Про футбол і не тільки зі Степаном Юрчишином. Частина перша. 25-03-2010 Общие новости - UA-футбол

Общие новости

Неймовірний патріот – відмовив усім, аби тільки грати в «Карпатах»
Общие новости

Ростислав Ящишин
25.03.2010
четверг
22:41
Про футбол і не тільки зі Степаном Юрчишином. Частина перша
Рейтинг публикации
Неймовірний патріот – відмовив усім, аби тільки грати в «Карпатах»

Вечірнє тренування «Карпат». Поки команда розминається, спортивний директор клубу Степан Юрчишин разом з клубними адміністраторами та масажистами і собі підтримують форму. Прийняв на груди чи на голову – м’яч як під гіпнозом опускається на ногу – м’яка передача на партнера. Хто не знає – нізащо б не повірив, що на ногах Степана Федоровича шрамів більше ніж живої шкіри. Легендарна людина в історії «Карпат» і й всього радянського футболу. Неймовірний патріот – відмовив усім, аби тільки грати в «Карпатах». З колишнім нападником «зелено-білих» та збірної СРСР не один журналіст зробив цікаве інтерв’ю, нових історій у нього не стає менше…

«Матчі закінчувалися бійками»

- Село де ви народилися нічим особливим не відрізняється від інших. Досить далеко від траси, без натяків на рекреаційні перспективи…

- То зараз такі часи. А колись усе було не так. Село розвивалося у плані спорту. Ми грали на різних турнірах. Можете собі уявити, що за сільську команди грав Вадим Тищенко, а на воротах стояв Габор Вайда. Тренером був Роман Покора. Найцікавіше було грати з Городком (районний центр Львівщини – Авт.). До нього від моєї Керниці кілька кілометрів. Як правило, матчі закінчувалися масовими бійками. З чого все починалося? Одній з команд, як правило, не подобалося рішення судді і в хід йшла важка артилерія. Глядачі підливали масла в вогонь і багато матчів так і не закінчувалися. Пристрасті були просто несамовитими, тому надзвичайно приємно і достойно було перемогти у такому матчі. І можу запевнити, що нам вдавалося вигравати частіше, аніж гравцям Городка. Зараз в Керниці теж є команда, яка виступає на першість району, але це вже не той футбол, що колись. Раніше і справді в селі був розвиток. В нас був і баскетбол, і волейбол, і навіть гандбол. Зранку і вдень пасли корови, а потім до вечора могли спокійно займатися. В неділю йшли до церкви, а потім – знову бігати. От, правда, зимою важче було – в хокей то ми грали, але без ковзанів.

- Коли «Карпати» виграли Кубок Союзу вам було 12 років. Щось пам’ятаєте з того часу?

- Не дуже. Тоді телевізорів не було, а якщо і був, то один на все село. Звичайно, пам’ятаю, що люди казали щось про «Карпати», але я ще був занадто малим, аби це усвідомити.

- У досить юному віці вас, зовсім невідомого хлопця, і в ЦСКА запрошували…

- Мені на тренерів щастило. Спершу брат привіз мене до Львова, в групу підготовки СКА. Група підготовки – це щось на зразок теперішніх спеціалізованих футбольних шкіл та академій. Очевидно, я сподобався тренерам, мене взяв до себе Володимир Вараксін. Трохи несподівано, бо там були і хлопці, які по 5 років уже займалися, але він у мені щось розгледів. Там я і почав займатися. Тим часом СКА Львів переїхав до Луцька. Непогана була команда – Дударенко, Лялік, Сергєєв, Фігель… Тренер Орест Кеслер почав ставити мене в основу. Я відіграв практично усе друге коло на місці центрального півзахисника. Наступного року команду перевели до Львова. У 1977 році ми грали товариський матч проти «Карпат». Стадіон, пам’ятаю, був переповнений. Мені тоді вдалося забити єдиний гол. На тому матчі вже були представники ленінградського «Зеніту», донецького «Шахтаря» і навіть Сучков з київського «Динамо». Але поїхав я в Москву.

«Бобров пропонував пагони, машину і квартиру»

- У той час ні телебачення нормального, ні Інтернету не було. Як про вас стільки клубів дізналися? Ви ж навіть у вищій лізі не грали?

- Не знаю. Чутки, мабуть, порозліталися. Хтось сказав, що грає такий-то хлопець, от на нього і приїхали подивитися. А найсмішніше, що цікавилися мною усі, крім «Карпат»… А після матчу проти Житомира, до мене підійшли і дали квиток в Москву. Я приїхав до Всеволода Боброва. Він сказав, що мене переводять в ЦСКА – армія тоді була всесильною. Служити мені залишалося не довго – усього півроку. Бобров пропонував мені погони молодшого лейтенанта, авто і квартиру в Москві. Каже тільки, щоб залишився. А тут і «Карпати» дали про себе знати. Я, чесно кажучи, не хотів залишатися в Москві. І от приїхав за мною Юрій Федорович Сусла (перший воротар «Карпат», тепер вчитель в карпатівській школі - Авт.). Причому хитро зробив, приїхав не сам, а з моєю мамою. Пам’ятаю той момент. Сидить за столом полковник, каже мамі: «Он не хочет подписывать». Мама моя по-російськи не розуміла нічого. Встає і каже: «Знаєте, я його в бур’янах ростила. Як він ту ся лише – то мені більше не син»! Встала і пішла. Тут я і кажу – все, мовляв, нічого підписувати не буду.

- Через повагу до мами?

- І так і ні. Не хотів я у Москві залишатись. Хотів в «Карпатах» бути. Можливо, я би зараз був уже підполковником, московським пенсіонером. Але в той час я про таке не думав. Був молодим хлопцем і дуже хотів додому. Але ще залишилося трохи відслужити. За два місяці мене підстригли, одягнули в воєнну форму і відправили у гарнізон. Десь під Новий рік, здається 27 грудня, за мною приїхав Юрій Сусла, якимось дивним чином дістав квитки до Львова і вже 30 грудня я був в селі і святкував повернення додому.

«Мене міліція шукала…»

- Коли вас вперше запросили в київське «Динамо»?

- У 76-му. Сучков і Коман приїжджали до мене в село, мама їх самогонкою поїла. Але це ще квіточки були. «Динамо» мене силоміць хотіло забрати до себе. Відряджали міліцейські патрулі – вони караулили біля моєї квартири вдень і вночі. Я взагалі місяць вдома не жив – спершу втік в Грузію, а потім в Ужгород.

- А ви самі бачили ті патрулі?

- Ні, друзі казали. Просили мене взагалі на очі нікому не потрапляти. Було все так. На спартакіаді, у складі збірної України ми зайняли третє місце. Валерій Васильович Лобановський був тоді тренером. Збірній Росії я забив два голи, після чого мене запросили в кабінет на розмову. Лобановський питає, що мені треба? Квартира? Машина? Машина для брата? Я головою киваю, тренер вийшов, а сам бігом на вокзал, взяв квиток на потяг і до Львова. Після цього мені й сказали: «Зникни». Організували путівку в Піцунду. А коли я повернувся до Львова, жив деякий час в одного священика. Так само я втік і з іншої спартакіади, у 1979 році. В номері жив з Коньковим. Уночі встаю, починаю збиратися. Він прокинувся і питає: «Эй¸ Бандера, ты куда собрался»? А я сумку на плече і в по знайомому маршруту – в поїзд. Але Лобановський добре до мене ставився. Любив, як сина. На тій же спартакіаді, перед матчами, пам’ятаю, він сказав: «Впереди играют Блохин и Юрчишин. Об остальных будем думать». Але я все-одно до Львова хотів. Хоч і ціною дискваліфікації. Так і сталося. Грали на Кубок з Єреваном. У першій грі я не мав права виступати. А у Львові, у матчі-відповіді, вже вийшов. 40 тисяч народу прийшло – стадіон просто жив футболом. Ми 3:1 виграли. Я тричі забив головою, після передач Левка Броварського. Від того часу я і почав грати.

- Хто вас перекваліфікував у нападника?

- Іштван Секеч, тренер «Карпат». Якщо у 78-му я забив 12 чи 13 голів, то в 79-му вже 42. Саме за цей рекорд мене і взяли до збірної Союзу. Ніхто туди не потрапляв з першої ліги. Костянтин Бесков, тодішній тренер збірної, обіцяв для мене все зробити, аби я в «Спартак» переїхав. Ясна річ, відмовився.

«Якби не збірна, забив би ще»

- То ви проміняли вищолігові ЦСКА, «Спартак» і «Динамо» на першолігові «Карпати»…

- Справді, «Карпати» якраз вилетіли з вищої ліги, але почала збиратися нова, досить непогана молода команда, яку тренував Ернест Юст. Прийшли Думанський, Баль, Батич.

- Коли ви стали рекордсменом по кількості голів в сезоні, була тренерська установка, щоб нас вас команда грала?

- Ні, такого не було. Просто в команди реально вирізнялася середня лінія. Крім тих, кого я вже назвав грали Дубровний і Броварський. Вони чудові паси роздавали. Хоча, не можна сказати, що я стояв на полі і чекав, коли мені м’яча підкотять. Я теж рухався, хотів забивати. Тренер дуже хотів, щоб я побив попередній рекорд – 38 голів. Постійно мене налаштовував. Цікаво, що я не всі матчі в сезоні за «Карпати» зіграв. Мене у збірну викликали – то я пропустив 4 чи 5 ігор. А так може і ще б забив.

- Звідки ви забивали?

- Зі всюди. І головою, після навісів, і зі штрафних і пенальті. Бувало, що й з далекої відстані бив. Було у мене гольове чуття.

- У вас зберігся бодай один гол на відео?

- Жодного. Коли мені 50 років було, я дзвонив на телебачення, просив щось знайти, але нічого не вдалося. Дуже за цим шкодую, цікаво було б подивитися. Зате залишилися газетні вирізки – отакенний (Степан Федорович досить високо піднімає руку над столом – Авт.). Покійна дружина збирала.

«Розрізали ногу – а там ні зв'язок, нічого»

- Мрія Лобановського збулася – ви таки переїхали в «Динамо», щоб скласти пару Блохіну…

- Я повинен був грати на Олімпіаді в 1980 року. Але в 79-му ми поїхали на один турнір, вже і не пригадаю з ким грали, словом мене травмували, і потім зробили операцію на меніск. На відновлення треба було трохи часу, але операція пройшла успішно. До того ж, Костянтин Бесков подзвонив і каже, що все нормально, ми тебе у збірній чекаємо. Але от клубні справи не клеїлися. «Карпати» не добре почали, програвали, практично не набирали очок. То був 80-ий рік. Добре пам’ятаю цю гру. У ній мене повністю зламали. Секеч каже: «Надо»! Я вийшов. Хоча Броварський казав мені, щоб я не грав, а взяв ще два-три тижні. Щоб відновився, як слід. Але тренеру я дуже вірив. Словом, у першому таймі ми виграємо – Броварський забив гол. Народу дуже багато прийшло. А щось мені підказувало, що добром усе не закінчиться. У перерві прошу тренера: «Будь-ласка, поміняйте мене». А Секеч на це: «Ну, давай, еще чуть-чуть потерпи». Вийшов я на другий тайм. І як зараз пам’ятаю – приймаю м’яча біля воріт, а ззаду в мене хтось двома ногами – коліно пішло і все… То зараз якщо травма – йди лікуйся. А тоді такого не було. Я грав на уколах. Кеналог – такі ліки були. І бувало таке, що робили мені одночасно два уколи – в різні сторони ноги. Коли мене на операції розрізали, лікарі жахнулися – ні зв'язок, нічого там не було. Але Лобановський таки мене взяв, у 80-му році, коли ми вилетіли. Та мене не тримало в Києві. Коліно все ще турбувало. Треба було трохи потерпіти, Буряк і інші хлопці просили зачекати, але я не міг. Після операції то вже той ефект. Я поїхав додому.

- І Лобановський більше вас не кликав?

- Ні, то вже просто не було сенсу.

- «Динамо» могло будь-кого забрати?

- З України так. Були такі часи. З Києва дзвонив перший секретар, і подібні питання не обговорювались.

- Чекайте, але це не так. Ви ж не захотіли і не пішли… То усе залежало від вибору гравця.

- Може й так. Я просто не пішов.

«По центру не міг пройтися»

- Наскільки суттєвою була різниця між «Динамо» і «Карпатами» тих часів?

- В «Динамо» завжди були кращі гравці.

- Маю на увазі організацію.

- База, як і зараз, була прекрасною. У нас, у Львові, тоді було 4 сарайчики. Зараз їх переробили в базу, зробили кілька поверхів. Тоді такого не було. У Києві було все на вищому рівні. Машину можна було взяти по державній ціні.

- Це як?

- Можна було купити машину за 9 тисяч, а продати її за 18. На цьому можна було заробити. Раніше було все дефіцитом, навіть шампанське. А меблі взагалі неможливо було взяти, то нам давали меблі. Зараз це може смішно звучить, але такими були реалії того часу. Парфуми чи туфлі – усі про них мріяли. А Волга то як Бентлі зараз (сміється). У мене, правда, була Волга.

- Заїзди на базу практикувалися?

- Бувало. Ми раз сиділи неділю, від гри до гри. Програли один матч і керівництво усіх загнало на базу.

- Що можна було цілий тиждень на базі робити?

- У нас власний кінозал був, ми фільми дивилися. Перед кожною грою їздили на вулицю Калініна, де кінцева четвертого трамваю. Двоє-троє гравців їхали, вибирали кіно. Як правило, це були радянські комедії. Рідко коли нам потрапляли до рук фільми іноземного виробництва. Ми брали кілька – не подобався один, дивилися інший. А ще на зустрічі по заводах ходили. У нас спонсором був Електрон – ми туди часто навідувалися.

- А у вашому селі не хотіли робити для вас вечори?

- Хотіли. Але я скромний і відмовлявся. Хоча, коли я приїжджав додому, мене усім селом зустрічали. Бував у Керниці я не часто, як правило, на вихідні. Мама мусила знати, що я роблю – якщо я не навідувався село, то вона сама дізнавалася. Словом, мусив їхати. А коли не було машини – сідав на автобус.

- На вулицях вас пізнавали?

- По центру колись неможливо було ходити. Тролейбус їхав – вікна повідкривали, кричать люди, руками махають. Але я не дуже любив на людях бути. Обідати і вечеряти приходив в «Інтурист», замовляв собі перше, друге, а усі тільки й дивилися, що я питиму. Але не пив я нічого і не курив.

- Зараз багато футболістів курять і у ваші часи, мабуть, теж курили…

- Це правда. Хоча масового куріння не було. Якби хтось побачив – серйозний штраф, курити забороняли. Хто мав таку звичку – ховався подалі. А тим паче алкогольні справи. Та й часу не було на такі речі – у нас тренування були триразові. Зранку встали в 7-ій годині – вперед на зарядку. Потім в обід і ввечері тренування. Якось ми в Алушту на збори поїхали. Тренери нас так наганяли, що сісти не могли.

«Віддали гру за ондатрову шапку»

- Не так давно Вагіз Хідіятуллін в інтерв’ю розповідав, як «Карпати» просили «Спартака» віддати гру. А його потім ще й звинуватили, що він погодився допомогти…

- Пам’ятаю цей матч. Справді просили про таке – треба були команді очки, щоб з вищої ліги не вилетіти. Але «Спартак» відмовився нам допомогти. Може тому, що на грані вильоту ще й «Кубань» була, а може через інші справи. Страшний матч тоді був. Стадіон як завжди битком набитий. Кінець гри, а рахунок 0:0. І тут м’яч у руку Хідіятулліну влучає (про участь Вагіза в «договорняку» мені нічого не відомо). Суддя пенальті призначає. Стадіон кричить, а ніхто бити не хоче. Я теж не хотів бити.

- Але чому? Невже ви вперше пенальті мали бити?

- У тому й справа, що не вперше. Але ноги у мене тремтіли, як в дитини. Бо якби не забив – навіть не уявляю, що б з нами народ зробив – відповідальність просто величезна була. Промахнуся і все – можна далі нікуди не їхати. Словом, Льова Броварський мене упіймав, а я кажу, що не піду бити. Та він буквально виштовхав мене до м’яча. Підхожу, дивлюся на Дасаєва, а він сміється. Я розбігаюся, б’ю, а дощ був тоді… Ще й трохи підсковзнувся по дорозі і м’яча ледь зачепив шипами бутсів. Дасаєв упав в один кут, а м’яч закотився в інший. Воротар лежить і за голову тримається – вже не дістане. Так ми і виграли. Що далі було не пам’ятаю, бо кожного з гравців уболівальники на руках занесли в автобус.

- То вам вдалося залишитися у вищій лізі?

- На жаль, ні. Після «Спартака» ми в Ростов поїхали. Дорогою, керівництво сказало, що про все домовиться і щоб ми не переймалися за результат. Але так сталося, що ніхто ні з ким не домовлявся і наші хлопці, що називається, не налаштувалися на гру. І ми програли.

- Договірні матчі у той час – адекватне явище?

- Я б так не сказав. Знаю, що Валерій Лобановський часто домовлявся за нічию на виїзді. Для того, щоб стати чемпіоном достатньо було вдома перемогти, а на виїзді зіграти внічию. Наприклад, поїхало «Динамо» до Львова, бачить як команда налаштована. Тренер думає, що краще взяти одне очко, ніж програти. Такі речі практикувалися.

- А «Карпати» грали договірні матчі?

- У 1979 році ми програли одну гру. На той час ми вже забронювали собі перше місце і спокійно догравали сезон. Поїхали до Івано-Франківська. Їм треба було перемогти, щоб не вилетіти. Ми погодилися допомогти, все ж земляки. То й програли, здається 3:4. А вони нам подарували усім по ондатровій шапці. Правда, їм та перемога не дуже і помогла. Про інші договірні матчі не пригадаю. У будь-якому випадку можу сказати, що мене не дуже цікавило хто там з ким і про що домовлявся. Я виходив з наміром забити.

- Зараз досить часто «Карпати» мають претензії до суддів – то голи не зарахують, то ще щось. У ваші часи було подібні скандали?

- Досить непогано московські судді працювали. Вони мали певну симпатію до «Карпат». Могли, звичайно, десь свиснути зайвий раз, але точно не так, як зараз. Хоча, деякі суддівські історії ні з чим не зрівняєш. У 1979 році ми грали проти мінського «Динамо» на виїзді. Це була гра за вихід до вищої ліги. Перед матчем прийшов до нас в роздягалку хтось з всесоюзної федерації. Каже, так і так, білоруська республіка святкує якийсь там ювілей, словом, у цьому році, хлопці, нічого вам не світить. Ця розмова нас тільки роздратувала. Але почалася гра і суддя Пономарьов з Кишинева тут же пенальті призначає. Як він його вигадав ніхто не зрозумів. Ясна річ, хлопці до нього підбігли, почали сперечатися. Тут він витягає червону картку і біжить до мене, хоч я стояв трохи подалі від епіцентру. Я був просто вражений як побачив її перед собою. За що? Йду з поля, а сльози самі собою течуть. Так ми програли і нікуди не вийшли. Потім нас усіх заспокоювали довгий час, завезли до спонсора на бенкет, сказали, що все-одно у вищу лігу вийдемо.

- Після цього ви ще зустрічалися з суддею Пономарьовим?

- Ні. Справа в тому, що це була його остання гра в кар’єрі – і він вирішив зробити подарунок білоруській республіці…Продовження розмови зі Степаном Юрчишином очікуйте наступного тижня.

Читайте самые интересные новости футбола в Telegram, Facebook и Viber
Подписывайтесь на наш канал YouTube
Оцените этот материал
Голосов 1
Подпишись на рассылку от UA-Футбол
Только самое важное за неделю!
Нажимая на кнопку вы даёте согласие на обработку ваших персональных данных
Вы удачно подписаны на рассылку!
Ошибка отправки формы!
Загрузка...
Реклама
Авторизуйтесь на сайте, для того чтобы голосовать.
Комментарии (10)
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
norb (Львів)
Справа в тому, що це була його остання гра в кар’єрі – і він вирішив зробити подарунок білоруській республіці… дуже хороше в'ю, Яцишину і Юрчишину повага за розмову!
Ответить
0
0
Mirqn (Харків - Донецьк)
Продовження буде?
Ответить
0
0
wws (Львів)
Цікаве інтерв"ю.Я теж пам"ятаю ці договірняки Карпат з Динамо у Львові.Памятаю грали Карпати з Динамо,рахунок 2:2 і на останній хвилині суддя дає пенальті в ворота Карпат.Стадіон принишк,штатний пенальтист Динамо Леонід Буряк холоднокровно встановлює шкіряну кулю на 11-метрову позначку,розбігається і щосили посилає м"яча метрів зо два вище воріт.Стадіон полегшено видихає,бо вболівальники вже було подумали,що може на цей раз і не договірняк?
Ответить
0
0
васкарба (Львов)
Прочитал интервью, сразу многое вспомнилось... Напомню Степану, что первый раз его серьезно сломали в Москве в январе, тогда играли в хоккейной коробке на призы газеты Советский спорт на линолиуме. И сломал его, Серега Пригода, гад редчайший. Я видел этот матч по телику, и помню как Степу выносили с поля. Потом уже летом Никулин (был такой костолом в московском Динамо) постарался... Я не говорю, что в Карпатах были все защитники белые и пушистые. Например, Валеру Сырова боялся, в буквалном смысле этого слова, весь СССР. Даже специальный циркуляр был судьям следить за Сыровым. Тот (в отличие от классного футбольного интеллигента Ростика Поточняка) если не попадал в мяч, то точно попадал в кость. Тоже редкий садист был... А Степану большое спасибо за интервью. Я думаю, если бы он надиктовал мемуары,а потом какой-нибудь журнались литературно обработал, то книга (принаймі у Львові) была бы бестселлером.
Ответить
0
0
norb (Львів)
Справа в тому, що це була його остання гра в кар’єрі – і він вирішив зробити подарунок білоруській республіці… дуже хороше в'ю, Яцишину і Юрчишину повага за розмову!
Ответить
0
0
ДЗЕНЯ (Талнах)
Все так було - чиста правда багато чого неговорить- адже є якісь футболні секрети..
Ответить
0
0
Mist (Toronto-Lviv)
От настоящий патріот , таких людей будут памятати надовго. Низкій уклін Вам Степан. І дякуємо за все те що Ви робите для львівскоґо футболу
Ответить
0
0
voland146 (Днепропетровск)
Дякую! Дуже цікаве інтерв'ю!
Ответить
0
0
slfc (Львів)
Веселі були часи
Ответить
0
0
meffi (Ужгород)
Класне інтерв'ю. Юрчишин - молоток!!!
Ответить
0
0

 

© UA-Футбол 2002-2018.
Все права на материалы, находящиеся на сайте www.ua-football.com, охраняются в соответствии с законодательством Украины.
Материалы сайта предназначены для лиц старше 18 лет (18+).
Пишите нам: [email protected]