Євровікенд з точки зору суддівства. Аналіз Сергія Шебека


Колишній арбітр Сергій Шебек розбирає спірні суддівські рішення в матчах європейських чемпіонатів

Євровікенд з точки зору суддівства. Аналіз Сергія Шебека


Місяць тому за сприяння найдосвідченішого українського рефері Сергія Шебека UA-Футбол започаткував рубрику, в якій ведеться розбір резонансних суддівських рішень в українській Прем’єр-лізі. Вона викликала чималий резонанс серед читацького загалу. Разом з тим відвідувачі нашого ресурсу запропонували для порівняння аналізувати дії арбітрів з провідних європейських чемпіонатів. Порадившись з паном Шебеком, вирішили спробувати. Звісно, охопити весь спектр матчів складно, тому для початку зупинилися на центральних поєдинках топ-першостей, а також розібрали дії Феміди в грецькому дербі між «Панатінаїкосом» і «Олімпіакосом». Тож нині презентуємо нову рубрику, яку обіцяємо зробити постійною.

Чемпіонат Німеччини. 16-й тур

«Боруссія» Д – «Вольфсбурґ» - 2:3. Суддя – Вольфґанґ Штарк

35-та хвилина. Гравець «Вольфсбурґа» Аделіну Вієрінья, знаходячись на лівому фланзі атаки, отримував м’яч, очевидно, перебуваючи в офсайді. Правда, гри суддя не зупинив й за мить відбулася передача в центр карної зони на Баса Доста, котрий пробив по воротах. Шлях м’яча на лінії воріт перервав Марсель Шмельцер, якому «куля» влучила в коліно. Однак рефері вгледів у цьому епізоді гру рукою, вилучив Шмельцера й призначив пенальті, реалізований Дієґо. Той епізод повністю зламав дортмундцям гру. Вони вели 1:0, а в підсмумку програли поєдинок.

Сергій Шебек: Цей момент пригадав мені ситуацію, яка склалася в матчі 18-го туру української Прем’єр-ліги між «Таврією» і «Іллічівцем». Епізод – один до одного. Так само розташовувався оборонець, таким же був удар від нападника, такий же рух захисника двома руками вниз. М’яч влучив Шмельцеру в коліно й відскочив у поле. Очевидно, Штарка, який вважається одним з провідних суддів Європи, захисна реакція рук в оборонця «Боруссії» збила спантелику. Зверніть увагу, що видимість арбітрові перекривав оборонець дортмундців Лукаш Піщек (№26). Мабуть, саме через це Штарк чітко не побачив, куди саме м’яч у Шмельцера влучив. З повтору видно, що суддя виглядує з-за дортмундця в надії все ж розглянути момент і прийняти правильне рішення. Але рефері вилучив оборонця і призначив пенальті. При цьому Штарк дав свисток не відразу. Припускаю, що невірне рішення про пенальті Штарку підказав асистент. А бригада Труханова в згадуваному мною сімферопольському матчі в аналогічній ситуації спрацювала прекрасно. Виходить, не такі вже й погані українські арбітри.

Фото - Getty Images

Окрім того, Вієрінья, отримуючи передачу на лівому фланзі, був у положенні поза грою. Офсайд приблизно метровий. Хоча асистент обрав правильну позицію, він знаходиться чітко на лінії з найближчим до воріт оборонцем «Боруссії». Втім, думаю, що лайнсмен зосередився на іншому нападникові «Вольфсбурґа». Тому, що знаходився ближче до нього й теж був у офсайді. Слідкуючи за ним, помічник арбітра пропустив ривок Вієріньї.

%video=50c460b549519%

Разом з тим, похваливши українських суддів, мушу сказати й про інше. Невдовзі після матчу Штарк, переконавшись, що він помилився, публічно визнав свою похибку. «Подивився епізод з пенальті і вилученням ще раз. Мушу визнати, що це моя помилка. Я жахливо розчарований, що несправедливо призначив пенальті і вилучив гравця. Там все було в межах правил, прошу мене вибачити» - сказав Вольфґанґ. Такий крок викликає повагу, але й змушує задуматися, чому в Україні судді не визнають своїх помилок ніколи? Гадаю, більшість скандалів гасилося б в зародку.

Чемпіонат Англії. 16-й тур

«Арсенал» - «Вест Бромвіч Альбіон» - 2:0. Суддя – Майк Джонс

26-та хвилина. «Канонір» Санті Касорла увійшов з м’ячем у штрафний майданчик, де його зустрів оборонець Стівен Рід. Касорла прибрав м’яча, а Рід махнув ногою повз «сфери», але й повз Касорлу. Іспанець впав, а суддя призначив пенальті, який реалізував Мікель Артета.

Сергій Шебек: Пенальті в цьому епізоді не було. Більше того, Касорла заслуговував попередження за симуляцію. Мабуть, арбітра збив спантелику різкий рух Ріда до ноги суперника. Стівен махнув ногою зовсім поряд з Касорлою. Тому можу зрозуміти, що Джонс в динаміці сприйняв цю дію за підсічку. Касорла банально обманув арбітра.

40-ва хвилина. В боротьбі за верховий м’яч оборонець «Арсеналу» Пер Мертезакер підіграв собі рукою, однак пенальті суддя не поставив, очевидно вважаючи, що німця претримав нападник гостей Юнас Ульссон.

Сергій Шебек: Найперше варто звернути увагу на обрану арбітром позицію. Вона, на перший погляд, вірна. Але Джонс закритий групою гравців і не бачить епізоду повноцінно. Ульссон знаходиться за спиною Мертезакера і Джонсові його не видно. Зате асистент арбітра бачив усе. Він чітко роздивився, що Ульссон поклав Мертезакеру на плече руку й почав тягнути. Як наслідок, німець втратив координацію й зіграв рукою.

%video=50c7055180419%

Хочу детально зупинитися на епізоді. Річ у тім, що асистентам дається методична вказівка, згідно якій в разі, якщо правила порушує атакуючий гравець, прапорцем лайнсмен сигналізує лівою рукою, якщо фолить оборонець – правою. Зверніть увагу, що боковий суддя сигналізує Джонсові про порушення від Ульссона саме лівою рукою. Якби асистент не розібрався, арбітр міг би помилково призначити пенальті. Це – класна командна робота.

Фото - Getty Images

64-та хвилина. Гравця «Арсеналу» Алекса Чемберлена збили в межах карної зони гостей і суддя вказав на одинадцятиметрову позначку. Порушення очевидне, але на вході до штрафного майданчика Алекс з допомогою поштовху звільнився від опіки Ґорана Попова.

Сергій Шебек: Порушення проти Попова було очевидним і тут судді продемонстрували погану взаємодію. Чемберлен вдарив оборонця своїм коліном в ногу. Тут розбиратися мав би той самий асистент, який у першому таймі вірно оцінив ситуацію в боротьбі Мертезакера і Ульссона. Головний арбітр був закритий гравцем «Вест Бромвіча», а лайнсмен був поруч з епізодом. Якби він побачив фол Чемберлена, то про подальше призначення пенальті мови ми не вели б. Втім, сталося, що сталося. Чемберлен пройшов і тепер асистент сигналізував про порушення проти нього помахом прапорця в правій руці.

«Манчестер Сіті» - «Манчестер Юнайтед» - 2:3. Суддя – Мартін Аткінсон

59-та хвилина. Робін ван Персі пробив з підкруткою з лівого кута штрафного майданчика в дальній верхній кут воріт господарів, однак м’яч влучив у стійку і відскочив до Ешлі Янґа. Той вдало зіграв на добиванні. Однак суддя не зарахував взяття воріт, зафіксувавши в Ешлі положення поза грою.

Сергій Шебек: Ситуація очевидна: коли ван Персі бив, Сабалета затримався при створенні офсайдної пастки. Відповідно гол Янґа треба було зараховувати. На жаль, в цьому епізоді телекартинка не дає змоги побачити, де знаходиться асистент арбітра. Може, він забіг уперед чи відстав від моменту. Лайнсмену достатньо на метр відстати чи на таку ж відстань випередити атаку, як момент він буде трактувати під неправильним кутом. При визначенні офсайду треба знаходитися чітко по лінії навпроти останнього оборонця.

%video=50c6e04ae4712%

Чемпіонат Іспанії. 15-й тур

«Бетіс» - «Барселона» - 1:2. Суддя – Карлос Веласко

39-та хвилина. Після затяжного володіння м’ячем господарі зуміли вивести на ударну позицію Рубена Кастро, який, який уникнувши офсайдної пастки, переграв Віктора Вальдеса.

Сергій Шебек: Епізод повністю ідентичний з манчестерським і тому акцентую на ньому увагу. Розташування гравців було схожим, але в Севільї лайнсмен в ситуації розібрався. Все тому, що правильно обрав позицію.

%video=50c6e227569b9%

«Вальядолід» - «Реал» - 2:3. Суддя – Педро Монтеро

65-та хвилина. Карім Бензема, знаходячись спиною до воріт господарів, скинув м’яча на хід Серхіо Рамосу. Той, опинившись віч-на-віч з Дані Ернандесом, здавалося б, вивів гостей уперед – 2:3. Однак лайнсмен просигналізував головному рефері про офсайд, якого, судячи з повтору, не було.

%video=50c6e3461cfe7%

Сергій Шебек: Асистент арбітра приблизно на півметра випередив атаку й це завадило йому помітити, що Серхіо Рамос уник потрапляння в положення поза грою. Якщо подивится на повтор епізоду з «офсайдної» камери, то лайнсмен мав стояти навпроти літери «А» на рекламному щиті. Тоді ситуацію він оцінив би правильно. Цей епізод схожий до того, який ми побачили в римському матчі між «Ромою» і «Фіорентиною».

Чемпіонат Італії. 16-й тур

«Рома» - «Фіорентина» - 4:2. Суддя – Лука Банті

14-та хвилина. Після виконання штрафного півоборонцем гостей Борхою Валеро м’яч зліва в межах штрафного майданчика потрапив до Ґонсало. Той миттю відпасував на Факундо Ронкалью і той зрівняв рахунок. Чи уник Ґонсало втрапляння в положення поза грою?

Сергій Шебек: Просто вражений тим, наскільки блискуче асистент арбітра розібрався в цій ситуації. В момент, коли Валеро виконував передачу зі штрафного, в офсайді знаходилося відразу четверо гравців «Фіорентини». В такій ситуації правильно оцінити положення п’ятого гравця, який виходив на м’яч зліва, надзвичайно складно. Це треба володіти видатною майстерністю й соколиним оком. Тут вартувало витримати паузу й дочекатися, хто ж торкнеться м’яча першим. Звісно, гравці «Фіорентини» могли використовувати такий тактичний прийом зумисне. Вперше такі методи, коли ледь не вся команда до удару забігає в офсайд і тим самим збиває спантелику оборонців, а потім їхні партнери виринають на передачу з глибини, використали у 1986 році бельгійці. Але суті справи зараз це не змінює. Асистент арбітра продемонстрував видатну майстерність.

21-ша хвилина. Гравець «фіалок» Рубен Олівера поруч з боковою лінією відверто наступив на ногу Міралему П’янічу, але отримав за цю брудну витівку лише попередження.

Сергій Шебек: Це – чиста червона картка. Суддя помилився, що показав Олівері лише попередження та ще й виніс в цій ситуації аналогічне покарання за суперечки римлянину Панайотісу Тахцідісу. При цьому помилився не лише головний арбітр, а й лайнсмен, який не підказав Банті вірного рішення.

%video=50c6efbf1d994%

73-тя хвилина. Після виконання штрафного з лівого флангу Франческо Тотті центральний оборонець господарів Маркос забив гол, але суддя його відмінив, зафіксувавши положення поза грою в Маттії Дестро, який за мить до того ударом головою влучив у поперечину. Чи справедливо?

Сергій Шебек: Епізод набагато легший, ніж той, що трапився на 14-й хвилині, але той же асистент допустив помилку. Якщо провести умовну лінію, то помітимо, що боковий арбітр на півметра відстав від моменту і відповідно оцінював ситуацію під неправильним кутом. Суддівська бригада помилилася ще й тому, що згідно з рекомендаціями ФІФА, навіть якщо голова нападника знаходиться в офсайді, такий момент трактується на користь атаки.

«Інтер» – «Наполі» – 2:1. Суддя – Нікола Ріццолі

53-тя хвилина. За рахунку 2:0 на користь господарів неаполітанці подавали кутовий. Коли м’яч повернувся на лівий край до Марека Гамшика, він виконав передачу вздовж воріт на Ґорана Пандєва. Удар балканця оборонці і воротар «Інтера» заблокували, однак Едісона Кавані, який зіграв на добиванні, зупинити не змогли – 2:1. Але чи був Пандєв в офсайді?

Сергій Шебек: Лайнсмен зовсім трохи помилився з вибором позиції і, як виявилося, допустив результативну помилку. Пандєв був у офсайді.

%video=50c6df6f122e7%

59-та хвилина. Пандєв, увійшовши в штрафний майданчик суперника, пробив. М’яч влучив у руку Естебана Камбіассо, який падаючи, таким чином зумів стати на шляху удару. Зумисною гру рукою у виконанні аргентинця не назвеш. То ж чи вартувало Ріццолі вказати на одинадцятиметрову позначку?

Сергій Шебек: Дуже непрємний для арбітра момент. Я, знаходячись на місці Ріццолі, поступив би так само. Перше – у Камбіассо не було наміру грати рукою хоча б тому, що він вже падав. Друге – підстави призначити пенальті були б, якби м’яч потрапив у руку відразу. Однак тут «сфера» перед рукою зачепила сідницю футболіста «Інтера» і змінила напрям. Це епізод з розряду 50 на 50. Як би не вчинив арбітр, він був би правий.

Чемпіонат Греції. 14-й тур

«Панатінаїкос» - «Олімпіакос» - 2:2. Суддя – Ставрос Манталос

Дев’ята хвилина. Хавбек господарів Хосе Карлос Зека в межах штрафного майданчика робив простріл, але влучив у руку Дімітрісу Сіовасу. Оборонець «Олімпіакоса» при цьому ховав руки за спину. Суддя пенальті не дав.

Сергій Шебек: Тут не було руху руки до м’яча. Навпаки Сіовас намагався прибрати руку, але м’яч її таки знайшов. Було б смішно, якби суддя цей пенальті призначив.

88-ма хвилина. Зека виконав передачу справа на Петропулоса. Того схопив за футболку Манолас. Пенальті суддя не поставив.

Сергій Шебек: Мене в цьому епізоді найбільше здивувало, чому суддя дав порушення в сторону воріт «Панатінаїкоса». Симуляції з боку Петропулоса не було й близько. Певна затримка тут все ж була і ситуація була ближчою до пенальті, але аж ніяк не до порушення з боку гравця команди господарів.

Від себе додамо, що майже вісім років тому, 15 грудня 2004-го, Сергій Шебек обслуговував на Олімпійському стадіоні Афін, тобто, на арені, де відбувалося дербі, поєдинок групового турніру Кубка УЄФА між місцевим АЕКом і німецькою «Алеманією». Гості тоді виграли – 0:2.

Чемпіонат Росії. 19-й тур

«Зеніт» - «Анжи» - 1:1. Суддя – Максим Лаюшкін

40-ва хвилина. Півоборонець гостей Лассана Діарра в жорсткому підкаті в’їжджає в ногу Ніколасу Ломбертсу. Суддя попереджує порушника. Лише попереджує?

Сергій Шебек: На суддівському жаргоні ми кваліфікуємо такі епізоди «рожевою карткою». Тобто, це ситуація між попередженням і вилученням. Але вважаю, що суддя, попередивши Діарру, вчинив правильно, бо це була перша в грі картка, пристрасті не вирували, грубощів на полі не було, градус матчу був не надто високим. Формально Лаюшкін мав всі підстави вилучати футболіста «Анжи», але рефері вчинив розумно. Зрештою, іноді вилученням караються й більш коректні порушення, де є лише ризик удару по ногах. Скажімо, в нещодавньому матчі Ліги Європи «Металіст» - «Рапід» гравець австрійців Гаральд Піхлер навіть не влучив у ногу супернику, але все одно побачив перед собою червону картку. Лише за спробу зіграти грубо.

%video=50c6e68ba8bcb%

67-ма хвилина. Олександр Анюков, уникнувши офсайду на правому фланзі, віддав м’яч вздовж воріт і Костянтин Зирянов після цієї передачі зрівняв рахунок.

Сергій Шебек: Лайнсмен відпрацював епізод дуже чітко. Навіть з зовнішнього вигляду асистента, з того, що він спостерігав за моментов в напівприсяді, було видно, що він відчуває ситуацію ідеально.

90+2-га хвилина. Данні потрапив у офсайд і висловив свою незгоду з рішенням арбітра. Видно, зробив це в дуже категоричній формі, бо рефері показав португальцю пряму червону картку.

Сергій Шебек: Ситуація дуже схожа до тієї, що сталася за участю гравця «Карпат» Семіра Штіліча у матчі з «Металістом». Різниця лише в тому, що Семір сказав щось, мабуть, не дуже приємне Швецову в спину, а тут Данні обурювався судді у вічі. Що ж, португалець виступає в Росії вже давно й, видно, поповнив свій словниковий запас не лише літературними висловлюваннями. Якби було по-іншому, то Лаюшкін не став би показувати прямої червоної картки.

Оцените этот материал:
Комментарии
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
maiky1973 (Житомир)
Шебек пише про інозмного арбітра, який визнав свою помилку: Такий крок викликає повагу, але й змушує задуматися, чому в Україні судді не визнають своїх помилок ніколи? Гадаю, більшість скандалів гасилося б в зародку. ... А я хочу спитатим у пана Шебека рідної дитини Татуляна, скільки разів ви пан Шебее визнавали публічно свої помилки? Жодного. Так я ти можешь бути експертом, превертень. Я теже можу коментувати, якщо двадцять разів з десяти ракурсів прогнавши епізод. Яка Шебек зірка, черговий найманець. Ми що не памя\'таємо його суддівство.
Ответить
1
1
Вернуться к новостям
Комментарии 7
maiky1973 (Житомир)
Шебек пише про інозмного арбітра, який визнав свою помилку: Такий крок викликає повагу, але й змушує задуматися, чому в Україні судді не визнають своїх помилок ніколи? Гадаю, більшість скандалів гасилося б в зародку. ... А я хочу спитатим у пана Шебека рідної дитини Татуляна, скільки разів ви пан Шебее визнавали публічно свої помилки? Жодного. Так я ти можешь бути експертом, превертень. Я теже можу коментувати, якщо двадцять разів з десяти ракурсів прогнавши епізод. Яка Шебек зірка, черговий найманець. Ми що не памя\'таємо його суддівство.
Ответить
1
1
филанкрот (donetsk)
Давно пора ввести відеоповтори
Ответить
1
1
zloy_Roman (Харьков)
[quote datetime="11.12.2012 13:15" author="Referee-12 (Александрия)"] ребята, вот что я Вам скажу: Вас хоть выучи на арбитра, хоть нет, в 5 таких моментах из 10 Вы поступите НЕПРАВИЛЬНО!!! в Украине ошибаются! В Европе тоже! - даже больше наверное!!! так что хватит гнать на арбитров, они ошибались и будут ошибаться. а Вам лишь бы сразу сьехать на предвзятость... тут такие моменты-поверьте-в динамике движения ооочень сложно принять правильное решение, тем более если вопрос в сантиметрах, а иногда миллиметрах!!! Вот так... [/quote] видим предвзятость потому, что кое-кто из президентов клубов был главой ФФУ долгое время, потому что ещё двум небезызвестным гражданам принадлежит по несколько клубов, которые к тому же самые богатые в нашей стране.
Ответить
2
2
Flawless (Николаев)
Оооо...ну началось, раскрутка новой звезды, толкай пиар в массы. И когда же уже Шебек запоёт или в фильме снимется? С нетерпением ждём.
Ответить
4
1
Referee-12 (Александрия)
ребята, вот что я Вам скажу: Вас хоть выучи на арбитра, хоть нет, в 5 таких моментах из 10 Вы поступите НЕПРАВИЛЬНО!!! в Украине ошибаются! В Европе тоже! - даже больше наверное!!! так что хватит гнать на арбитров, они ошибались и будут ошибаться. а Вам лишь бы сразу сьехать на предвзятость... тут такие моменты-поверьте-в динамике движения ооочень сложно принять правильное решение, тем более если вопрос в сантиметрах, а иногда миллиметрах!!! Вот так...
Ответить
4
2
gulik (Киев)
Ага, тепер зрозуміло, хто пропихує невдаху Шебека на цьому сайті
Ответить
4
2
megasport4 (Одесса)
Давно не было такого внушительного списка, сочувствую командам в которых судьи ошиблись.
Ответить
1
0

Новости Футбола

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус