зіграла у себе вдома внічию зі збірною Угорщини - 0:0. У цей день збірна Австрії розгромила шотландців з рахунком 5:0 - до цього жодного разу збірна Шотландія не терпіла настільки нищівної поразки.

Через тиждень збірна Австрії у тому ж складі відправилася до Берліна на товариський матч зі збірною Німеччини. Тепер була здобута перемога з рахунком 6:0. Тоді в німецьких газетах вперше збірну Австрії назвали словом «вундертім». У вересні того ж року німці приїхали за реваншем до Відня, але знову зазнали поразки - 0:5. Крім того, незабаром збірна Австрії розгромила збірну Швейцарії - 8:1 і збірну Угорщини - 8:2.

Еволюція футболу - Хуго Майзль. Піраміда. - изображение 3Єдиний  виступ «вундертім» на кубку світу в 1934 році в Італії викликав неоднозначні оцінки,  підопічні Майзля як і раніше дарували глядачам незабутній спектакль і, як зараз люблять висловлюватися, грали «весело», але колишня беззастережна перевага над суперником кудись пропала. У підсумку в півфіналі «вундертім» поступилася господарям-італійцям. Турнір виявив головний недолік віденської школи - досить слабку фізичну готовність, що дозволило більш потужним суперникам частково нівелювати перевагу Австрії в індивідуальній майстерності. Після цього прийнято говорити про занепад «вундертім», хоча, слід сказати, що Майзль вельми грамотно провів зміну поколінь, і після 1934 року кольори збірної захищали висококласні майстри. У катастрофі великої збірної вирішальну роль зіграли 2 чинники: людський (Майзл помер в 1937 році) і політичний (через рік з невеликим після смерті Майзля збірна Австрії перестала існувати разом з країною, що увійшла до складу  Німеччини). Зіркам «вундертім» запропонували виступати за збірну Третього Рейху. І якщо Карл Сести і Франц Біндер прийняли пропозицію, то Матіас Шінделар, пам'ятаючи про своє  єврейське коріння, відмовився і незабаром загинув за нез'ясованих обставин.

 А значення Хуго Майзля для всього європейського футболу переоцінити складно. Він першим встановив тенденції і сформував напрямки розвитку світового футболу, які актуальні по сьогоднішній день. Не було в історії футболу людини, настільки органічно проявляючись   в якості тренера, і в якості організатора, і в якості чиновника ФІФА. Ось чому Хуго Майзль досі викликає повагу і по праву вважається одним із засновників європейського футболу.

Последнее изменение: 19 января 2013, суббота. 09:55

Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев