<< Назад

Редакция не несет ответственности за содержание записей в блогах

Був в Івано-Франківську й "Металіст"

Автор: TRJ

23 декабря 2012, воскресенье. 22:41

21 грудня 2012 року, коли значна частина людства очікувала на кінець світу, губернатор Івано-Франківської області заявив про відродження футбольної команди в Івано-Франківську. Ця заява була зроблена на вшануванні лауреатів футбольного сезону 2012 року. Подібні заяви футбольних функціонерів та громадських діячів Прикарпаття і раніше викликали великий ажіотаж та жваве обговорення. Особливо активно цього разу вбболівальники дискутували навколо назви нового проекту.

Був в Івано-Франківську й "Металіст" - изображение 121 грудня 2012 року, коли значна частина людства очікувала на кінець світу, губернатор Івано-Франківської області заявив про відродження футбольної команди в Івано-Франківську. Ця заява була зроблена на вшануванні лауреатів футбольного сезону 2012 року. Подібні заяви футбольних функціонерів та громадських діячів Прикарпаття і раніше викликали великий ажіотаж та жваве обговорення. Особливо активно цього разу вбболівальники дискутували навколо назви нового проекту.

"У 2013 році ми повернемося до ФК "Прикарпаття", але я б хотів і не тільки я, напевне, щоб наша головна команда, називалась "Спартак"... І для цієї команди інвестора уже знайдено", - сказав голова Івано-Франківської ОДА.

Кожна назва несе певне смислове навантаження. А якщо ця назва використовувалась раніше, то для певного покоління вона обов'язково нестиме й асоціації та порівняння. "Ревера", "Пролом" та "Гакоах" асоціюються із довоєнним періодом, "Динамо", "Локомотив" та "Спартак" - з періодом радянської доби, "Прикарпаття" та "Чорногора" - з добою української Незалежності.
Якщо чесно, я негативно ставлюсь до того, щоб команда, яка представлятиме Івано-Франківщину називатиметься "Спартак". Це суто моя думка, на яку, як і кожен з нас, маю право. Чому? Та тому, що для мене, в цьому найменуванні так і залишилося негативне смислове навантаження радянського періоду. Тим більше дана назва асоціюється виключно із згаданим історичним періодом.
Натомість, "Прикарпаття", на емблемі якого красувалась цифра - "1989" (а пізніше й "2006"), стала творінням етапу змін, розпаду СРСР та формування незалежної української держави. Злети і падіння франківського футбольного клубу вже в чемпіонатах України асоціюються більше із назвою "Прикарпаття" (та Анатолієм Ревуцьким), ніж "Спартак". Хоча й за років Незалежності "червоно-білі" також існували (2003-07 роки).

Та окрім згаданих вже (Прикарпаття і Спартак) в Івано-Франківську функціонували й команди, які носили інші назви. Близько року назад з найвідомішими з них можна було ознайомитись на шпальтах франківської газети "Західний кур'єр" (автор статті - Володимир Горощак).

Ось такі навідоміші клуби Івано-Франківська
«Ревера»

Роки існування – 1908-39.
Найперший спортивний клуб Станиславова. Один з лідерів футболу Галичини у довоєнний період. Чемпіон Львівської та Станиславівської окружних спілок футболу.

«Гакоах»
Роки існування – 1921-39.
Найвідоміша єврейська команда довоєнного Станиславова. Найвищих успіхів досягла у 1930-х роках.

«Станіславовія»
Роки існування – 1925-39.
Один з лідерів станиславівського футболу довоєнного періоду.

«Гірка»
Роки існування – 1927-39.
Команда однойменного району. Єдиний з станиславівських клубів, якому вдалося порушити гегемонію «Ревери». Чемпіон воєводства 1939 р.

«Пролом»
Роки існування – 1929-39.
Найвідоміша українська команда довоєнного Станиславова. Загалом виступала без особливих успіхів.

«Спартак»/«Прикарпаття»
Рік заснування – 1940-й.
Впродовж десятиріч «Спартак» був однією з візитівок краю. До 1956 року команда виступала на аматорському рівні, далі – на професійному. Як і у будь-якого спортивного колективу, у спартаківців були злети і падіння. Втім, переповідати історію найтитулованішого клубу Івано-Франківщини немає змісту.

«Динамо»
Роки існування – 1940-51.
Команда міліцейського відомства. Чемпіон області. У повоєнний час була власником однойменного стадіону (нині «Наука»).

«Локомотив»
Роки існування – 1940-87.
Команда локомотиворемонтного заводу. В чемпіонаті Івано-Франківщини виступала з перервами. Дворазовий чемпіон і володар кубка області. Учасник фінальних турнірів аматорської першості України. Мала у власності однойменний стадіон (нині «Гірка»).

«Електрон»
Роки існування – 1960-91.
Команда приладобудівного заводу (назви – «Екран», «Прилад»). Багаторазовий чемпіон і володар кубка області. Володар аматорського кубка (1976 р.) і призер аматорської першості України. Мала у власності стадіон «Електрон» (нині «Наука»).

«Каменяр»
Роки існування – 1970-2001.
Команда технікуму фізкультури (назва СК ім. Руднєва). Призер обласних змагань, учасник аматорської першості України.

«Автомобіліст»
Роки існування – 1972-78.
Команда ремонтно-механічного заводу (згодом «Агромаш»). Учасник чемпіонату області.

«Сигнал»
Роки існування – 1975-82.
Команда «Прикарпаттяводбуду». Учасник чемпіонату області.

«Карпати»
Роки існування – 1977-94.
Команда радіозаводу (назви «Беркут», «Бистриця»). Багаторічний учасник обласних змагань.

«Металіст»
Роки існування – 1981-99.
Команда арматурного заводу. Багаторічний учасник обласних змагань, їх призер. Мала у власності однойменний стадіон в мікрорайоні Опришівці..

«Барва»
Роки існування – 1987-97.
Команда заводу ТОС (назва «Синтез»). Призер чемпіонату області.

«Автоливмаш»
Роки існування – 1988-2004.
Команда в/о «Карпатпресмаш» (назва «Машинобудівник»), згодом – заводу «Автоливмаш». Чемпіон області. Виступала на власному стадіоні, розташованому біля прохідної підриємства.

«Корона-КГД»
Роки існування – 1997-2001.
Команда спиртового об’єднання. Призер чемпіонату і володар кубка області.

«Тепловик»
Рік заснування – 1998-й.
Команда комунального підприємства «Теплокомуненерго». Чемпіон і володар кубка області. Виступає на власному стадіоні «Гірка».

Вище представлені лише півтора десятка колективів. Ті, що залишили найбільший слід. А загалом команд було безліч – ГДО, «Трактор», «Меблевик», «Індуктор», «Буревісник», ДЮСШ, «Кристал», «Нептун», «Харчовик», «Хімік», «Шинник» та інші.

Якщо починати новий проект, як кажуть, з чистого листа, то можливо варто використати назву, яка ще не має якогось історично-смислового навантаження. Ну, наприклад, "Галичина".
А повернення до червоно-білих кольорів та назви "Спартак", скоріш за все, викликано особливим проханням того таємничого інвестора, про якого й сказав губернатор Прикарпаття. Думаю, не складно здогадатися, хто із потенційних інвесторів прикарпатського регіону може виділити кошти саме під проект з такою назвою.

Фото. Напевно, один із останніх випадків, коли стадіон "Рух" був заповнений вболівальниками.

Последнее изменение: 24 декабря 2012, понедельник. 10:17

Авторизуйтесь на сайте, для того чтобы голосовать.
Комментарии (2)
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти
TRJ (Коломия)
Та схоже в 2013 році провідним клубом Івано-Франківська буде... "Тепловик".
Ответить
0
0
Demian (Коломия)
На безриб\'ї і "Спартак" - щука :)
Ответить
+1
0