<< Назад

Редакция не несет ответственности за содержание записей в блогах

Між двома світами

Автор: Семйон Ігор

12 февраля 2014, среда. 14:15

Журналістами та футбольними спеціалістами часто вживається поняття "тренерська команда". Тобто, коли колектив немає вікових традицій, до дрібниць налагодженої системи і менеджменту - на плаву вдається триматись саме завдяки грамотній і правильній роботі тренера. Насправді, у наш час таких команд дуже багато і їх перелік займе чимало часу. Простіше, напевно, навести приклади не тренерських команд – тобто, колективів, у яких головний наставник не є творцем системи, а є просто її частиною. В таких командах зміна тренера – це всього тільки декоративний ремонт, наслідки якого, звісно, мають вплив на сприйняття, але не визначають міцності і стійкості фундаменту. Так є, до прикладу, у "Баварії", в деякій мірі – у "Реала" та ще в кількох великих клубах. В Україні ж тренерськими командами зараз є суто декілька колективів, але й не тренерськими – теж небагато. Всі інші – ніби застили між двома світами, ніби в перехідному стані, чи на роздоріжжі. Як от, наприклад, "Дніпро" Хуанде Рамоса.

Між двома світами - изображение 1

Коли на благо "Дніпра" трудився Євген Мефодійович Кучеревський – у Дніпропетровську будувалась система саме за поглядами поважного і авторитетного тренера. Так, в нього (тренера), звісно, були свої недоліки і слабкості, але вони повністю перекривались сильними якостями. Тренер мав підтримку з усіх боків, впевнено приймав рішення бо знав, що вони не піддадуться гострій і руйнівній критиці навіть в разі, якщо виявляться не до кінця правильними. Одним словом – Кучеревський зумів зробити свій "Дніпро" і заробити собі повагу й авторитет на багато років наперед.

Ні Вадим Тищенко, ні Олег Протасов, ні Володимир Бессонов, які працювали у Дніпропетровську після Євгена Мефодійовича, не зуміли продовжити справу великого тренера. "Дніпро" потребував сильного наставника, який зумів би або продовжити те, що робив Кучеревський, або відносно швидко і безболісно збудувати вже свою команду, привити їй свою ідею. Втім, були тільки розчарування. Тоді в керівництва клубу увірвався терпець і до України був запрошений іменитий фахівець із-за кордону. Восени 2010-го року довгострокову угоду було укладено із Хуанде Рамосом. Іспанець, за задумом роботодавців, мав навчити "Дніпро" європейським футбольним цінностям і вивести його на новий, більш якісний рівень. І от пройшло вже майже три з половиною роки, а щодо роботи іспанця так і немає одностайної думки.

Звичайно, фахові у футболі люди, а також ті вболівальники, які за "Дніпро" переживають довго і слідкують за його розвитком роками, легко відмітять для себе ті яскраві фарби, які іспанський тренер додав до картини гри "Дніпра". Команда дійсно змінилась на краще, стала більш сучасною, мобільною, гнучкою у своїх діях. Але у простого люду, для якого футбол відіграє роль не професії чи фанатичного захоплення, а просто є розрадою, різноманіттям відпочинку – "Дніпро", напевно ж, асоціюється з такою собі командою-невдахою, перед якою постійно стоять високі цілі, але яка постійно зупиняється на півдорозі до них. Немає титулів – немає визнання. Це строгий, але, напевно ж, справедливий закон великого спорту. 

Між двома світами - изображение 2

Хуанде Рамос приходив до "Дніпра" з неоднозначною репутацією. З одного боку, тренер, в послужному списку якого є робота у "Реалі", "Севільї", "Тоттенхемі", ЦСКА – для української команди знахідка. Але з іншого – і для скептиків було достатньо хліба. Тільки у "Севільї" Рамос зміг дійсно гучно про себе заявити, а от в інших командах якщо не провалювався – то просто виявлявся неготовим до серйозних звершень.

Та все ж, на переїзд до України спеціаліст з відомим європейським іменем міг погодитись тільки з певними гарантіями. Рамос не ворог собі, щоб після невдалих вояжів до Лондона, Мадрида і Москви переїжджати до Дніпропетровська на незрозумілі умови роботи, максимально ризикуючи при цьому й так не бездоганною репутацією. Швидше за все менеджери "Дніпра" переконували іспанця в тому, що хочуть зробити в Дніпропетровську велику команду, що у всьому будуть допомагати тренеру, куплять йому потрібних гравців, щоб той тільки зміг вибудувати свою систему і зробити, нарешті, "Дніпро" конкурентноздатним в боротьбі за чемпіонство.

На початку все ніби було добре. В структурі "Дніпра" панувала ідилія (так, принаймні, здавалось ззовні), була проведена класна трансферна кампанія, в результаті якої склад дніпропетровців поповнився гравцями європейського рівня, був знайдений підхід і до місцевих виконавців. Залишалось тільки чекати, коли в механізмі "Дніпра" втрясуться всі деталі і команда заграє і видасть результат на радість всім своїм вболівальникам.

Між двома світами - изображение 3

Втім, після першого сезону перебування Рамоса у Дніпропетровську шлях колективу був схожим на їзду велосипедиста, який на рівнині добряче розігнався, виїхав до середини гірки, а далі, замість того, щоб ще енергійніше крутити педалі задля остаточного підняття на вершину, просто зупинився і покотився донизу. Хоча, більш влучно про "Дніпро" буде сказати – не покотився донизу, а просто клуб зупинився в розвитку, почав топтатись на місці при тому, що сам собі створив чудові умови для подальшого прогресу, які варто було використовувати.

Провина у вічно четвертій позиції "Дніпра" каденції Хуанде Рамоса висить як на плечах менеджерів, так і на плечах самого тренера. Власне, у питанні топтання на місці клуб і наставник команди зіграли на дивно гармонійно – як би парадоксально і боляче для вболівальників "Дніпра" це не звучало. Спочатку пресі стали відомими незрозумілі нібито суперечки/непорозуміння між генеральним директором клубу і головним тренером, які супроводжувались постійними невдачами на трансферному ринку. "Дніпро" в період антрактів – як зимніх, так і літніх – був чи не головним ньюсмейкером - при тому, що після сезону, коли до команди прийшло шестеро іноземних гравців (Стрініч, Калініч, Матеус, Джуліано, Інкум та Боатенг), трансферна робота якщо і давала плоди, то з величезними потугами. Із-за рубежу після тієї масової закупки прийшли тільки Дуглас, Мазух, Бруно Гама і Влад. В решті було або повернення орендованих виконавців, або придбання більше для лави запасних. Серед вболівальників "Дніпра" стала навіть популярною тема обговорення гравців, які могли переїхати до Дніпропетровська, але не переїхали.  Така собі розвага-втіха…

Президент клубу не хотів переплачувати, а коли ціна на того чи іншого футболіста була нібито прийнятною, свій вплив на трансферні провали мала "в'ялотекуча" манера ведення переговорів Андрієм Стеценко. Генеральний директор, до речі, постійно залишався оптимістом і коли в нього питали про той чи інший нездійсненний трансфер - з усмішкою наголошував на тому, що "Дніпро" гарно укомплектований. Хуанде Рамос, в свою чергу, відкрито не заявляв про потребу в нових виконавцях, але говорив, що "Дніпро" за рівнем розвитку менеджменту і клубної системи знаходиться на кілька кроків позаду, до прикладу, "Шахтаря"…  Навряд чи іспанець, підписуючи контракт, думав, що в "Дніпрі" мовчки миритимуться із не передовими ролями. Рамос вважав, що, як мінімум, клуб буде робити щось для того, щоб зміцнити свої позиції і статус.

Між двома світами - изображение 4

Втім, вважати іспанця заручником ситуації чи жертвою теж не варто. Хуанде Рамос за ці три з половиною роки зробив для "Дніпра" явно менше, ніж міг зробити. Тобто, зробив багато в плані побудови гри, в плані розвитку футболістів і вироблення універсалізму, але міг ще більше. Міг, як мінімум, підняти колектив на п’єдестал пошани. Нестабільність "Дніпра", його одвічні осічки в матчах проти суперників типу "Зорі", "Волині" чи "Севастополя" - це не проблеми менеджменту, це прорахунки тренера. Бо навіть з тими трансферними провалами і закулісними іграми – "Дніпро" має стабільно перемагати середняків і аутсайдерів Прем’єр – ліги… Нинішніх ресурсів для цього абсолютно достатньо. А говорити про суддівські помилки і цілеспрямовану роботу проти "Дніпра" – теж справа не перша. Арбітри помиляються, бо просто мають низьку кваліфікацію. Це є особливістю української Прем’єр – ліги, яку мають враховувати, але й переборювати яку мають солідні клуби.

Між двома світами - изображение 5

Попереду у "Дніпра" відповідальний період в чемпіонаті. Команда має шанси, в принципі, як на чемпіонство, так і на звичне четверте місце. І прогнозувати підсумок боротьби дніпропетровців дуже складно: від команди можна чекати будь-чого. А перед керівниками клубу, до речі, в цьому році постане складна дилема; в Хуанде Рамоса восени закінчується контракт. Ігорю Коломойському доведеться вирішувати складне питання майбутнього "Дніпра": продовжувати співпрацю з іспанцем, шукати іншого іноземного тренера чи довіритись знову вітчизняному спеціалісту? Дніпро як знаходився, так і знаходиться на роздоріжжі між двома світами…

Фото - Валерій М'якотенко, Вікторія Сидорова 

Последнее изменение: 13 февраля 2014, четверг. 17:01

Авторизуйтесь на сайте, для того чтобы голосовать.
Комментарии (19)
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
Olexandr78 (Оренбург)
Рамосу, как это ни прискорбно пора сказать "Спасибо, до свиданья". Да, менеджмент в Днепре вообще никакой. А с тренерской точки хрения? Да, он внес атакующий футбол, а вот защита, в особенности вратарь хромает пока ИВК не вмешался. Вспомните кто пришел под имя Рамоса, только Джулиано, остальные только за деньги. Как пришел Жулиано, Лепа играл тогда не хуже. А Боатенг, при имеющемся Канкаве? Последние приобретения явно не к лицу Днепра. Ни одного воспитанника Днепра Рамос в состав так и не провел, а мог бы наигрывать понемногу. И частенько к Рамоса проскальзывают писсимистические нотки, это и в ЦСКА у него, было, сейчас вот писали что и в Тоттенхеме ему не тех покупали.
Ответить
+1
0
Богдан Козак (Днепропетровск)
Одним словом – Кучеревський зумів зробити свій "Дніпро" і заробити собі повагу й авторитет на багато років наперед. ------------------------------------ 1. Кучеревский заработал себе авторитет и уважение на всегда 2. смешно писать, что судьи не при чём в провалах Днепра, почему Шахтёр не жалуется на судьей за исключением постоянного нытья Луческу но его нытьё скорее всего от того, чтобы не отличатся от других клубов которых засуживают но по факту все всё видят 3. Рамос отличный вариант для Днепра и его необходимо продлевать, из местных тренеров только Маркевич соответствует статусу Днепра и то не факт, что Маркевич способен сделать из команды чемпиона та и его привычка рассчитывать на легионеров не совсем подходит к Днепру который регулярно выпускает игроков основного состава для сборной Украины ПээС. Днепр с судьями не работает и не будет, пусть четвёртое место за-то не купленное, купи-продай это удел напёрсточников и цыганей
Ответить
+1
-1
aleksey (Рубежное)
При Рамосе команда стала бороться уже и за чемпионство. И команда реально сильная. И стоимость игроков на Трансфермаркете приближается к 100 млн.
Ответить
+2
-1
BEC (Днепропетровск)
Все проблемы Днепра исключительно в менеджменте. В команде годами держат толпу инвалидов, вместо того чтобы активно работать на рынке, просто продать и купить для Стеца это "космос". Основа есть, смысл держать буратин годами на лавке? Плюс дебил во главе дубля, интересно как можно ставить человека для которго "кг-мг" предел - готовить смену, а потом упрекать Рамоса что он не доверяет молодым?
Ответить
+4
0
BEC (Днепропетровск)
Бред, Рамос сделал больше чем можно сделать с таким подбором игроков и "менеджментом". Судя по автору фото, направление выхлопа - понятно.
Ответить
+4
-1
vik1974 (Kirovograd)
Бред, Рамос сделал больше чем можно сделать с таким подбором игроков и "менеджментом". Судя по автору фото, направление выхлопа - понятно. ___________________________________________________________________ +1000.
Ответить
+1
-1
Almaz (Донецк)
Рамос мог взять хотя бы кубок в этом году, но все сломал Стеценко.
Ответить
+7
0
der Stahlarbeiter (}{APKIB)
Днепр при Рамосе все же ярче стал, как команда. Несколько игр просто фейеричных, хотя и провалы были. При Бессонове все было скучно и предсказуемо.
Ответить
+2
0
Sergey Sergeev
Спорно, потому что Рамосу все же дали подобрать исполнителей (пусть не всех). По результатам и Бессонов и Протасов принимали Днепр на 6 месте и "приподнимали" на 4-е. Рамос имея больше времени и больший выбор исполнителей пока не добился чего то более.А если смотреть первые сезоны,при Рамосе,то скука была не менее предсказуема. Но Рамосу дали время на эксперименты а ВБ и ОП нет.
Ответить
+2
-2
Семйон Ігор (UA-Футбол)
Все ж, Рамос добився більшого, ніж кілька його попередників в плані організації гри, в плані осучаснення "Дніпра". Але це помічають далеко не всі. Немає титулів - немає визнання. Якщо іспанець так нічого і не виграє з "Дніпром" (хоча б бронзу), то його каденцію вважатимуть невдалою. Дуже складне питання. Іспанець даремно свій хліб не діставав, але від нього явно чекали більшого. Тому неоднозначне ставлення. Але є ще весна і шанс все виправити)
+2
-1
Sergey Sergeev
То что Рамос привнес в Днепр что то свое бесспорно. Но мы не знаем как мог бы выглядеть Днепр дай поработать больше Протасову и бюджет на игроков. Существует мнение о том что дельфины всегда спасают жертв кораблекрушения, помогая добраться с моря к суши. Но мы не можем знать, были ли люди которых дельфины уводили от суши (чей то черный юмор). Соглашусь с Вами что Рамос не зря ел свой хлеб, а ожидания болельщиков (неважно какой команды) будут в большей части всегда максимальными.А виноватого в несоответствии наших ожиданий и результатов, - всегда можно найти. Как правило это не мы.
0
0
balamyt (Boston)
Я думаю что Рамос дал Днепру больше чем ОП и ВБ хотябы потому что ему больше доверяли ...набирали легионеров под исп.стиль игры...но кальчужка т.е. бюджет была коротковата . Но в составе Днепра сейчас столько игроков СБУ как никогда раньше ..и в этом тоже заслуга Рамоса...К сожалению нестабильнось и др. причины ..могут помешать Днепру занять призовое место..но сейчас шансы есть..главное сохранить состав ,избежать травм , быть уверенными в свои силы ..и конечно чтобы Весной Днепр не тормознули ..как в прежние года
+3
-2
Sergey Sergeev
Чтобы Вам было проще, понять что я хотел сказать: Луческу и Рамос это два тренера которые подняли уровень нашего футбола.Это два профессионала. Но делать из них командных мессий считаю ошибочно. Простой пример: дай Суркис ВГЗ больше времени или пригласи после него другого тренера уровня Луческу-Рамоса болелы ДК не могли б сравнивать достижения или упадок при ЮМС. Или убери ИВК Рамоса после сезона 11-12, не думаю что почитателей его таланта было столь ко же. А ведь он не сильно изменил свои требования к команде. И дал он больше ОП и ВБ может потому что условия разные.У ОП и ВБ кальчужка и того поменьше была.
+2
-1
der Stahlarbeiter (}{APKIB)
Днепр при Рамосе все же ярче стал, как команда. Несколько игр просто фейеричных, хотя и провалы были. При Бессонове все было скучно и предсказуемо.
Ответить
+6
0
CHAMPION (Одесса)
Вот когда я учился в школе, украинской, нам говорили, что слова "осінню" в украинском языке нет, есть восени)) Советую автору изучить этот вопрос более тщательно) А статья нормальная)
Ответить
+5
0
IBM (Dnipro)
Ну, там і "вірними", і "недостаки". І, мабуть, ще щось.
Ответить
+1
0
jenja (Чернигов)
не сказал бы, что работа Рамоса так уж провальная. Да, с одной стороны- всегда только 4е место, но с другой Днепр снова вернулся в группу ЛЕ (сколько до этого было вылетов на последней стадии?), начал ее регулярно проходить, каждый сезон дает "прикурить" грандам, но вот стабильности или чего-то еще не хватает. Думаю, причина в 2х вещах: 1. стабильность придет. Как было у МХ, всегда 3е-но шли же и не останавливались и завоевали 2е место. 2. грамотный менеджмент. да простят меня болельщики Днепра за очередное сравнение с МХ, но как раз у последний было четкое желание в лице Ярославского и его команды прыгнуть выше. У Днепра, кроме самих футболистов и тренера, это желания нет. ил умело скрывают.
Ответить
+8
0
Тоже Харьковчанин (Харьков)
Да уж, когда лидеры команды говорят " перед нами нет четкой цели"....это мягко говоря, странно.
Ответить
+4
-1
4a/7aeB (Харьков)
Да нормальные у нас арбитры, в Европе ошибаются не меньше. Просто соринка в своем глазу виднее.
Ответить
+5
-9