Ліга Європи
Ліга Європи

Ліга Європи - результати і розклад матчів, турнірна таблиця, новини.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія)


Знайомство з черговим суперником української команди

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія)


Нині "Ольборг" йде на восьмому місці в чемпіонаті Данії і посідає третю сходинку в групі Ліги Європи, маючи в пасиві два єврокубкові розгроми (0:4 від АПОЕЛа і 0:6 від "Стяуа"). Для чинного чемпіона Данії сезон складається важко і не помилимось, якщо назвемо саме "Динамо" фаворитом матчу. В суперниках у киян буде команда, яка з урахуванням свого віку має дуже скромні здобутки. За 129 років існування "Ольборг" тільки чотири рази святкував чемпіонство і тричі брав національний Кубок. На своєму шляхові встиг побувати в ролі команди-ліфтера, команди-вискочки і команди-бійця. З іншого боку, попри всю неоднозначність "Ольборга" як грізної сили данської першості, цей колектив має повне право хизуватись насиченістю свого існування. Багато команд з міст з населенням близько ста тисяч жителів можуть позаздрити "Ольборгу".

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 1

ФУТБОЛЬНИЙ КЛУБ "ОЛЬБОРГ"

Місце в рейтингу УЄФА – 228 (станом на 3 жовтня 2014 року)
Рік заснування - 1885
Головний тренер – Кент Нільсен (з 2010-го року)
Стадіон – "Енергі Норд Арена" (16 000 глядачів)

ТИТУЛИ І ДОСЯГНЕННЯ

- Чотириразовий Чемпіон Данії (1994/1995, 1998/1999, 2007/2008, 2013/2014)
- Триразовий володар Кубка Данії (1965/1966, 1969/1970, 2013/2014)
- Триразовий бронзовий призер чемпіонату Данії (1935/1936, 1968/1969, 2006/2007)
- Восьмиразовий фіналіст Кубка Данії (1967, 1987, 1991, 1993, 1999, 2000, 2004, 2009)
- Переможець розіграшу Кубка Інтертото (2007)

МІСТО

Можна собі уявити, щоб, до прикладу, "Говерла" виступала в Лізі чемпіонів, вигравала національний Кубок України, боролась за корону в чемпіонаті? Звісно, чемпіонат Данії котирується нижче українського і конкуренція там нижча, але то не применшує заслуг "Ольборга". Особливо якщо зважати на те, що ця команда родом із містечка, населення якого станом на 2012-й рік вимірювалось цифрою близько 105 000.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 2

А от що дійсно применшує заслуги колективу, так це його вік. В розрізі 129-ти років існування чотири чемпіонські титули – то крапля в морі. Хоча, можливо, все залежить від того, як саме дивитись на ситуацію. Можна вік команди не прив'язувати до її результатів, а розглядати як похідну від віку містечка Ольборга, історія якого налічує близько тисячі років, але яке сьогодні переживає перехідний етап в своєму розвитку.

Про вік міста Ольборга можна судити із перших згадок про містечко. Історики з'ясували, що на монеті, датованій 1040-м роком, вперше згадується таке місто як Алебу, що нині має назву Ольборг. То було торгове місто, яке в Середні віки стало одним з головних промислових центрів країни і таким залишалось до недавнього часу. Місто спеціалізувалось на експорті риби, цементу, зерна, мало в своєму горнилі чимало підприємств. Однак останнім часом в історії Ольборга почали відбуватись кардинальні зміни, які тривають і досі. Місто з промислового почало переходити в когорту наукомістких, що не в останню чергу зумовлено наявністю в місті Ольборзького університету.

ІСТОРІЯ КОМАНДИ

Хто знає, можливо, і на ФК "Ольборг" найближчим часом очікують перебудови, - у відповідності до зміни міських пріоритетів. Ця команда ідеально підходила під філософію місця своєї дислокації. Робочий клас, більшість членів якого й були вболівальниками "Ольборга", бажали бачити футбол, відповідний до своїх життєвих цінностей. Футбол сильний, непоступливий, бойовий, героїчний. Данія – це не колиска технічного футболу, але "Ольборг" навіть тут виділявся класичною північною, скандинавською (якщо хочете) манерою. Манерою, яка довгий час не дозволяла команді закріпитись в еліті.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 3

В 1885-му році "Ольборг" почав свій шлях і той шлях до середини 90-х років ХХ століття був майже безславним. "Ольборг" здобував вкрай мало титулів, породжував вкрай мало футбольних зірок, мав вкрай мало амбіцій. Перший успіх до колективу прийшов наприкінці 30-х років, коли вдалося піднятись до еліти і протриматись там аж до 1947-го року. За той час "Ольборг" встиг стати бронзовим призером першості (1936), вперше в своїй історії відчувши смак солодкого життя.

Але для таких команд як "Ольборг" там де солодощі, там і гіркота. В період з 1950-го по 1980-й роки команда не мала стабільності, то втрачаючи статус елітного бійця, то набуваючи його. Згладили проблеми розвитку цього періоду досягнення "Ольборга". Вперше команда виграла великий трофей (Кубок Данії 1966), потім повторила досягнення (1970), вдруге в історії стала бронзовим призером першості і стартувала в єврокубках. Кубок Кубків 1966/67 став для "Ольборга" першим міжнародним турніром. І, незважаючи на поразку від "Евертона" в першому ж раунді, цей турнір зайняв своє місце на історичних світлинах данської команди.

Другий міжнародний підхід теж виявився невдалим (Кубок Кубків 1970/71 – поразка в першому раунді від польського "Гурніка") і, забігаючи наперед, третій теж (Кубок Кубків 1987/88 – поразка в першому раунді від "Хайдука"). Але "Ольборг" уже міцно звівся на ноги в національній першості, наполегливо підбираючи ключик до дверей, за якими знаходився казковий світ. 1995-го і 1999-го років "Ольборг" здобував чемпіонство, приєднавшись на алеї слави до титулованих "Копенгагена", "Брондбю", "Сількеборга", "Орхуса", "Лонгбю" та інших. В 90-их роках колектив тричі виходив до фіналу Кубка Данії, але жодного разу той фінал так і не виграв.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 4

Втім, своєрідною компенсацією став прорив на міжнародній арені. Після невдалого четвертого єврокубкового підходу (Кубок УЄФА 1993/94 – поразка у першому раунді від "Депортиво)", команда в якості дебютанта пробилась до групи Ліги чемпіонів 1995/96. Як пробилась – про те ми поговоримо нижче, а зараз просто відзначаємо факт участі в групі цього славетного турніру, одну перемогу (над "Панатінаїкосом") і одну нічию (з "Порту") в ній.

Наступних трофеїв на внутрішній арені вболівальникам "Ольборга" довелося чекати майже 20 років – до кінця 2010-х років. На початку 2000-их були дві (знову невдалі) спроби збільшити колекцію виграних національних Кубків. В євторунірах "Ольборг" переключився на Кубок Інтертото, але в 1999-му році вдруге в історії зіграв у Лізі чемпіонів, знову зійшовшись з київським "Динамо". Цього разу до групи прибитись не вдалося.

Невдалими також були й наступні міжнародні вояжі - аж до 2007-го року, коли вдалося виграти кубок Інтертото, а потім і пройти кваліфікацію Кубка УЄФА. На груповому етапі цього турніру (2007/08) "Ольборг" був 4-м, одним балом поступившись прохідному третьому місцю "Андрелхета". Тим турніром можна підвести під виступами команди риску. Далі почалася новітня, славна історія "Ольборга".

Чемпіонство (третє в історії) в сезоні 2007/08, вихід до групи ЛЧ 2008/09 і третє місце в ній, що дало право колективу вперше зіграти у весняній стадії єврокубків - данці зуміли покорити нові вершини. "Ольборг", до слова, в тому сезоні пройшов в 1/16-й фіналу ЛЄ іспанський "Депортиво", поступившись в 1/8-й "Манчестер Сіті". Наступні два єврокубкових підходи були невдалими (виліт на ранніх стадіях Ліги чемпіонів), і от сезон 2014/15… Після провалу у кваліфікації ЛЧ (розгромна поразка від АПОЕЛа), "Ольборг" не полишає надій зачепитись за прохідну сходинку квартету J Ліги Європи.

В сезоні 2013/14 "Ольборг" на внутрішній арені зробив золотий дубль, здобувши перемогу і в чемпіонаті Данії, і в Кубку країни. То дозволило колективу вийти на чемпіонський – легший – шлях кваліфікації Ліги чемпіонів, але й той шлях виявився непідкореним. Відтак, Ліга Європи і третя в історії дуель при київського "Динамо".

ІСТОРІЯ ЗУСТРІЧЕЙ З "ДИНАМО"

Все було б банально: дві дуелі в рамках кваліфікації Ліги чемпіонів, дві перемоги "Динамо". От тільки є одна цікава деталь…

Цікава, але настільки ганебна для киян, що вболівальникам "Динамо" згадувати її не хочеться. В сезоні 1995/96 "Ольборг" вперше отримав право зіграти у Лізі чемпіонів і в суперники данцям у єдиному кваліфікаційному раунді випало саме київське "Динамо". Шовковський, Головко, Максимов, Дмитрулін, Калитвинцев, Косовський, молоді Ребров та Шевченко – то ще були тільки контури тієї славної команди, яка пізніше наробить галасу в Європі. То була команда між двома ерами Лобановського. Команда, яка забруднила своє ім'я корупційним скандалом.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 5

Кияни досить легко пройшли "Ольборг". Вдома, на очах у 70-ти тисяч глядачів Республіканського стадіону, "Динамо" виграло завдяки голу з пенальті від Похлєбаєва. В гостях була більш впевнена звитяга колективу Йожефа Сабо (3:1; Калитвинцев і двічі Шевченко забивали) і вихід до групового турніру Ліги чемпіонів. Українському щастю тоді не було меж. Григорій Суркіс – тодішній президент клубу – проявив неабияку щедрість, пообіцявши членам команди солідні преміальні: "Шкала заохочень для гравців київського "​​Динамо": за сумарну перемогу в двох матчах над "Ольборгом" - по 10 000 доларів США преміальних кожному гравцеві, за кожну перемогу в груповому турнірі, в залежності від ступеня складності і значущості, - 20-40 000 доларів США"... Тоді ще ніхто не знав, що саме долари США стануть каменем спотикання "Динамо" в тій Лізі чемпіонів і тавром на репутації на довгі роки.

Кияни опинились в групі з грецьким "Панатінаїкосом", французьким "Нантом" і португальським "Порту". Перший матч кияни зіграли вдома проти греків, на Республіканському, перед очами 98-ми тисяч вболівальників. Після тієї гри розгорівся шалений скандал, в результаті якого "Динамо" було дискваліфіковане з єврокубків на три роки, а Ігор Суркіс та Василь Бабійчук за спробу підкупити суддівську бригаду на чолі з авторитетним іспанцем Лопесом Ньєто – відсторонені від футболу назавжди. "ANTONIO VICTORIA DYNAMO 30, - 000 USD PARA USTED" – ця фраза значилась в офіційному рапорті дисциплінарного комітету УЄФА від 20-го вересня 1995-го року як фраза, котра була написана на аркуші паперу, який Ігор Суркіс показав Лопесу Ньєто в переддень матчу. Також в справі фігурували норкові шуби (хутряні вироби, як значилося в офіційних документах).

Історія та дуже глибока та багатогранна, але "Ольборга" стосується тільки одним боком: після дискваліфікації "Динамо", до групи ЛЧ пройшли саме данці як команда, котра програла українцям кваліфікацію. Організатори не хотіли змінювати формат турнірної боротьби навіть в одній групі, тож "Ольборг" з чистого листа почав змагання, яке в підсумку завершив на останньому місці.

Друга зустріч "Динамо" та "Ольборга" виявилась значно прозаїчнішою. В третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів "Динамо" Валерія Лобановського завдяки голам Сергія Реброва та Максима Шацьких (данці відповіли одним точним ударом) забезпечило собі прийнятний гандикап перед домашнім поєдинком, який завершився нічиєю 2:2. Похвилюватись українцям, щоправда, довелося добряче. У київському поєдинку данці уже на 47-й хвилині вигравали 0:2. Але Андрій Гусін на 75-му оберті стрілки вирівняв загальну ситуацію в протистоянні, а Максим Шацьких на 90-й хвилині вберіг "Динамо" від нервового потрясіння у вигляді додаткового часу. Так кияни пройшли до своєї чергової Ліги чемпіонів, в якій подолали перший груповий етап, але не подолали другий.

Ну а "Ольборг", щоб знову отримати право на участь у найпрестижнішому турнірі, чекав 19 років.

СУЧАСНИЙ СТАН

а) тренер

Кент Нільсен – з видатного данського покоління, яке в 1992-му році здивувало футбольний світ перемогою на континентальній першості. Кент Нільсен як гравець – типовий представник північноєвропейської футбольної школи; Кент Нільсен як тренер – вірний поціновувач національних ідей; Кент Нільсен як людина – патріот своєї країни. В сукупності Кент Нільсен – це тренер, з абсолютно типовими для Данії футбольними поглядами, без різкого бажання гнатись за сучасними прогресивними ідеями, зате з чітким усвідомленням важливості напрацювань попередніх поколінь і з бажанням принести якнайбільше користі своїй країні. Проти таких тренерів як Кент Нільсен важко боротись консерваторам, але легше новаторам.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 6

В якості гравця Кент Нільсен добився значно більших успіхів, аніж в якості тренера. Як центральний захисник виріс в скромному клубі "Бреншей", звідки після шести років вірної служби (близько 230 матчів і 34 голи) перебрався до "Брондбю". Той період для Нільсена був дуже продуктивним. За два роки зі своїми партнерами Кент Нільсен виграв два чемпіонства і один Кубок Данії. В 1986-му році поїхав на Чемпіонат світу. Його Данія дійшла до 1/8-ї фіналу, привернувши до себе увагу футбольної громадськості. Нільсен, щоправда, залишався гравцем резерву, але скаутів англійської "Астон Вілли" то не хвилювало. Того ж літа захисник переїхав на Туманний Альбіон.

В складі англійського середнячка відразу став своїм, але зі зміною головного тренера в 1991-му році втратив місце в основі і повернувся на Батьківщину, до "Орхуса", щоб в сезоні 1991/92 виграти з ним Кубок Данії. В 1992-му році був членом сенсаційної команди, яка тріумфувала на чемпіонаті Європи. Зігравши на турнірі в чотирьох матчах і піднявши над головою заповітний трофей, відразу по закінченні чемпіонату завершив кар’єру в збірній. В славному "Орхусі" пограв до 1994-го року включно, після чого остаточно пішов з активної гри.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 7

Але не пішов з футболу. В 2000-му році в якості головного тренера очолив той таки "Орхус". Потім сім років працював в "Хорсенсі", близько року - у "Брондбю", доки в 2010-му не очолив "Ольборг". Минулий сезон став найкращим для Нільсена в якості головного тренера. Спеціаліст здобув свої перші перемоги на тренерській ниві (чемпіонат і Кубок країни). Єдине, про що може шкодувати Нільсен, так це поразка на Кіпрі в другому матчі раунду плей-офф Ліги чемпіонів 2014/15 після нічиєї вдома.

б) команда

В "Ольборзі" дуже мало легіонерів – тільки четверо. А стабільне місце в основі має тільки один. Той герой – то Донні Гортер, 26-річний лівий захисник, екс-футболіст нідерландських "Бреди" та АЗ. Цінність цього футболісти для Кена Нільсена полягає не тільки в ігрових якостях, але й у людських. Будучи єдиним легіонером у основному складі "Ольборга", Гортер добре пристосувався до умов і навчився відповідати данським футбольним вимогам. Деколи пару нідерландцю в основній обоймі складає молодий литовець Лукас Спалвіс. Хоча литовець – то суто за паспортом. За ігровою філософією - з ніг до голови данець, так як є вихованцем саме "Ольборга". В свої 24 підпускається Нільсеном до основи, хоча стабільного місця в ній не має. Але має значно більше перспектив, ніж інші легіонери-нападники: швед Расмус Йонсон (екс-гравець німецьких "Вольфсбурга" та "Франкфурта"), та представник Фарерських островів Гіллі Соренсен.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 8

Кістяк "Ольборга" – то данські футболісти, об’єднані за принципом "досвід+молодість". Потужно-габаритний голкіпер Ніколас Ларсен, захисники і півзахисники Якоб Блабьєрг, Матіас Віхманн, Фредерік Берстінг, Каспер Педерсен, Ніколай Томсен, Андреас Брун, Матіас Тране – всі народженні не раніше 1990-го року і ніде, крім "Ольборга", не грали. Віктор Альманн з тієї ж категорії, тільки нападник. Патрік Крістенсен і Хенрік Дальсгор – більш досвідчені футболісти, які, втім, як і їх молодші колеги, в трудовій книжці мають запис тільки одного клубу.

Серен Фредеріксен, Ніклас Хеленіус, Кеннет Педерсен, Карстен Крістенсен, Расмурс Вюрц мають досвід (хай навіть і не значний) виступів за інші данські команди.

UA-Футбол представляє суперника: Ольборг (Данія) - изображение 9

І, нарешті, Томас Аугустінуссен, Каспер Рисгор, Томас Еневольдсен – то бізони за мірками "Ольборга". Футболісти вікові (хіба що останньому всього лише 27), і мають за спиною досвід виступу в командах з інших ліг. Зокрема, тут і "Зальцбург", і "Паніоніс", і "Армінія", і "Гронінген", і "Мехелен".

Звісно, за європейськими мірками то футболісти далеко не першосортні. Та й навіть для Данії склад у "Ольборга" не зірковий. Трудовий, працьовитий і перспективний, – так, але не зірковий. "Динамо" зі своїми легіонерами і українцями, дехто з яких міг би підсилити деякі статусні клуби Європи, для "Ольборга" – майже космос.

ПІДСУМОК

Нинішньому "Динамо" такі суперники по зубам. "Ольборг", який 0:6 поступився "Стяуа" і мінімально обіграв "Ріу Аве", "Динамо" може здолати за рахунок своєї варіативності. Команда Сергія Реброва вміє грати і в комбінаційний технічний, і в силовий футбол. Залишається просто правильно обрати манеру і забезпечити собі участь у весняній частині Ліги Європи.

Оцініть цей матеріал:
Коментарі
Увійдіть, щоб залишати коментарі. Увійти
Panasenko Антоха (Николаев)
А вы так всегда кидаете анонс соперника за день до матча, а потом то же самое и в день матча? =)
Відповісти
0
0
Повернутись до новин
Коментарі 5
Panasenko Антоха (Николаев)
А вы так всегда кидаете анонс соперника за день до матча, а потом то же самое и в день матча? =)
Відповісти
0
0
roman_dyakov (Cарни)
Повинні здобути 6 очок у спайці з данцями і ніяких "но" бути не повинно.
Відповісти
3
0
Игорини (Киев)
В третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів "Динамо" Олексія Михайличенка завдяки голам Сергія Реброва та Максима Шацьких (данці відповіли одним точним ударом) забезпечило собі прийнятний гандикап перед домашнім поєдинком, який завершився нічиєю 2:2. Автор: Ігор Семйон, UA-Футбол
------------------------------------
До речі, Ігоре, чому Михайличенка? До травня 2002-го "Динамо" тренував Лобановський, а Лесік був лише його помічником.
Відповісти
4
0
Семйон Ігор (UA-Футбол)
так, дійсно, Ваша правда. Коли готував матеріал, знайомився з коментарем по відповідному матчу Олексія Михайличенка. От на "автоматі" й написав його. Уже виправляю, дякую
Відповісти
4
0
Игорини (Киев)
Вспомнился мне тот первый матч против "Ольборга" в 1995-м. Я был на стадионе, и каждый раз, когда Шовковский выпускал мяч трясущимися руками, а затем всё-таки брал его, думалось: "Кто поставил на ворота этого сопливого пацана?" Хотя СаШо к тому времени уже отстоял группу ЛЧ годом ранее против ПСЖ, "Баварии" и спартачей. К счастью, датчане атаковали уныло (да и наши не лучше). Помню только гол с пенальти Похлебаева и что пенальти был левым.
А потом эти шубы... Вполне верю, что Лопес Ньето действительно получал такое предложение, хотя доказательств так и не было - только слова. Может, это была и провокация, кто знает...
И второй киевский матч с "Ольборгом" тоже помню. Я тогда очень сильно задержался на работе и на матч не успевал. Успел только доехать до квартиры сестры к началу трансляции по ТВ. Сам ещё жил в пригороде. И полный позор с 0:2 от эстонского нападающего Опера. Матч перевернул покойный Андрюха Гусин, который забил гол и начал рвать оборону гостей, разбудив всю команду. Тогда уже Макс Шацких и сравнял.
Интересно, как будет сейчас?
Відповісти
3
0

Новини Футболу

Найкращі букмекери

Букмекер
Бонус