Премьер-лига
Премьер-лига

Премьер-лига - результаты и расписание матчей, турнирная таблица, новости.

Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 28-го туру УПЛ


Найбільше резонансу викликала робота Дмитра Кутакова в Дніпропетровську

Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 28-го туру УПЛ


Минають заключні тури українського чемпіонату, а позитивних тенденцій в роботі вітчизняних рефері не помітно. Більше того, якщо восени й минулої весни арбітри здебільшого вирізнялися чіткою роботою бодай у центральних поєдинках турів, то зараз саме на ці зустрічі, до який прикута найбільша увага, й припадає левова частка помилок. Ось і на цей раз, на думку експертів UA-Футболу, колишніх арбітрів ФІФА Мирослава Ступара і Сергія Шебека, судді припустилися результативних похибок і в одеському, і в дніпропетровському поєдинках.

«Севастополь» - «Зоря» - 0:2. Суддя – Сергій Скрипак (Київська область)

28-ма хвилина. Севастополець Денис Кожанов довгою діагоналлю майже від власного штрафного майданчика виводив на побачення з воротарем суперників Микитою Шевченком Олександра Ковпака. Той, знаходячись на межі втрапляння до офсайдної пастки поблизу центральної лінії, відірвався від оборонців і хотів завдавати удару. Втім, атаку зірвав помах прапорця асистента арбітра.

Мирослав Ступар: На мій погляд, то простий для такого досвідченого лайнсмена, як Олексій Андреєв момент. Втім, Олексій припустився нетипової для себе помилки. Звісно, це не виправдання, адже цілком імовірно, що «Севастополь» через цей ляп втратив очки.

Сергій Шебек: Ключова помилка асистента Олексія Андреєва з Донецька. З другого повтору видно, що Ковпак знаходиться навіть трохи позаду оборонця суперників. Гарним орієнтиром для визначення положення гравців слугує центральна лінія. Ближче до неї був нападник «Севастополя». Андреєв фактично зірвав футбольний «булліт». На мій погляд, такі ситуації небезпечніші, ніж пенальті, адже набравши швидкість, форвард має змогу як пробити відразу, так і обіграти воротаря, хитнувши того вправо чи вліво. Реалізуй Ковпак цю нагоду, господарі повели б у рахунку і ще не відомо, яким був би підсумок матчу.

35-та хвилина. Після вкидання господарями аута з правого флангу Костянтин Ярошенко в межах карного майданчика гостей, широко розставивши руки, не дав себе випередити оборонцеві «Зорі» Тоні Шунічу і прийняв м’яч на груди. Та за мить пролунав свисток. На думку рефері, Ярошенко порушив правила і отримав за апеляції попередження.

Мирослав Ступар: Скрипак при трактуванні єдиноборств послідовністю не відзначався. Думаю, причина в тому, що цей суддя молодий і футбол він розуміє не надто досконало. Матчі Прем’єр-ліги Сергій судить, не позбувшись стереотипів першої та другої ліг. То там за ось такі «баскетбольні» контакти іноді вважаються порушеннями. Ярошенко виставив руки назад, намагаючись зоволодіти м’ячем після вкидання з аута. У схожих ситуаціях так діють усі футболісти. То не порушення. Уявіть собі зворотнє явище: Ярошенко грає ось так, захищаючись у власному штрафному майданчику, а Шуніч намагається перехопити у нього м’яч, щоб загострити гру. То що треба призначати одинадцятиметровий? Кумедно.

Сергій Шебек: У цій ситуації Скрипак продемонстрував, що він не має поняття, що таке футбольні єдиноборства. Ярошенко приймав м’яч за правилами, а Шуніч навпаки трохи суперника підштовхував. Звичайна для таких моментів боротьба. Розумію гравців, які здивувалися, коли почули свисток. Справедливо обурювався й Ярошенко. Через те жовту картку Костянтинові вважаю незаслуженою. Нападник «Севастополя» Сергій Кузнєцов слушно пояснив судді, мовляв, навіщо зупиняти гру, якщо людина чисто прикрила м’яч корпусом. Іншими словами, гравець вчить суддю правилам гри. І має рацію. Не втомлюся повторювати, що суддям для розуміння єдиноборств треба грати в футбол. Бо такі свистки – то ж абсурд.

40-ва хвилина. Оборонець господарів Дебатік Цуррі у межах власної карної зони плечем відштовхнув нападника гостей Янніка Болі. Той впав на газон. Арбітр пенальті не призначив.

Мирослав Ступар: Важко сказати, якими критеріями керувався цей арбітр при трактуванні єдиноборств. В одному випадку порушенням вважається мінімальний контакт. У цьому ж епізоді рефері проіґнорував хокейний прийом, який Цуррі застосував проти Болі. Албанець зіграв по-чоловічому, штовхнув суперника в груди. З іншого боку, погоджуся, що повноцінно на призначення одинадцятиметрового удару цей момент не тягнув, оскільки м’яч вже виходив за лицьову лінію.

Сергій Шебек: За формальними ознаками підстави призначати пенальті арбітр мав. То якщо повернутися до видуманого Скрипаком фолу з боку Ярошенка і порівняти його з діями Цуррі в єдиноборстві з Болі. За логікою, після того порушення це арбітр фіксувати був зобов’язаний. Але якщо абстрагуватися і оцінювати цей окремо взятий епізод, то з вердиктом Скрипака погоджуся, адже Болі вже не встигав заволодіти м’ячем. «Куля» виходила за лінію воріт і жодної небезпеки ця атака не таїла. Хоча, повторюся, формальні підстави для призначення одинадцятиметрового були, адже Цуррі штовхав суперника не плечем в плече, а руками в груди. По духу гри суддя в цій ситуації вчинив вірно.

«Чорноморець» - «Металіст» - 1:1. Суддя – Євген Арановський (Київ)

Мирослав Ступар: Судівство Арановського чередується чорними і білими смугами. Цей поєдинок киянин відсудив добре. Але вистачає й поєдинків, які Євгенові не вдаються і суть такого явища зрозуміти складно. Мабуть, причина в психології. І хоч сучасні судді хизуються, що при Колліні вони стали психологічно стійкими, на ділі цієї стійкості не видно. Навпаки, помітними є втрата концентрації, переключення уваги. Це ж теж психологія.

18-та хвилина. Одесит Кирило Ковальчук довгою передачею на хід вивів віч-на-віч з Владіміром Дишленковічем Олексія Антонова. Однак продемонструвати своє вміння реалізовувати такі моменти нападник «моряків» не зумів, оскільки лайнсмен зафіксував дуже суперечливе положення «поза грою».

Мирослав Ступар: Біда наших асистентів, що вони часто перестраховуються, приймають обережні рішення, щоб уникнути зайвих балачок. Але ліпше взагалі не брати прапорця в руки і не виходити на поле, ніж керуватися такими принципами. Асистент має чітко затямити негласне правило: не впевнений – не підіймай. Фіксувати треба тільки стовідсоткові офсайди. Ось і в цьому випадку сімферополець Ігор Альохін, радше за все, просто перестрахувався. Положення «поза грою» тут не було, Антонов вибігав на ворота з глибини.

73-тя хвилина. Форвард «Чорноморця» Олексій Антонов після довгого закидання на лівий фланг мав перед собою достатньо простору, щоб загострити гру й створити поблизу воріт «Металіста» небезпеку. Та знову випад одеситів зірвав неоднозначний помах прапорця асистента арбітра, який сигналізував про офсайд.

Мирослав Ступар: Схожу з Альохіним похибку допустив інший асистент Віктор Кравченко зі Львова. Антонов знаходився на одній лінії з Папою Ґуйє. Кримський лайнсмен наче й не новачок на стадіоні, але помилку допустив елементарну. Допускати упередженість у діях асистентів важко, але атаки вони чомусь зривали в один бік.

«Металург» З – «Ворскла» - 0:1. Суддя – Сергій Лисенчук (Київ)

31-ша хвилина. Гравець господарів Руслан Платон стрибнув ззаду у ноги капітанові гостей Армендові Даллку. Арбітр покарав порушника попередженням.

Мирослав Ступар: У матчі «Говерла» - «Волинь» на схожу ситуацію дуже чітко відреагував Олександр Іванов з Макіївки. Він вилучив лучанина Ігоря Скобу за стрибок у ноги Віталієві Буяльському. Все справедливо, арбітр продемонстрував, що він бореться з грубістю. То ж не аматорська ліга, де на такі відбори іноді доводиться закривати очі, оскільки по-іншому футболісти грати не вміють через брак індивідуальної майстерності. Тут – професійний футбол, який високо оплачується. Вибуваючи через травму, гравець не дораховується серйозних сум сам і не може допомогти команді. Тому прояви грубості судді мають присікати якомога жорсткіше. На жаль, Лисенчук принциповості не проявив і за цей варварський стрибок показав Платонові лише попередження. Червона картка в цій ситуації виглядає беззаперечною.

«Таврія» - «Металург» Д – 0:1. Суддя – Ярослав Козик (Мукачеве)

29-та хвилина. Оборонець «Таврії» Нуну Пінту отримав зліва у межах штрафного майданчика гостей передачу і впав, не зумівши проскочити Алешандре. Пенальті суддя не призначив.

Мирослав Ступар: Момент без динаміки. Пінту та Алешандре перебували у статичному положенні. Сімферополець виставив руки сам, а впав, відчувши дотик руки суперника. З боку Пінту то було падіння, яке чоловікові не личить. Козик вчинив правильно, що пропустив цей епізод і не відреагував на нього ніяк.

Сергій Шебек: Підтримую рішення арбітра. Алешандре торкнувся корпусом до Пінту зовсім незначно. Португалець, відчувши цей дотик, просто підсилив падіння.

81-ша хвилина. Після подачі господарями кутового капітан «Таврії» Аніс Буссаїді в районі одинадцятиметрової позначки впав, намагаючись прийняти м’яч під опікою Миколи Морозюка, який знаходився за спиною. Рефері не призначив пенальті, покаравши тунісця попередженням за симуляцію.

Мирослав Ступар: Буссаїді намагався прийняти м’яч у статиці, тоді як Морозюк виявився кмітливішим і зіграв на випередження. Звісно, вибивши м’яч, Микола потім зачепив ногу суперника. Буссаїді, безперечно, падав не картинно, але цей контакт порушенням вважати не можна. Переконаний, оборонець «Таврії» проявив емоції через больові відчуття, хоча, не виключаю, що ця реакція була трохи награною. Арбітрові це не сподобалося і він кваліфікував дії кримчанина, як симуляцію. Думаю, жовта картка для Буссаїді помилкова.

Сергій Шебек: Момент дуже непростий. Морозюк знаходився за спиною Буссаїді і випередив суперника на якусь мить, вибивши м’яч Анісові з-під ноги. Головне, що донеччанин спершу зіграв у м’яч. Лише після того Морозюк лівою ногою зачепив «ахілл» суперника. Саме після цього контакту Буссаїді впав. Втім, пенальті суддя не призначив справедливо. Єдине, з чим не погоджуся, це що капітан «Таврії» отримав картку за симуляцію. Дії судді назвав би відрними повністю, якби він продовжив гру і не звернув на падіння Буссаїді ані найменшої уваги. Тим паче, що м’ячем заволоділи футболісти «Металурга», у яких була нагода провести непогану контратаку.

«Дніпро» - «Карпати» - 1:4. Суддя – Дмитро Кутаков (Бровари)

Мирослав Ступар: Загалом арбітр вів гру добре, але один момент зіпсував усе враження про його роботу. Якби не цей епізод з призначенням пенальті у ворота господарів, можна було б навіть не помітити, що на полі був арбітр. Кутаков грі не заважав, хоча зустріч була доволі динамічною, з великою кількістю боротьби, команди билися з високою самовіддачею, але не допускали грубощів.

Сергій Шебек: У двох попередніх оглядах ми відзначали, що Дмитро Кутаков почав сильно здавати. Піднявшись на вершину завдяки кваліфікованій роботі в осінній частині чемпіонату, зараз броварчанин почав стрімко скочуватися вниз. Що з ним відбувається – не збагну. Можу лишень констатувати, що грубі помилки Кутаков допускає в четвертій грі поспіль. Непризначений пенальті за гру рукою Буссаїді у матчі «Металіст» - «Таврія», відсутність реакції на гру рукою у власному штрафному майданчику з боку одесита Олексія Гая в грі «Чорноморець» - «Дніпро», коли Дмитро працював у статусі додаткового асистента, дві помилки з призначеннями одинадцятиметрових у зустрічі «Іллічівець» - «Ворскла»… І ось – новий поєдинок і нові грубі помилки.

55-та хвилина. Півоборонець львів’ян Амбросій Чачуа, отримавши передачу врозріз від Ярослава Мартинюка, впав, намагаючись проскочити крізь центрбеків господарів Євгена Чеберячка та Онджея Мазуха, який стелився в підкаті. Суддя вказав на одинадцятиметрову позначку і попередив Чеберячка, а Сергій Зеньов, реалізувавши пенальті, перервав шестиматчеву безгольову серію «Карпат» у Дніпропетровську.

Мирослав Ступар: Важко сказати, що коїться з Кутаковим. Він чи розслабився, чи втратив контроль над собою, але грубі помилки Дмитро допускає щотуру. Зізнаюся, я не зрозумів, за що цей одинадцятиметровий удар призначено. Не можу визначити, де саме арбітр побачив у діях оборонців «Дніпра» порушення. Мазух вибив м’яч у підкаті, а Чеберячко, який біг слідом за Чачуа, завалився разом з львів’янином. Може, суддя побачив щось таке, чого не показала жодна з телекамер?

Сергій Шебек: Хочу підкреслити, що Кутаков у цій ситуації дуже гарно забіг на діагональ і бачив єдиноборство врозріз. Тому мене дивує, як арбітр міг не побачити, що Мазух виткнув м’яч з-під ноги Чачуа чисто. Амбросій впав лише після того, зіткнувшись з Чеберячком. Про призначення одинадцятиметрового удару тут не може бути й мови. Ще одна дивина – жовта картка для Чеберячка. Міг би зрозуміти природу помилки арбітра, якби він дивився цей момент у спину Чачуа. Тоді можна було б вести мову про людський фактор. Але ж забіг Кутаков ідеально і бачив епізод в усіх деталях. Щоб переконатися в цьому, достатньо переглянути третій повтор, який демонструє епізод очима рефері. Я не можу пояснити, чому арбітр, маючи настільки оптимальну точку огляду, міг помилитися.

Не втрутився також і не виправив помилки судді в полі додатковий асистент Микола Кривоносов. Хоч він і знаходився на дальній стійці, але зі своєї позиції бачити деталі єдиноборства міг. На те й потрібні помічники за ворітьми, щоб виправляти ось такі похибки. Так, то той самий Кривоносов, який у зустрічі «Металург» Запоріжжя – «Таврія» відмінив чисто забитий гостями м’яч і не побачив гри рукою гравця господарів у власному штрафному майданчику.

83-тя хвилина. Нападник «Карпат» Олександр Гладкий, отримавши на грані втрапляння в офсайдну пастку передачу від Дмитра Льопи, не зближуючись з воротарем суперників Денисом Бойком, викотив м’яч на порожні ворота, на Муртаза Даушвілі. Грузинський легіонер гостей, дістаючи «кулю» в підкаті, влучив у стійку, однак Гладкий, зігравши на добиванні, довів рахунок до 1:3.

Мирослав Ступар: Лайнсмен Наталія Рачинська з Києва у цьому турі стала прикладом для решти асистентів. Вона мала кілька непростих для визначення ситуацій і розібралася в них дуже чітко. Усе завдяки максимальній концентрації уваги, повній мобілізації і при потребі – швидкому пересуванню по лінії. Таких моментів теж вистачало, адже атакували команди на високих швидкостях. Наталія за всіми моментами встигла і це робить їй честь.

Сергій Шебек: Дуже непростий для асистента Наталії Рачинської момент. У мене спершу навіть з’явилося переконання, що Гладкий перебував у положенні «поза грою». Сумніви розвіяли телевізійники, які провели лінію і продемонстрували, що нападник «Карпат» втрапляння в офсайдну пастку уникнув. Асистенту, яка розібралася в цій ситуації в динаміці, треба віддати належне.

90+2-га хвилина. Після подачі дніпрянином Євгеном Коноплянкою кутового нападник господарів Євген Селезньов впав після боротьби за верховий м’яч з Андрієм Гітченком. Форвард «Дніпра» був невдоволений тим, що арбітр не помітив у цьому епізоді порушення.

Мирослав Ступар: Гітченко приобійняв нападника «Дніпра» і через ці обійми обидва суперники опинилися на газоні. Підстави для призначення пенальті Кутаков мав.

Сергій Шебек: Ще одна груба помилка Кутакова, яка теж вплинула на результат зустрічі. До основного часу матчу арбітр додав вісім хвилин. Відповідно час на те, аби відігратися за рахунку 1:3 у «Дніпра» ще був. Гітченко спершу затримав Селезньова, а потім, коли Євген розвернувсся і побіг за м’ячем, ще й навалився на нападника господарів зверху. Це – чистий одинадцятиметровий удар. Порушення відбувалося на очах у додаткового асистента Дениса Шурмана. Але й він у гру не втрутився. Селезньов справедливо, розвізвівши руками, запитав Дениса щось на кшталт «Навіщо ти тут стоїш?»

90+7-ма хвилина. Львів’янин Олександр Гладкий отримав довгу передачу справа від бічної лінії від Дениса Васіна і, уникнувши втрапляння в офсайд, вийшов сам на сам з Денисом Бойком і встановив остаточний підсумок гри.

Мирослав Ступар: Як і в епізоді, коли у ворота «Дніпра» забивався третій м’яч, момент для асистента був дуже непростий, але Рачинська тут спрацювала так само чітко, як і в матчі загалом.

Сергій Шебек: Знову треба відзначити лайнсмена Наталію Рачинську. Гладкий вискакував з-під оборонця. Ситуація дуже тонка і в цьому турі ми бачили, як судді трактували схожі моменти неправильно.

Як бачимо, цей тур подарував три аналогічних ситуації з уникненням нападниками потраплянь у положення «поза грою». Та якщо лайнсмен Рачинська у зустрічі «Дніпро» - «Карпати» розібралася з моментом вірно, то її колеги в поєдинках у Севастополі і Одесі допустили похибки, помилково зафіксувавши офсайди в Олександра Ковпака та Олексія Антонова. Зрештою, грубих ляпів припускаються не лише українські арбітри. Дії рефері матчу 36-го туру англійської Прем’єр-ліги «Сандерленд» - «Кардіфф Сіті» - то і сміх, і гріх.

Англійська Прем’єр-ліга. 36 тур. «Сандерленд» - Кардіфф Сіті» - 4:0. Суддя – Філ Дауд (Сток-он-Трент)

45-та хвилина. Нападник «Сандерленда» Коннор Вікем, вистрибнувши з-за спини оборонця гостей Кали, міг виходити на побачення з голкіпером Девідом Маршаллом. Кала, намагаючись виправити помилку, притримував суперника за руку, втім, Вікем на ногах втримався і проскочивши в районі одинадцятиметрової позначки повз воротаря, змістився вправо. Після того ж, як Конннор завдав удару по воротах, а Кала виніс м’яч з лінії, рефері зупинив гру, показав Калі червону картку за фол останньої надії і призначив пенальті, який реалізував Фабіо Боріні.

Сергій Шебек: Це перл. Виявляється, такі недолугі помилки роблять і в англійському чемпіонаті. Звісно, Кала тримав Вікема руками і свисни арбітр відразу, признач пенальті і вилуч порушника з поля, йому ніхто не дорікнув би. Принципу переваги тут надавати не вартувало. Момент же розвинувся таким чиному, що Кала вже не тримав Вікема і нападник, прокинувши м’яч повз воротаря, навіть встиг завдати удару. І ось лише після цього (через десять секунд!) рефері дав свисток, призначив одинадцятиметровий і показав червону картку. То за умови, що в правилах вказано, що арбітр може повернути момент не більше, ніж через три секунди. Зізнаюся, бачу схожий момент вперше в житті.

Оцените этот материал:
Комментарии
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
letuchis (Ильичевск)
"То за умови, що в правилах вказано, що арбітр може повернути момент не більше, ніж через три секунди." - господин Шебек, буду очень признателен, если вы укажете мне на этот пункт правил. Ибо как мне кажется, его не существует.
Ответить
0
1
Вернуться к новостям
Комментарии 3
letuchis (Ильичевск)
"То за умови, що в правилах вказано, що арбітр може повернути момент не більше, ніж через три секунди." - господин Шебек, буду очень признателен, если вы укажете мне на этот пункт правил. Ибо как мне кажется, его не существует.
Ответить
0
1
Spokoyno (Киев)
Полювання на Дніпро подовжилось...
ДД і так не в оптимальній формі чи просто сиплеться, а тут такий ПЕ... (нальт / рл).
А потім по накатаній... всі побігли забивати, а от назад пішки "трохи" не встигали )))
Ответить
2
1
Kela (Одесса)
Да уж, судьи, судьи... Реализуй Антонов эти два своих выхода один в один и сейчас бы могли за 3 место бороться...
Ответить
2
1

Новости Футбола

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус