Лига Чемпионов
Лига Чемпионов

Лига Чемпионов - результаты и расписание матчей, турнирная таблица, новости.

"Свисток по-українськи". Топові помилки арбітрів у Лізі чемпіонів


Помилки європейських і українських арбітрів мають спільне коріння...

"Свисток по-українськи". Топові помилки арбітрів у Лізі чемпіонів


Підвівши підсумки роботи українських рефері в минулому сезоні і визначивши поміж них найкращих, UA-Футбол вимушений був констатувати, що помилялися вітчизняні арбітри впродовж минулого року неприпустимо багато. Зрештою, матчі єврокубків продемонстрували, що в континентальних суддів помилок, м’яко кажучи, не менше. Експерти нашого видання, колишні арбітри ФІФА Мирослав Ступар і Сергій Шебек, як і видатний білоруський арбітр Вадим Жук, обширне інтерв’ю котрого ми нещодавно публікували, переконані, що негативні явища в арбітражі пов’язані з невиправданно різким омолодженням суддівського корпусу Старого Світу.

Нижче подаємо два відеоролики, в яких згадуємо найкричущіші ляпи арбітрів у плей-оф Ліги чемпіонів-2012/2013. Та спершу UA-Футбол попрохав панів Ступара і Шебека дати загальну оцінку європейському суддівству.

Мирослав Ступар: В порівнянні з чемпіонатом України, де арбітри іноді знущалися над командами, суддівство матчів Ліги чемпіонів і Ліги Європи було якіснішим. Але не настільки, щоб говорити про виский рівень роботи рефері. Помилок було надто багато. Звісно, є група арбітрів, які користуються серед команд авторитетом. Якщо вони й помиляються, то гравці закривають на ці похибки очі. До таких зараховую англійця Говарда Вебба чи італійця Ніколу Ріццолі. Але поряд з ними поєдинки головного клубного турніру Європи судять рефері, які були б на узбіччі навіть українського суддівського корпусу.

Мене сильно вразила робота турецького судді Джюнейта Чакира на матчі 1/8 фіналу Ліги чемпіонів «Манчестер Юнайтед» - «Реал». Маса помилок в обидві сторони! Якщо не помиляюся, то після того матчу Чакир не працював на жодному міжнародному поєдинку. Думаю, це показово. Виходить, що навіть авторитету П’єрлуїджі Колліни, вихованцем якого є Джюнейт, не вистачило, щоб приховати очевидні помилки. То за умови, що італієць, який був на тій зустрічі суддівським спостерігачем, спершу назвав дії турецького рефері правильними. Ще одна вражаюча з точки зору помилок арбітрів гра – «Баварія» - «Барселона» у півфіналі Ліги чемпіонів. Там Віктор Кашшаї примудрився зарахувати у ворота «Барселони» гол з відвертого офсайду і не помітив, як Мюллер штовхнув Альбу в моменті, коли баварці забивали третій м’яч. Це були елементарні ситуації і мене дивує, чому їх судді трактували неправильно.

Взагалі, на мою думку, на прикладі України ми можемо спостерігати за тими системними помилками, які допускає Колліна при підготовці суддів в усій Європі. На континентальному рівні теж спостерігається тенденція, згідно якої хороші арбітри залишаються в затінку і серйозних матчів їм не довіряють. В цьому контексті відразу можу згадати німця Мануеля Ґрафе, котрий гарно відсудив матч відбірного турніру чемпіонату світу Чорногорія – Україна. Помилки суддя допускав, але притримувався однієї лінії. На щастя, ця лінія стала позитивною для нас.

Якщо враховувати аспекти підготовки суддів, то окрім фізичної готовності першочергову увагу варто приділяти психології. Прикладом слугує той же Говард Вебб, котрий працює настільки солідно, що навіть якщо й помиляється, то до його похибок гравці ставляться поблажливо. Але таких суддів, як Вебб зараз стає все менше. Європейська футбольна громадськість має бути стурбована таким станом суддівства. Арбітрів, які б не допускали впродовж сезону елементарних помилок, майже не залишилося.

Не краща ситуація і стосовно роботи асистентів. У ряді матчів лайнсмени діяли справді прекрасно і в моментах на грані фолу приймали вірні рішення. Але помилок помічники на лінії теж допустили чимало. Основна причина – втрата концентрації. Проте такий стан речей приховує більш глобальну проблему. Відбір асистентів на лінії нині відбувається поміж тих людей, які в молодому віці розуміють, що вони не зможуть судити в полі. Не кажу, що вони не здатні стати хорошими лайнсменами взагалі. Приміром, у нас непогано працюють на лінії Сергій Беккер, Олексій Андреєв та Олександр Войтюк. Але більшість з тих, хто відмовилися від думки, щоб стати хорошим арбітром, продовжують грубо помилятися і будучи асистентами. В Україні з відбором лайнсменів взагалі не спостерігається жодної системності. Невже в Європі твориться те саме? Адже списки суддів в УЄФА подає національна федерація. Відповідно судді, які помиляються вдома, на міжнародному рівні краще судити не будуть.

Третя складова – додаткові асистенти, з введенням яких збільшилася кількість суддів, але не якість їхньої роботи. Показово, що в Польщі від експерименту з п’ятьма рефері вже відмовилися. У нас те саме намагалися зробити власники клубів, однак ФФУ їх побажання проіґнорувала. Не маючи при цьому суттєвих аргументів. Навпаки, матчі Ліги чемпіонів показали, що користі від помічників за ворітьми нема.

В принципі, рішення ФФУ виглядає алогічним з усіх причин. У правилах не вказано, що додаткові асистенти мають бути обов’язково. Гадаю, помічники за ворітьми своєю присутністю лише відволікають увагу суддів у полі і не дають їм сконцентруватися на власному «я». На мій погляд, в українському чемпіонаті за 12 турів додаткові асистенти серйозно допомогли лише двічі: Сергій Березка підказав Сергієві Лисенчуку, що треба призначити пенальті у матчі «Таврія» - «Металург» Донецьк, а з подачі Андрія Кутакова Євген Арановський зарахував гол «Карпат» у ворота «Шахтаря». В решті випадків спостерігалася бездіяльність у кращому випадку. І те саме було й у Лізі чемпіонів.

Сергій Шебек: За останніх чотири-п’ять років рівень суддівсттва в Європі суттєво знизився. В поєдинках двох головних клубних турнірів континенту ми бачили такі ж грубі помилки, як в українському чемпіонаті. Пов’язую це виключно з тим, що і в нас, і в УЄФА суддів навчає одна й та ж людина. Керівництво Європейського союзу футбольних асоціацій воліє не визнавати грубих помилок арбітрів. Навіть якщо рефері відпрацював дуже погано, футбольні чини публічно його лише хвалять. Ця тенденція перемістилася й до нас.

Найжахливішими з токи зору суддівства в плей-оф Ліги чемпіонів, безперечно, стали два поєдинки. Жахливо відпрацював матч 1/8 фіналу «Манчестер Юнайтед» - «Реал» турок Чакир. Сумнівне вилучення манкуніанця Нані при іншому трактуванні аналогічного порушення з боку мадридця Арбелоа, два непризначених пенальті, причому у випадку з порушенням в штрафній господарів суддя мав ще й виганяти порушника з поля за фол останньої надії. Це неймовірно, але інспектор поєдинку Колліна виставив Чакиру високу оцінку 8,2. Іншими словами, нам, простим глядачам, дали зрозуміти, що арбітр відсудив на хорошому рівні.

Другий поєдинок – «Баварія» - «Барселона» на півфінальній стадії. Кашшаї разом з додатковими арбітрами наробили стільки помилок, що просто за голову берешся. Особливо кричущий – епізод, коли мюнхенці забивали третій гол: Мюллер відверто штовхнув корпусом Альбу, але суддя не звернув на це порушення жодної уваги і зарахував забитий Роббеном м’яч! Такі силові прийоми дозволені в хокеї, але не в футболі. І це на очах у Кашшаї і його помічника за ворітьми.

Розумієте, дуже погано, коли суддя виходить на гру з відчуттям безнаказанності. Як би погано, а іноді навіть упереджено арбітр не відсудив, є спокій, бо йому всі ці речі пробачать. Далеко ходити не треба. Достатньо згадати приклад Віталія Годуляна, який ледь не поспіль у двох матчах спершу не зарахував чистий гол Девіча і позбавив «Металіст» перемоги у матчі з «Шахтарем», а згодом судив, як хотів у Сімферополі в поєдинку «Таврія» - «Динамо». Раніше, 10-15 років тому такої кількості грубих помилок не було ні у нас, ні, тим паче, в Європі. Я згадував про Чакира, який допустив чотири значних похибки в одному матчі. Раніше виникав скандал, якщо суддя допускав один ляп такого характеру на десять поєдинків. Маємо дуже тривожну тенденцію…

1/8 фіналу. «Арсенал» - «Баварія» - 1:3. Суддя – Свейн Оддвар Моен (Норвегія)

Хавбек господарів Санті Касорла пробив метрів з 25-ти, але м’яч у ворота не влучив, бо вилетів за лінію воріт від спини нападника «канонірів» Лукаса Подольскі. Арбітр вирішив, що м’яч вийшов від баварця і призначив кутовий, після подачі якого той же Подольскі скоротив рахунок до 1:2.

1/8 фіналу. «Порту» - «Малаґа» - 1:0. Суддя – Марк Клаттенбурґ (Англія)

Гравець «Порту» Алекс Сандро розрізною передачею справа вивів на побачення з воротарем гостей Вільфредо Кабальєро Жоао Моутінью. Той в дотик відправив м’яч у ворота і арбітр вказав на центр поля. З повтору можна зробити висновок, що автор переможного голу перебував у положенні поза грою.

1/8 фіналу. «Ґалатасарай» - «Шальке-04» - 1:1. Суддя – Вільям Коллам (Шотландія)

Хавбек гельзенкірхенців Юліан Дракслер віддав передачу справа під удар Джефферсону Фарфану. Той пробив метрів з 13-ти сходу, але на шляху польоту м’яча став оборонець господарів Сабрі Сариоґлу. Влетіти «кулі» в ворота турок не дав, але з допомогою рук. Очевидного пенальті суддя не призначив.

1/8 фіналу. «Мілан» - «Барселона» - 2:0. Суддя – Крейґ Томсон (Шотландія)

Після розіграшу господарями штрафного Ріккардо Монтоліво сильно пробив метрів з 30-ти і м’яч рикошетом від гравця «Барселони» влучив у Крістіана Сапату. Від того «куля» відскочила до Кевіна-Прінса Боатенґа й «німець» відкрив рахунок у матчі. З повтору видно, що м’яч до автора голу відскакував від руки Сапати.

1/8 фіналу. «Боруссія» Д – «Шахтар» - 3:0. Суддя – Дамір Скоміна (Словенія)

Хавбек гостей Генріх Мхітарян виконав діагональну передачу з середини поля справа на хід Луїсу Адріано. З бразильцем перед штрафним майданчиком боровся Лукаш Піщек, котрий завадив Луїсу заволодіти м’ячем з допомогою руки. Словенські судді не побачили в діяхполяка порушення. Зате Мірча Луческу без уваги епізоду не залишив: «Матч обслуговують п’ять арбітрів, двоє знаходяться за воротами, і ніхто з них не побачив, що була рука. Хоча і рахунок, звичайно, був 3:0. Це не виправдання, але якщо навіть при такому результаті не давати пенальті, то не зрозуміло, навіщо взагалі тоді судді знаходяться за воротами».

1/8 фіналу. «Манчестер Юнайтед» - «Реал» - 1:2. Суддя – Джюнейт Чакир (Туреччина)

Епізод перший. Оборонець «Реалу» Альваро Арбелоа, куструбато прийнявши м’яч справа неподалік від штрафного майданчика суперників, намагаючись відвоювати «кулю», прямою ногою в’їхав у стегно Патрісу Еврі і отримав за це попередження.

Епізод другий. Майже ідентична з попередньою ситуація. Гравець господарів Патріс Евра в підкаті вибив м’яч подалі від власного штрафного майданчика і в боротьбі за «яблуко розбрату», намагаючись встигнути першими, зійшлися португальський легіонер «червоних дияволів» Нані і Альваро Арбелоа. Іспанець, отримавши від суперника ногою по корпусу, впав. Арбітр показав Нані пряму червону картку. Це порушення чимало спеціалістів назвали таким, що не тягне на вилучення, оскільки грубість португальця була несвідомою.

Епізод третій. Після подачі гостями кутового Рафаель Варан виграв верхову боротьбу на ближній стійці й продовжив передачу в центр воротарської площі, де головою бив Ґонсало Іґуаїн. Він влучив у руку оборонцеві суперника Рафаелю. Мадридці вимагали призначення пенальті, але суддя помічати очевидного порушення не став.

Епізод четвертий. Гравець «Манчестер Юнайтед» Валенсія, отримавши м’яча спиною до воріт суперника, розвертаючись, прокинув його собі на хід і намагався проскочити повз Серхіо Рамоса. Втім, капітан «Реалу», жорстко зустрівши опонента, ліквідував загрозу. З повтору видно, що Рамос зіграв опонентові в ногу. Пенальті рефері призначити не наважився.

1/8 фіналу. «Барселона» – «Мілан» - 4:0. Суддя – Віктор Кашшаї (Угорщина)

Після довгої передачі від Шаві нападник господарів Педро міг виходити один на один з воротарем суперників Крістіаном Аббіаті. Проте м’ячем футболіст «Барселони» не заволодів, оскільки отримав поштовх у спину від Іньяціо Абате. Пенальті за рахунку 1:0 суддя не призначив.

1/8 фіналу. «Шальке-04» - «Ґалатасарай» - 2:3. Суддя – Юнас Ерікссон (Швеція)

Епізод перший. Нападник стамбульців Бурак Їлмаз отримав в районі одинадцятиметрової позначки поруч з ворітьми суперника передачу зліва, але відразу впав після поштовху в спину від оборонця Сеада Коласінаца. Рефері це падіння чомусь проіґнорував.

Епізод другий. Під час подачі кутового поруч з ворітьми «Ґалатасарая» капітан «Шальке» Бенедикт Гьоведес ліктем підштовхнув свого опікуна Дідьє Дроґбу і головою спрямував м’яч у напрямку воріт. Воротаря гостей Фернандо Муслеру в цю мить випередив Жоель Матіп, котрий скинув «кулю» під удар Роману Нойштедтеру. Той з шести метрів розстріляв ворота – 1:0. Порушення з боку Гьоведеса суддя не помітив.

1/8 фіналу. «Малаґа» - «Порту» - 2:0. Суддя – Нікола Ріццолі (Італія)

Після розіграшу господарями кутового Хесус Хамес навісив справа, а Жуліо Баптіста під час верхової боротьби з оборонцем «Порту» Даніло впав і тим самим завадив добратися до м’яча воротареві «драконів» Елтону. «Куля» відскочила до Хав’єра Савіоли і аргентинець вразив порожні ворота. 1:0? Ні – арбітр зафіксував з боку Баптісти неуснуючий напад на воротаря.

1/4 фіналу. «Боруссія» Д – «Малаґа» - 3:2. Суддя – Крейґ Томсон (Шотландія)

На другій з чотирьох доданих арбітром хвилин за рахунку 2:2, який виводив до півфіналу «Малаґу», дортмундець Марсель Шмельцер вкинув м’яч з аута на Роберта Левандовскі. Поляк навісив у напрямку штрафного майданчика і в цю мить в положенні поза грою знаходилося відразу четверо гравців «Боруссії», зокрема Юліан Шибер, який встиг до м’яча першим. Він зробив скидку головою на Марко Ройса, а той прострелив у воротарський майданчик назад на Шибера. Юліан проткнув м’яч повз воротаря суперників Вілфредо Кабальєро на Феліпе Сантану, котрий забивав гол, знаходячись в офсайді. Проте ні лайнсмен, ні асистент за ворітьми, ні арбітр в полі жодного з двох положень поза грою у гравців «Боруссії» не помітили. Завдяки цьому голу німці вийшли до півфіналу.

1/4 фіналу. «Парі Сен-Жермен» - «Барселона» - 2:2. Суддя - Вольфґанґ Штарк (Німеччина)

За рахунку 0:1 на 79-й хвилині господарі подавали штрафний удар. Тьяґо Сілва ударом головою влучив у стійку, а Златан Ібраґімовіч добив м’яч у ворота. При цьому швед в момент, коли його партнер бив по воротах, знаходився в офсайді.

1/4 фіналу. «Баварія» - «Ювентус» - 2:0. Суддя – Марк Клаттенбурґ (Англія)

За рахунку 1:0 півоборонець баварців Луїс Ґуставо пробив по воротах суперників метрів з 30-ти. Джанлуїджі Буффон витягнув м’яч з нижнього кута, але на відскоку першим був Маріо Манджукіч. Передуваючи в офсайді, центральний нападник господарів віддав передачу на Томаса Мюллера і той встановив остаточний підсумок зустрічі.

1/4 фіналу. «Реал» - «Ґалатасарай» - 3:0. Суддя – Свейн Оддвар Моен (Норвегія)

Епізод перший. Гості подали кутовий і метрів з 12-ти головою пробив Феліпе Мело. М’яч до стулки Дієґо Лопеса не долетів, оскільки його рукою зупинив мадридець Самі Хедіра. Рефері пенальті не призначив.

Епізод другий. Капітан «Реалу» Серхіо Рамос, перериваючи у власному штрафному майданчику прорив Бурака Їлмаза, вдарив турецького нападника у ногу. Арбітр не тільки не призначив пенальті, а й покарав Бурака попередженням за симуляцію. Через цю жовту картку нападник «Ґалатасараю» пропустив матч-відповідь у Стамбулі.

1/2 фіналу. «Баварія» - «Барселона» - 4:0. Суддя – Віктор Кашшаї (Угорщина)

Епізод перший. Капітан господарів Філіп Лам вдарив по воротах суперників метрів з 25-ти. «Кулю» зупинив у межах карного майданчика, підставивши руку, Херард Піке. На позначку арбітр не вказав.

Епізод другий. Вінґер «Баварії» Ар’єн Роббен подав кутовий в район дальньої стійки. Там боротьбу в оборонців виграв Томас Мюллер, котрий головою зробив передачу на Маріо Ґомеса. Той в дотик спрямував м’яч у ворота – 2:0. З повтору видно, що Маріо знаходився у невеликому офсайді.

Епізод третій. В мить, коли Роббен входив у штрафний майданчик, Томас Мюллер посприяв йому, заблокувавши оборонця гостей Хорді Альбу. Арбітр очевидного порушення не помітив, а Роббен тим часом спрямував м’яч у дальній кут і довів рахунок до 3:0.

Оцените этот материал:
Комментарии
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
Мифотворец (Днепр)
сколько соседское хозяйство ни ругай, свое от этого лучше не станет
Ответить
0
0
Вернуться к новостям
Комментарии 2
Мифотворец (Днепр)
сколько соседское хозяйство ни ругай, свое от этого лучше не станет
Ответить
0
0
Мифотворец (Днепр)
о да, этим ребятам только дай обосрать европейский арбитраж, особенно в виде оправдания, что арбитры везде слепые, у не только в УПЛ
Ответить
0
0

Новости Футбола

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус