Манчестер Сіті - Ноттінгем Форест онлайн трансляція матчу

Чемпіонат Англії - 31 серпня 2022, 21:30 - Этихад
Головний суддя: Пол Тирни
Манчестер
6 - 0
12' Haaland, Erling 23' Haaland, Erling 38' Haaland, Erling
50' Cancelo, Joao 55' Foden, Phil Вийшов: Palmer, Cole 55' Родрi Вийшов: Mahrez, Riyad 58' Gibbs-White, Morgan Вийшов: Emmanuel Dennis 58' Johnson, Brennan Вийшов: Awoniyi, Taiwo 65' Alvarez, Julian 68' Haaland, Erling Вийшов: De Bruyne, Kevin 68' Cancelo, Joao Вийшов: Gomez, Sergio 69' Lodi, Renan Вийшов: Colback, Jack 70' Yates, Ryan Вийшов: Toffolo, Harry 75' Джон Стоунз 76' Emmanuel Dennis 79' Kouyate, Cheikhou Вийшов: Biancone, Giulian 87' Alvarez, Julian
  • During the last 6 meetings with Manchester City playing at home, Manchester City have won 2 times, there have been 2 draws while Nottingham Forest have won 2 times.
  • During the last 11 meetings, Manchester City have won 4 times, there have been 3 draws while Nottingham Forest have won 4 times.
  • Manchester City have won 7 home matches in a row.
  • Manchester City haven't lost in any of their last 11 home matches.
  • A year ago, Manchester City were number 7 in the table with 6 points. Now they are number 2 with 7 points.
  • Manchester City have scored at least one goal for 18 consecutive matches.
  • Manchester City wins 1st half in 50% of their matches, Nottingham Forest in 41% of their matches.
  • Manchester City wins 50% of halftimes, Nottingham Forest wins 41%.
  • The winner of their last meeting was Nottingham Forest.
  • On their last meeting Nottingham Forest won by 3 goals.
  • When Manchester City leads 1-0 at home, they win in 94% of their matches.
  • When Nottingham Forest leads 0-1 away, they win in 78% of their matches.
  • When Manchester City is down 0-1 home, they win 62% of their matches.
  • When Nottingham Forest is down 1-0 away, they win 20% of their matches.
  • In Premier League, Manchester City has better performance than Nottingham Forest.
  • Manchester City have lost just 1 of their last 5 games against Nottingham Forest (in all competitions).
  • In the last 5 meetings Manchester City won 3, Nottingham Forest won 1, 1 draws.
  • Nottingham Forest have lost just 0 of their last 4 Premier League games against Manchester City.
  • Manchester City have won just 0 of their last 4 Premier League games against Nottingham Forest.
  • Manchester City scores 1.6 goals in a match against Nottingham Forest and Nottingham Forest scores 1 goals against Manchester City (on average).
  • Average number of goals in meetings between Manchester City and Nottingham Forest is 2.6.
  • Average number of goals in the first half in meetings between Manchester City and Nottingham Forest is 2.
  • Both teams haven't won their last match in Premier League.
  • Manchester City scores 3 goals when playing at home and Nottingham Forest scores 1.3 goals when playing away (on average).
  • Manchester City haven't lost in their last 5 games.
  • Manchester City's performance of the last 5 matches is better than Nottingham Forest's.
  • Did you know that Manchester City scores 31% of their goals between the minutes 61-75?
  • Joao Cancelo has more yellow cards (2) than any other player at Manchester City. Joe Worrall has collected 3 for Nottingham Forest.
ГООЛ! Alvarez, Julian
87'
79'
Kouyate, Cheikhou
Вийшов: Biancone, Giulian
76'
Emmanuel Dennis
Джон Стоунз
75'
70'
Yates, Ryan
Вийшов: Toffolo, Harry
69'
Lodi, Renan
Вийшов: Colback, Jack
Haaland, Erling
Вийшов: De Bruyne, Kevin
68'
Cancelo, Joao
Вийшов: Gomez, Sergio
68'
65'
58'
Gibbs-White, Morgan
Вийшов: Emmanuel Dennis
58'
Johnson, Brennan
Вийшов: Awoniyi, Taiwo
Foden, Phil
Вийшов: Palmer, Cole
55'
Родрi
Вийшов: Mahrez, Riyad
55'
ГООЛ! Cancelo, Joao
50'
ГООЛ! Haaland, Erling
38'
23'
12'
2
Машина Пепа Гвардіоли очікувано розгромила новачків Прем‘єр Ліги.
90+3'
Матч завершено.
90'
Компенсовано 2 хвилини.
87'
Хуліан Альварес забиває свій другий м'яч! Потужним ударом під поперечину форвард Манчестер Сіті переграв воротаря.
78'
Жюліан Бьянконе отримає трохи ігрового часу. Шейк Куяте йде відпочивати.
77'
Еммануель Денніс отримав попередження.
75'
Молодий Вілсон Льюїс поміняв Джона Стоунса.
70'
Ріяд Марез не реалізував чудовий момент! Ілкай Гюндоган видав бездоганний пас із глибини, але його партнер не влучив у площину воріт.
69'
Джек Колбек і Гаррі Тоффоло замінили Раяна Єйтса та Ренана Лоді.
69'
Серхіо Гомес і Кевін де Брюйне вийшли на поле замість Жоау Канселу й Ерлінга Голанда.
65'
Хуліан Альварес також відзначається голом! Аргентинець отримав приховану передачу від Ріяда Мареза та пустив м'яч поміж ніг Діну Хендерсону.
58'
Тайво Авонії замінив Бреннана Джонсона, а Еммануель Денніс – Моргана Гіббса-Вайта.
57'
Морган Гіббс-Вайт перевірив Едерсона дальнім ударом. Голкіпер Манчестер Сіті з легкістю забрав м'яч до рук.
54'
Родрі та Філ Фоден залишили поле, Коул Палмер і Ріяд Марез увійшли в гру.
50'
Жоау Канселу забиває четвертий м'яч Манчестер Сіті! Блискучий удар з-за меж штрафного виконав португалець.
46'
Другий тайм розпочався.
Манчестер Сіті вирішує всі свої питання вже у першій половині гри, Ерлінг Голанд продовжує штампувати голи за нову команду.
45+2'
Перерва.
45'
Додано 1 хвилину.
38'
Розгром! Ерлінг Голанд оформлює другий хет-трик до ряду. Цього разу норвежець головою заніс м'яч у ворота. Гольовий пас на рахунку Джона Стоунса.
30'
Джон Стоунс відправив м'яч у сітку після навісу зі стандарту, однак гол зараховано не буде. Захисник Манчестер Сіті знаходився у положенні поза грою, коли забивав.
23'
Подвоюють перевагу містяни! Ерлінг Голанд вдало зіграв на добиванні й оформив дубль.
17'
Ренан Лоді отримав м'яч поруч з воротами суперника, однак замість пасу на відкритого партнера вирішив пробити головою. Потенційно гольовий момент втрачено.
17'
Ноттінгем Форест вискакував у небезпечну контратаку, але Морган Гіббс-Вайт зіпсував усе неточним пасом.
12'
Манчестер Сіті швидко відкриває рахунок! Ерлінг Голанд вколотив м'яч у ближній кут після подачі Філа Фодена та невеликого рикошету від захисника.
7'
Хуліан Альварес скористався скиданням Родрі та з близької відстані розстрілював ворота Ноттінгем Форест. Дін Хендерсон за рахунок правильного вибора позиції зміг відбити непростий удар.
5'
Бернарду Сілва видав чудовий сольний прохід флангом, але був зупинений захисником у штрафному майданчику.
3'
Ілкай Гюндоган невдало взяв гру на себе. Удар німця з дальної дистанції вийшов неточним.
1'
Матч розпочався.
Стартовий склад Манчестер Сіті: Едерсон – Канселу, Діаш, Стоунс, Вокер – Гюндоган (к), Родрі, Сілва – Фоден, Голанд, Альварес.
Стартовий склад Ноттінгем Форест: Хендерсон – Маккенна, Куяте, Уорралл (к) – Лоді, О‘Браєн, Єйтс, Вільямс – Гіббс-Вайт, Фройлер, Джонсон.
Амбітний новачок проти фаворита. UA-Football представляє вам текстову онлайн-трансляцію матчу 5-го раунду АПЛ між Манчестер Сіті та Ноттінгем Форест.