Харків: 100 років із шкіряним м’ячем


Вперше за історію проведення розіграшів Кубку України фінальний матч турніру пройде за межами столиці

Харків: 100 років із шкіряним м’ячем


Вперше за історію проведення розіграшів Кубку України фінальний матч турніру пройде за межами столиці. Право прийняти вирішальний двобій-2008 довірено Харкову. Найпопулярніша у світі гра потрапила сюди з півночі. У 1879 році англійці прищепили пристрасть до футболу росіянам, і невдовзі шкіряний м’яч докотився до Слобожанщини.

«Фенікс» проти «Спортсмена»

Учасниками перших дворових баталій були переважно студенти, а перше футбольне поле збудували на Старо-Московській вулиці британські та бельгійські працівники заводу сільгоспмашин.

Влітку того ж 1908 року в місті було зареєстровано гурток під назвою «Перша харківська футбольна команда», який пізніше перетворився на клуб «Фенікс». Свої матчі команда проводила на стадіоні, розташованому на Сумській вулиці, поки там не проклали трамвайну колію. Рік по тому Харків отримав і «Другу футбольну команду», потім перейменовану в «Спортсмен». Саме ці два колективи й стали учасниками першого в місті офіційного футбольного матчу, який відбувся 8 травня 1910 року на майданчику біля дому №79 по вулиці Чернишевської − у дворі нинішнього театрального факультету Інституту мистецтв.

Одна за одною в місті стали створюватися нові команди. Активісти навіть започаткували «Приміську харківську футбольну лігу», якій завадила розгорнути діяльність громадянська війна. У 1919-му Харків було звільнено від білогвардійців, після чого протягом півтора десятиліть він був столицею України та центром її спортивного життя.

У 1923-му в Харкові вже нараховувалося більше 80 футбольних клубів, які поєднували 12 500 гравців. І зовсім не дивно, що саме місцеві майстри наступного року представляли УРСР на Всесоюзному святі фізкультури − його московські спортивні чиновники назвали першим чемпіонатом країни. Турнір завершився тріумфом українців, які по черзі здолали збірні Закавказзя, Ленінграда, СРСР і Москви! Отже, саме колектив Харкова варто вважати першим неофіційним чемпіоном Радянського союзу.

У 1925-му на Слобожанщині сталися відразу дві визначні події − проведення обласної першості, в якій брали участь 20 команд із 26 районів, а також народження при колективі паровозобудівного заводу (нині − завод ім. Малишева) клуба ХПЗ, попередника «Металіста». Таку ж назву отримав новий місцевий стадіон, відкритий 12 вересня 1926 року. А у 1931-му Харків збагатився ще на одну арену − «Динамо», яка на той момент була чи не найкращою в УРСР.

Кришталева перемога

У клубних чемпіонатах Радянського Союзу харків’яни дебютували 1938-го року, коли в еліті виступали одразу два колективи − «Сільмаш» і «Спартак». У повоєнний період місто в еліті презентував «Локомотив», а рік 1960-й став дебютним на вищому рівні для «Авангарда». Вже наступного сезону колектив, очолюваний видатним у минулому форвардом Олександром Пономарьовим, посів рекордне для харківських колективів шосте місце в турнірній таблиці чемпіонату СРСР.

Другий успішний період клубу, який із 1967 року називався «Металістом», пов’язаний із перебуванням на посаді головного тренера Євгена Лемешка. У 1981-му його підопічні здобули малі золоті нагороди за перемогу в першій союзній лізі, повернувшись до еліти. Найбільш гучні успіхи слобожанського футболу пов’язані з Кубком СРСР. У 1983-му харків’яни дійшли до фіналу турніру, де з мінімальним рахунком поступилися донецькому «Шахтарю». А от п’ять років по тому кришталева вершина підкорилася «Металісту», котрий у фіналі розіграшу-1988 переміг московське «Торпедо» − 2:0. У лавах тріумфатора тоді виступали такі знані майстри, як Леонід Буряк, Ігор Якубовський, Юрій Сивуха, Ігор Кутєпов, Іван Панчишин, Олег Деревинський, Олександр Баранов, Віктор Сусло, Борис Деркач, Юрій Тарасов, Гурам Аджоєв.

Загалом «Металіст» провів у вищій лізі СРСР 14 сезонів. Найкращим снайпером команди в іграх чемпіонату є Юрій Тарасов (61 гол), якому також належить рекорд за кількістю м’ячів, забитих протягом одного сезону (17 у 1984 році).

Слід також нагадати, що 80-ті роки в Союзі пройшли за домінування київського «Динамо», у складі якого виблискували й харківські вихованці − Володимир Безсонов, Сергій Балтача, Павло Яковенко.

Злет на п’єдестал

Дебютний для незалежного українського футболу сезон-1992 харків’яни відзначили виходом до фіналу національного Кубку, де підопічним Леоніда Ткаченка заступив шлях до трофея одеський «Чорноморець». А минулого року очолюваний Мироном Маркевичем «Металіст» уперше зійшов на національний п’єдестал, пропустивши вперед себе лише визнаних фаворитів − «Динамо» й «Шахтар». Наразі харків’яни, вочевидь, намагаються повторити «бронзовий» успіх. Хорошим подарунком до вікового ювілею місцевого футболу буде й черговий старт у європейських клубних турнірах.

Між тим іще у 2005-му році представництво першої столиці у вищій лізі збільшилося на одну бойову одиницю. ФК «Харків», правонаступник «Арсенала», поки зірок з неба не хапає. Втім, і від цієї команди варто очікувати гучних перемог, адже Слобожанщина продовжує дарувати країні футбольних самородків − таких, як, наприклад, Олександр Гладкий, який у складі «червоно-зелених» торік став найкращим бомбардиром чемпіонату України. Численні дитячі та юнацькі турніри, у тому числі й міжнародні, які проводяться в місті, − зайве свідоцтво того, що тут по-справжньому піклуються про майбутню зміну.


Оцените этот материал:
Поделиться с друзьями:

Авторизуйтесь на сайте, для того чтобы голосовать.
Комментарии (9)
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
Вов@н (Харьков)
L.A.V.R. (Харьков) "Гельферих-Саде" - если не ошибаюсь, так еще до революции назывался моторостроительный завод "Серп и Молот", ныне благополучно усопший... Т.е, команда Харькова обыграла иностранный коллектив предприятия?
Ответить
0
0
ysi_mx (Харьков)
Dalexx (Николаев) Фотографии и газеты тоже можно подделать, а найти свидетелей матча 100-летней давности... Здесь же никто не претендует на звание родины укр футбола или еще чего то такого. 1908 год значился еще в советских справочниках.
Ответить
0
0
Dalexx (Николаев)
L.A.V.R. (Харьков) В 1999 г. ФФУ провела ряд совещаний по вопросу места рождения укр.футбола. Группа львовских историков предоставила документы- статьи из газет, фотоснимки, опубликованные в разных источниках воспоминания участников и очевидцев матча 14.07.1894 г. В итоге Львов и был провозглашен родиной укр.футбола. Меня лично интересует - хоть что-то подобное имеется по 100-летию харьковского футбола? Или все аналогично ситуации с николаевским: по рассказам и легендам играть у нас начали в 1893-1901 гг. Но никаких документальных подтверждений обнаружить не удалось. Вот поэтому и возникают резонные вопросы.
Ответить
0
0
L.A.V.R. (Харьков)
2 Далекскс А вы хотите добиться от Спринта оф. документов с печатью?)) Не думаю, что у него они есть... Допустим, вот: "Перший футбольний матч на етнічних українських землях відбувся у Львові 14 липня 1894 між львівською та краківською командами. Оскільки матч проходив до першого гола, то тривав він лише 6 хвилин. Перемогу здобули львів’яни. В Східну Україну ця гра прийшла з Одеси, саме там моряки-іноземці почали залучати наших спортсменів до, поки ще, аматорських матчів. У 1908 році у Харкові було офіційно зареєстровано перший футбольний гурток, який так і назвали „Перша харківська футбольна команда”. Через три роки у Харкові відбувся перший матч міжнародного рівня. Наша збірна перемогла англійський „Гальферіх-Саде” з результатом 2:0." Сайт КабМина
Ответить
0
0
betwinner (Uzhgorod)
Конкурс прогнозистов с денежными призами http://betwinner.ru/prog.php Правила конкурса http://betwinner.ru/index.php/topic,598.0.html
Ответить
0
0
Dalexx (Николаев)
Sprint_2005 (Kharkov) Если вы харьковчанин - то лучше бы ответили на вопрос, а не умничали. Я спросил не от праздного любопытства. К ФФУ обратимся без ваших советов.
Ответить
0
0
Sprint_2005 (Kharkov)
Предлагаю всем умникам и Фомам неверующим обратиться непосредственно в Федерацию футбола Украины. Эта статья первоначально выложена именно на сайте этой организации.
Ответить
0
0
Dalexx (Николаев)
Влітку того ж 1908 року в місті було зареєстровано гурток під назвою «Перша харківська футбольна команда», який пізніше перетворився на клуб «Фенікс». Свої матчі команда проводила на стадіоні, розташованому на Сумській вулиці, поки там не проклали трамвайну колію. Рік по тому Харків отримав і «Другу футбольну команду», потім перейменовану в «Спортсмен». Интересно - какими документами подтверждены эти сведения?
Ответить
0
0
Степник (Киев)
Таке враження, що матеріал з п/с Металіста. В 1923 взагалі заплутано написано. Коротше кажучи нізачот.
Ответить
0
0

Новости Футбола

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус