Еволюція футболу - Герберт Чепмен. «W – M» - UA-Футбол

Последние записи в блогах

Футбол Украины - результаты и расписание матчей, турнирная таблица, новости.
  • FB
  • Twitter
  • Google Plus
<< Назад

Редакция не несет ответственности за содержание записей в блогах

Еволюція футболу - Герберт Чепмен. «W – M»

Еволюція футболу - Герберт Чепмен. «W – M»

Автор: Solomir

19 января 2013, суббота. 18:37

Герберт Чепмен. Засновник тактичної схеми «дубль-ве» (3-2-5)

 

Еволюція футболу - Герберт Чепмен. «Дубль – Ве  чи  W – M».

Еволюція футболу - Герберт Чепмен. «W – M» - изображение 1Герберт Чепмен (Herbert Chapman) народився 19 січня 1878, в  Кайвтон Парк, Південний Йоркшир - англійський футболіст і тренер. Творець тактичної схеми «дубль-ве» (3-2-5).

Герберт Чепмен працював з англійськими клубами в ті  часи, коли професія футбольного тренера,  як висококласного фахівця тільки зароджувалася. Про проблеми тактики, по суті справи, ще не роздумували, не було різних ігрових «моделей»  які застосовуються в залежності від того, який суперник протистоїть команді в даному конкретному матчі, не існувало наукових методик підготовки гравців.  Цей чоловік був геніальним  тренером, який зробив найважливіший  футбольний  винахід, пов'язаний з командної тактикою.

Втім, Герберт Чепмен взагалі був вельми непересічною особистістю. Про це свідчить хоча б початок його біографії. Він народився в маленькому селі в Південному Йоркширі, все чоловіче населення якої працювало на вугільних шахтах. Шахтарем, до того ж неписьменним, був і батько Герберта. Таке ж майбутнє чекало і його самого, як і всіх його однолітків, однак Герберт став єдиним, хто невтомно займався самоосвітою, а потім вступив в Шеффілдський технічний коледж та отримав диплом гірничого інженера.

Разом з тим він рано захопився футболом, і на початку XX століття поєднував роботу за фахом з виступами в різних клубах, правда, не дуже успішно. Останнім його клубом став лондонський «Тоттенхем Хотспур». Тут в 1907 році після одного з матчів відбулась  історична  розмова форварда Герберта Чепмена з капітаном команди Уолтером Буллом, якому запропонували місце тренера в клубі «Нортхемптон Таун». Але Булл сумнівався у своїх здібностях і вирішив рекомендувати замість себе Чепмена. Так почалася тренерська кар'єра Герберта Чепмена.

До приходу Чепмена «Нортгемптон» двічі поспіль фінішував у нижній половині таблиці Південної ліги.  Герберту вдалося за короткий час зробити клуб зовсім іншим. В той час рідко можна було говорити про використання командами будь-якої  тактики, з цього приводу Чепмен пізніше помітить: «Не було зроблено спроб організувати перемогу. Головне, що я пам'ятаю, це "спілкування" між двома людьми, що грають на одному фланзі ». Чепмен прагнув змінити це. Після того, як «Нортгемптон» програв «Норвіч Сіті» незважаючи на домінування, Чепмен зробив висновок, що «команда атакувала занадто довго». Він почав створювати тактичну схему:  згідно якої, півзахисники відтягувалися назад, даючи більше простору форвардам і вели боротьбу  із захисниками супротивника поза штрафним майданчиком. Поступово його команда почала грати в добре організований атакуючий футбол, який відрізнявся від загальноприйнятих схем і був вельми ефективний.

У «Нортхемптон» Чепмен був граючим тренером. Потім він керував клубом «Лідс Сіті». Вже після Першої світової війни Чепмен очолив клуб «Хаддерсфілд Таун», який три роки поспіль, з 1924 по 1926 рік, ставав чемпіоном.

Футбол до цього часу вже виконав велику еволюцію. Якщо,на початку 70-х років XIX століття не було жодних тактичних схем і всі натовпом бігли вперед, залишаючи на всяк випадок у захисті одного гравця, (що можна охарактеризувати як 1-2-7),  то вже в 80-х роках XIX століття футболісти стали розташовуватись на полі, займаючи зручні позиції для отримання м'яча від партнера. Це відразу ж дозволило підсилити атаку, зробивши дії нападників більш обдуманими. Незабаром з'явилось розміщення гравців за схемою 2-2-6. Потім одного з нападників відтягнули в півзахист. Так з'явився пост центрального півзахисника, який став на довгі роки ключовим в діях футбольної команди. На це місце підбирався гравець універсального типу, що вмів однаково добре діяти і в нападі, і в захисті.

У той же час два крайніх півзахисника і два захисники теж отримали постійні місця на полі і «контролювали» відведені їм зони, зустрічаючи в них нападників суперників. Іншими словами, гра стала позиційною.

Використання схеми 2-3-5  призвела  до того, що нападники стали забивати багато голів.

Це змусило захисників приймати відповідні заходи. Черговий  тактичний «винахід» на початку 20-х років зробив захисник «Ньюкасла» Білл Маккрекен, та  майстерно освоїв «пастку» для нападників. У ту пору діяло правило, згідно з яким гравець не вважався в положенні поза грою, якщо хоча б три футболіста команди суперника (один з них міг бути воротарем) знаходилися між ним і своїми воротами. Цими-то футбольним правилом і користувався Маккрекен. У той момент, коли хтось  з нападників робив передачу вперед, захисники по команді Маккрекена дружно відходили від воріт, залишаючи гравців супротивника за своїми спинами. Звичайно, тут же звучав свисток судді, який фіксував положення «поза грою».

Настільки хитрий прийом спрацьовувала навіть у тому випадку, якщо один із захисників, забарившись, не встигав вийти вперед - все одно перед нападниками залишалися  два (рахуючи воротаря) гравця команди, що обороняється. А за правилами, щоб не вважатись в офсайді, їх повинно було бути не менше трьох ...

В  1925 році  в лондонському клубі «Арсенал», на той момент був аутсайдером вищого дивізіону і не виграв жодного великого трофея, шукали нового головного тренера (менеджера) на місце  звільненого Леслі Найтона. Голова «Арсеналу» сер Генрі Норріс розмістив в газеті Athletic News наступне оголошення: «Футбольний клуб" Арсенал "відкритий для претендентів на пост менеджера команди. Це повинен бути досвідчений тренер, який володіє високою кваліфікацією, людина з хорошими здібностями і характером. Джентльмени, які можуть створити хорошу команду лише за допомогою вкладання величезних коштів, нам не потрібні ». Незабаром Чепмен відгукнувся на цю пропозицію, залучений як бажанням працювати в столиці, в клубі зі значним числом уболівальників, а не в провінційному йоркширському містечку, так і вдвічі більшою зарплатою (дві тисячі фунтів стерлінгів замість однієї тисячі в «Гаддерсфілді»).

У червні 1925 року, незабаром після приходу Чепмена в «Арсенал», ФІФА змінила правило про положення «поза грою»: якщо раніше для того, щоб форвард не перебував в офсайді, перед ним мало бути  мінімум троє гравців, тепер було достатньо двох,  зроблено це було з огляду на зростання кількості штучних офсайдів і, як наслідок, зниження результативності.

Для початку він доклав багато сил для того, щоб  змінити назву станції метро «Гіллеспі Роуд» поблизу від стадіону «Хайбері» на «Арсенал». Назва футбольного клубу з'явилося на схемах метро і картах Лондона, зробивши йому чудову рекламу. Крім того, Чепмен став чи не першим із менеджерів британських клубів, що приділяли величезне значення «кадровій політиці», - не соромлячись, переманював хороших гравців в «Арсенал» з інших клубів, а на додачу мав дивовижний дар розпізнавати футбольні таланти в самому зародку. Саме так він придбав Кліффорда Бастіна з «Екстер Сіті» і Алекса Джеймса з клубу «Престон Норт Енд», підібравши чудову лінію атаки.

Еволюція футболу - Герберт Чепмен. «W – M» - изображение 2Але при покупці гравців він уже в першу чергу керувався своїми тренерськими міркуваннями,  оскільки підбирав футболістів не просто тому, що вони були сильні, а під розроблену ним принципово нову тактичну схему.

Чепмен, багато розмірковуючи про дії гравців на займаних ними позиціях, врешті-решт знайшов рішення як протистояти нападаючим супротивника, які, при новому правилі офсайду, мали помітну перевагу перед захисниками. Адже нападників було п'ятеро, а захисників тільки двоє, і центрфорвард легко проходив між ними, опиняючись прямо перед воротами. Рішення виявилося простим, але геніальним - Чепмен перевів центрального півзахисника в оборону, зробивши його центральним захисником.

Півзахисників при цьому стало двоє, але Чепмен відтягнув трохи назад двох нападників. При цьому в центрі поля з'явився як би квадрат з чотирьох гравців, які легко перегравали півзахист суперника, граючого  за колишньою схемою 2-3-5. Гравці ж самого «Арсеналу» були тепер розставлені по схемі 3-2-2-3 (3-2-5). Це була знаменита система «дубль-ве», яку потім взяли на озброєння футбольні клуби всього світу.

Ну а поки «Арсенал» швидко став найсильнішим в англійській лізі. У 1930 році він вперше виграв Кубок Англії, причому у фіналі переміг колишній клуб Чепмена «Хаддерсфілд Таун» - 2:0. У 1931 році «Арсенал» вперше виграв чемпіонат країни. Наступного разу став чемпіоном у 1933 році, а потім в 1934 і 1935-му, - тричі поспіль.

Зрозуміло, придумати систему «дубль-ве» було мало, треба було привести її в дію. І Чепмен чимало працював з гравцями, поклавши в основу командної гри швидкість, дальній точний пас, атлетизм, удари по воротах з будь-яких положень і гру головою. Цьому, до речі, він приділяв особливу увагу, розробивши для відпрацювання ударів головою цілу систему спеціальних вправ.

Еволюція футболу - Герберт Чепмен. «W – M» - изображение 3Геніальному тренеру належить ще цілий ряд футбольних новацій, що випередили свій час. Саме він запропонував нашивати на футболки номери. Ця ідея була випробувана в 1933 році у фіналі Кубка Англії, але обов'язкова нумерація футболістів була здійснена лише в 1939 році. Чепмен пропонував також грати білим м'ячем, але це сталося лише в 1950 році. Інший його ідеєю було освітлення футбольного поля прожекторами, що дозволило б проводити матчі у вечірній час, але вона теж була здійснена вже набагато пізніше після його смерті.

 Чепмен був одним з перших футбольних тренерів в нинішньому розумінні цього слова, здійснюючи повне управління командою. Крім тактичних нововведень, Чепмен був прихильником суворого тренувального режиму і використовував послуги фізіотерапевтів та масажистів. Він проводив щотижневі командні збори, на яких обговорювалася гра і її тактика. Чепмен регулярно писав про футбол у газеті Sunday Express, і після його смерті був виданий  збірник його статей під заголовком «Герберт Чепмен про футбол» (Herbert Chapman on Football).

Чепмен стежив за розвитком футболу в континентальній Європі. Одним з його друзів був тренер збірної Австрії, іменованої в ті роки «Вундертім», Хуго Майзль. Чепмен висував ідею проведення клубного турніру між командами різних західноєвропейських країн,  за багато років до того, як подібний турнір був заснований, і регулярно влаштовував зустрічі своїх команд з командами з континенту. Ще в 1909 році Чепмен возив «Нортгемптон Таун» в Німеччину грати з «Нюрнбергом»,  пізніше він влаштовував матчі між керованим ним «Хаддерсфілд» і «Ред Стар» (Париж),  між керованим ним «Арсеналом» і паризьким «Расінгом».  Він був одним з перших тренерів, які виявили інтерес до темношкірих і іноземних гравців: в 1911 році він придбав в «Нортгемптон» Уолтера Тулла, одного з перших темношкірих професійних футболістів,  у 1930 році він намагався запросити в «Арсенал» австрійського голкіпера Рудольфа Хіденао, однак після протестів з боку Футбольної ліги і профспілки гравців Міністерство праці Великобританії заборонило це робити. Голландського воротаря Герарда Кейзера йому придбати вдалося, і Кейзер став першим голландцем, що грали в англійській лізі, проте закріпитися у складі «Арсеналу» цей воротар не зумів.

Великий тренер помер в 1934 року від раптового запалення легенів. Але він встиг перетворити досить пересічний лондонський клуб в один з найсильніших і благополучних. Тепер бюст Герберта Чепмена займає почесне місце в мармуровому залі слави стадіону «Емірейтс», на якому грає прославлений «Арсенал». А розроблена Чепменом система «дубль-ве» використовувалася в футбольному світі більше чверті століття.

Последнее изменение: 21 января 2013, понедельник. 10:05

Авторизуйтесь на сайте, для того чтобы голосовать.
Комментарии (12)
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
MadGod (Одесса)
Solomir - спасибо, читаю Ваши материалы с удовольствием.
Ответить
0
0
Solomir (Львів)
Дякую.
Ответить
0
0
Skomoroh11 (Тернопіль)
«Футбольний клуб" Арсенал "відкритий для претендентів на пост менеджера команди. Це повинен бути досвідчений тренер, який володіє високою кваліфікацією, людина з хорошими здібностями і характером. Джентльмени, які можуть створити хорошу команду лише за допомогою вкладання величезних коштів, нам не потрібні ». Отакі принципи і зробили АПЛ тим, чим вона є сьогодні. А всякі МС і Челсі в їх сьогоднішньому вигляді прості "временщики".
Ответить
+4
0
Solomir (Львів)
Не зовсім погоджуюсь, бо створення АПЛ в 1992 році - було саме для фінансової вигоди клубів, не даремнож АПЛ є найприбутковою лігою світу ...
Ответить
0
0
Sergey N (Харьков)
Очень интересно! Спасибо большое за проделанную работу! Пишите еще!
Ответить
+1
0
Solomir (Львів)
Дякую.
Ответить
0
0
Іван Янковий (Kharkov)
Цікаво. Дякую.
Ответить
+4
0
Solomir (Львів)
Дякую і Вам за зацікавленісь :)
Ответить
+3
0
Kolianych (Донецк)
[quote datetime="19.01.2013 19:58" author="Unity_6 (Славутич)"] супер! спасибо. [/quote] А когда ваша 3 часть материала о Динамо Киев появится? Жду с нетерпением.=)
Ответить
+1
0
Unity_6 (Славутич)
В данный момент, прокручиваю очередной матч. После него еще 2. Часть материала уже написана. Думаю в понедельник вторник будет готово.
Ответить
+5
0
Unity_6 (Славутич)
супер! спасибо.
Ответить
+4
0
Solomir (Львів)
Дякую.
Ответить
+3
0

© UA-Футбол 2002-2018.
Все права на материалы, находящиеся на сайте www.ua-football.com, охраняются в соответствии с законодательством Украины.
Материалы сайта предназначены для лиц старше 18 лет (18+).
Пишите нам: [email protected]


Продолжая просматривать www.ua-football.com, вы подтверждаете, что соглашаетесь c Политикой конфиденциальности
Согласен