Украинская Премьер-Лига (УПЛ)
Розбираємо центральну гру 20-го туру УПЛ з тактичної точки зору
Премьер-лига Таблица Матчи Новости Команды Бомбардиры Ассистенты Гол+пас Посещаемость ТВ

Іван Гук
10.03.2013
воскресенье
13:07
"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу
Рейтинг публикации
Розбираємо центральну гру 20-го туру УПЛ з тактичної точки зору

Не зважаючи на невдалий старт сезону, Роман Григорчук разом зі своїм колективом наразі демонструють найкращий відрізок в чемпіонаті серед всіх команд. З огляду на турнірне становище і гру, на даний момент одеський «Чорноморець» є одним із головних претендентів на п’яте місце в чемпіонаті, яке дає право на участь в Лізі Європи сезону 2013/14. Крім того, шлях на міжнародну арену відкритий для одеситів і через Кубок України, де вони зіграють в ¼ фіналу. Такі успіхи команди з берегів Чорного моря пов’язані з іменем головного тренера, який є творцем гри та стилю нинішнього «Чорноморця».

Львівські «Карпати», які на початку сезону переживали ігрову кризу, ближче до зими та з початком весняної частини чемпіонату почали нагадувати себе двохрічної давнини. Команді вдалось навести порядок в побудові захисних порядків, особливо, що стосується стандартних положень біля власних воріт, хоча, як і раніше, «Карпати» при стандартах використовують «зонний» варіант побудови захисту. В атаці яскраво заграли такі футболісти як Штіліч, Кенія та Лукас, які безумовно стали відкриттям цього чемпіонату.

На відміну від одеситів, яким вдалось зберегти всіх основних гравців команди в зимове міжсезоння, «Карпати» покинув лідер та кращий бомбардир колективу Лукас. Замінити його покликані Марсело Фернандо (Марселіньо) та Вукчевіч. Останній, звичайно, заслуговує на окрему увагу та окремого матеріалу: не так часто в чемпіонаті України з’являються гравці класу Сімона, одного з лідерів збірної Чорногорії, який ще недавно вважався одним з найперспективніших гравців Старого світу. Для Вукчевіча це новий шанс нагадати про себе та свій талант не тільки українським вболівальникам, але й європейським, за умови вдалих виступів за «Карпати».

"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу - изображение 1

Якщо аналізувати виступи команд в останніх шести матчах, для визначення «форми» в якій перебувають суперники, то поєдинок між «Карпатами» та «Чорноморцем» є безперечно центральної подією туру. Цікаво, що остання поразка команди Григорчука датована ще 06.10. 2012 року. Також звертає на себе увагу захист одеситів, лише один пропущений м’яч в останніх восьми (!) матчах, натомість «Карпати» не змогли забити гол тільки одного разу з останніх шести, а в переможних матчах кількість м’ячів становила два та більше за гру. З огляду на нічийний результат матчу головних конкурентів «Чорноморця» в боротьбі за п’яте місце, одесити отримали можливість зробити перевагу для себе зовсім комфортною, а «Карпати» у випадку вдалого результату – в притул наблизитись до суперників в боротьбі за шосте місце, яке за певних обставин також дає можливість стартувати в єврокубках з наступного сезону.

Формації команд

"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу - изображение 2

Роман Григорчук в порівнянні з матчем проти «Ворскли» провів 5 змін: справа з захисті місце Лео Матоса зайняв Зубейко, зліва на місце Сантани вийшов Кутас, в центрі пару Бергеру склав Фонтанельо, Матос висунувся на позицію правого «вінгера», відповідно Джа Джедже перейшов на лівий фланг, на вістрі Бурдужан, під ним мав діяти Бобко, та два центральних півзахисника - Ковальчук та Политіло. Останній являється конструктором атак одеситів, саме Сергій виконує функції гравця, який направляє атаки «Чорноморця».

Читався задум від Григорчука на гру - за допомогою лідера колективу Лео Матоса та переведенням його вище на фланг збільшити швидкість в атакуючих діях одеситів та спробувати надавити на лівий фланг захисту «Карпат», де діяв Бідловський. При цьому, в захисті залишались не менше шести гравців, насичуючи зони та не даючи простору швидкісним гравцям суперника. Варто відзначити низьке розташування на фланзі Джа Джедже, який з Кутасом здвоював фланг для протидії Зеньову. В підсумку вийшло 4-2-3-1.

Ніколай Костов не міг розраховувати в цьому матчі на двох основних флангових захисників - травмованого Ощипка та дискваліфікованого Ксьонза.

Справа в захисті Костов віддав перевагу Озарківу перед новачком команди Геращенковим, зліва Бідловський, який повернувся до Львова з оренди. Трійка центральних (трикутник) півзахисників «Карпат» розташована вістрям вниз - Даушвілі в якості опорного півзахисника та Голодюк з Худоб’яком спрямовані на атакуючі дії команди. Позиція правого «вінгера» за Зеньовим зі зміщенням в центр нападу. Кенія, який при веденні захисних дій львів’ян займав позицію лівого півзахисника, при атакуючих діяв як зліва, так і під нападниками, звужуючи гру та відкриваючи зону для Бідловського. На вістрі Гладкий. Відповідно маємо 4-3-3.

Зазначимо, що існує декілька різновидів схеми 4-3-3: з двома «вінгерами», широко розташованими на полі, та центральним нападником; з трьома форвардами, які щільно розташовуються один з одним (в даному випадку маємо два нападники та третій який діє з глибини). Ще можливий варіант з одним форвардом на вістрі та двома з глибини.

Одесити розпочали гру дуже агресивно, застосовуючи з перших хвилин гри високий пресинг по всій ширині поля. Команда Григорчука намагалась відрізати захисників від атакуючих півзахисників «Карпат» та змусити львів’ян діяти за допомогою довгих передач. При перехопленнях м’яча одесити проводили швидкісні атаки.

25 – 30 стартових хвилин гри пройшли з перевагою гостей. В цей відрізок часу «Чорноморець» домінував в центральній частині поля, постійно створюючи чисельну перевагу в центрі за допомогою зміщень Джа Джедже та Лео Матоса до Политіла та Ковальчука, але при виходах в швидкі атаки не достатньо активно працював Бобко. Іван не встигав підтримати атакуючі дії партнерів та невдало займав позицію на полі при наступальних діях. Саме цим обумовлена його рання заміна на Еліса Бакая.

Позиція Бобка в системі 4-2-3-1 вимагає діяти під нападником з глибини, зв’язувати півзахист з нападом при веденні позиційних атак, при веденні гри по флангу відкриватись під партнера для продовження атакуючих дії та зміщуватись в центр нападу для підтримки форварда при прострілах чи кросах в штрафний майданчик, займати вільні зони в захисті суперника перед воротами.

На малюнку 1, 2, показаний пресинг гравців «Чорноморця». Одеситам вдалось відібрати м’яча та спробувати провести швидку атаку через лівий фланг. В даному випадку мав місце неякісний пас на партнера, але при втраті м’яча одесити залишились на позиціях та знову нав’язали пресинг гравцям «Карпат», що видно на малюнку 2.

"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу - изображение 3

"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу - изображение 4

Починаючи з 30 хвилини матчу, «Карпатам» вдалось вирівняти гру та ближче до завершення тайму створити тиск на ворота Безотосного. Тут можна виділити два фактори, які вплинули на перебіг подій на полі: це і втома гравців «Чорноморця» (не можливо застосовувати пресинг на протязі всього тайму), а також індивідуальні дії Левана Кенії, який опускався в глибину поля для прийому м’яча та розганяв атаки львів’ян. Завдяки більш активній грі в атаці «Карпати» отримали можливість на стандарти, звідки і надходила основна загроза воротам одеситів.

На малюнку 3 показана вільна зона на правому фланзі атаки львів’ян, яку не використовує Озарків. В даному випадку Ігор добіжить для отримання передачі від Голодюка, але за цей час гравці «Чорноморця» встигнуть перегрупуватись.

"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу - изображение 5

Підсумовуючи першу частину гри, відзначимо поганий вихід «Карпат» з під пресингу, недостатньо широку гру, що дозволяло одеситам зберігати компактність побудов захисних порядків, пасивну гру Озарківа, який не підтримував атаку, навіть коли перед ним була відкрита зона. Також, не зважаючи на вдалі дії Левана в першому таймі, треба сказати, що Кенія перетягував м’яч, подовгу контролюючи його, не віддаючи передачі на партнерів вчасно, що давало гравцям «Чорноморця» декілька додаткових секунд для перевлаштування захисту та можливість накривати нападників львів’ян.

Загалом перший тайм пройшов за невеликої переваги підопічних Романа Григорчука. Основна небезпека воротам Дмитра Безотосного виходила тільки після розіграшу стандартних положень, натомість одеситам вдалось створити тиск на лівий край захисту суперників та загрожувати звідти проходами та кросами.

З початком другого тайму Григорчук провів вимушену заміну - Еліса Бакая, який з’явився на полі на 26-й хвилині, замінив Рієра. Не змінюючи формації, Сіто розташувався під Лучіано Бурдужаном, зв’язуючи півзахист з форвардом «Чорноморця».

Ніколай Костов провів заміну, змістивши акценти атаки своєї команди на лівий край нападу. Замість Зеньова, якого одеситам в першому таймі вдалось виключити з гри завдяки вдалим діям на фланзі в захисті Кутуса та Джа Джедже, вийшов Вукчевіч. Тепер вже Сімон звужував гру, відкриваючи правий фланг під підключення Озарківа, а Кенія мав розширювати гру, займаючи позицію на протилежному фланзі.

Активна гра Кенії змусила гравців «Чорноморця» «сісти» глибше до власних воріт, віддавши територію «Карпатам». Крім того Ковальчук був змушений грати ближче до флангу, щоб страхувати Зубейка. Утворену вільну зону перед воротами суперника львів’янам вдалось одразу використати.

На малюнку 4 показано початок гольової атаки «Карпат», яка розпочалась з зонного пресингу на правому фланзі захисту одеситів.

"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу - изображение 6

На малюнку 5 продовження атаки: Леван Кенія привертає до себе увагу Ковальчука, який залишає відкритою зону безпосередньо перед воротами «Чорноморця». При цьому Гладкий розтягує захист в «глибину», відразу два гравця «Карпат» виходять на позицію удару.

"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу - изображение 7

Після голу гра відкрилась. Львів’яни намагались розвинути свій успіх, володіючи територією та м’ячем, «Чорноморець» діяв більш «вертикально», зосереджуючи свої атакуючі дії на швидкому виході з оборони в атаку за допомогою довгих передач за спину захисників, або в зону між захисниками та півзахисниками суперника. Досить швидко одеситам вдалось зрівняти рахунок: Политіло з центру поля направив м’яча за спину Пластуну, а Бурдужан реалізував вихід один в один. Варто відзначити як позиційну помилку захисника, так і якісно виконану передачу Сергія.

Другий гол підопічних Григорчука вийшов ще більш ефектним. Рієра не став обробляти довгу передачу з половини поля гостей, а в один дотик направив його на хід Зубейку, який підтримував атаку по правому краю. Утворилась ситуація три в три та два в два безпосередньо в штрафному майданчику. Бурдужан нав’язав боротьбу центральним захисникам, а Джа Джеджі вже ніхто не зміг завадити завдати удару з середньої дистанції.

Відразу після голу «Чорноморця» львів’яни отримали дві нагоди зрівняти рахунок, але Дмитро Безотосний двічі відвів загрозу вдалими діями на лінії воріт. Після цього гості зосередились на захисті та «закрили» гру.

На малюнку 6 зображений епізод невдалого використання «ширини» поля підопічними Костова. Вукчевіч розташований між лінією захисту та півзахисту суперника для подальшого просування вперед атаки «Карпат», проте Кенія пасивно підтримує атаку з флангу, а Озарків рухається в протилежному напрямку.

"Карпати" - "Чорноморець". Тактичний аналіз матчу - изображение 8

Відеоряд з матчу «Карпати» - «Чорноморець».

Підсумок.

Підсумовуючи гру, варто відзначити, що Ніколай Костов погано використовує «ширину» поля. Якщо в першому таймі атакуючі дії «Карпат» були зосередженні на правий край, то в другому на лівий. Можливо це пов’язано з відсутністю Ощіпка та Ксьонза, які завжди активно підтримують атакуючі дії команди, займаючи вільні зони, що утворюються під час зміщень «вінгерів» в центральну частину поля. Також болгарський спеціаліст не кращим чином керує діями своїх підопічних та впливає на гру за допомогою замін по ходу матчу. Здебільшого гравці групи атаки львів’ян дублювали позиції один одного, що обмежувало варіативність дій та полегшувало ведення захисту супернику.

Роман Григорчук навпаки ризикував, пропонуючи високу гру своїм підопічним та міняючи вже в першому таймі Івана Бобка. Напевне не зовсім вірно буде сказати, що «Чорноморець» мав значну перевагу в грі, але, досягнувши потрібного результату, одеситам вдалось «засушити» гру та довести її до перемоги, тим самим довівши перевагу над своїми конкурентами в боротьбі за п’яте місце до дев’яти очок. Ну а «Карпатам», зважаючи на календар матчів, шлях в Європу залишається відкритим лише через Кубок.

Читайте самые интересные новости футбола в Facebook и Viber
Оцените этот материал
Голосов 1
Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев

 

© UA-Футбол 2002-2017.
Все права на материалы, находящиеся на сайте www.ua-football.com, охраняются в соответствии с законодательством Украины.
При любом использовании материалов сайта, гиперссылка на UA-Футбол обязательна.
Пишите нам: info@ua-football.com