Редакция не несет ответственности за содержание записей в блогах

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн

Автор: Семйон Ігор

30 января 2013, среда. 13:56

Перший цикл матеріалів про нефутбольні особливості футбольних міст завершуємо розповіддю про Ньюкасл-апон-Тайн. Футболістам "Динамо", "Дніпра" та "Шахтаря" доведеться відвідати Францію, Швейцарію і Німеччину відповідно, а от гравці "Металіста" матимуть змогу зануритись у геть іншу культуру – британську.

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 1

Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії – дуже специфічне політичне утворення. Королівство складається з 4-х окремих частин – Англії, Шотландії, Уельсу  і Північної Ірландії. Остання, до речі, розташована на одному острові з Незалежною Республікою Ірландією – єдиною країною, яка має сухопутний кордон з Великобританією. Королівство часто називають Англією, включаючи в цю назву і шотландців, і валлійців, і ірландців. Але самі шотландці, наприклад, дуже б образились, якби їх назвали англійцями. Гордий, непідкорений народ із своєю культурою і своїми особливостями вважає себе самостійною нацією; довгий час Шотландія боролась за свою незалежність; про історичні стосунки англійців та шотландців знято немало фільмів, найвідомішим з яких є "Хоробре Серце" з Мелом Гібсоном у головній ролі.

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 2

Цікаво, що в спорті у британців немає, як модно зараз говорити, - послідовності. На Олімпійських Іграх, наприклад, ви не побачите спортсменів з Уельса, Англії, Шотландії чи Північної Ірландії. Там є просто – великобританці. І футбольна збірна на останніх іграх у Лондоні була очолювана капітаном Раяном Гіггзом – валійцем за національністю. Однак на такі форуми як Чемпіонати Світу та Європи (і на відбіркові до них турніри) кожна частина королівства делегує свою збірну. Так само як і національні першості проводяться окремо, хоча колись славні шотландські  "Селтік" та "Рейнджерс" не раз намагались переманити до англійської Прем’єр Ліги.

Так чи інакше, Ньюкасл – місто в Англії, яке на перший погляд нічим надзвичайним не вирізняється, але в якого є своя унікальна, неповторна особливість, про якому мова піде нижче. Вважається, що місто заснували римляни приблизно в II столітті і тоді поселення називалось Понс Еліус. Але багаточисленні війни зруйнували місто і відродилось воно тільки у 1080 році. Нове поселення було створене в найнижчій частині річки Тайн. Вважається, що в Середньовіччі нормани звели тут дерев'яний замок, який слугував   укриттям місцевого населення. З часом місто розвивалось, створився міст, який з’єднував два береги річки, навколо замку створювались нові будівлі, засновувались торгові площі та інше. Сучасну назву місто отримало на честь нової фортеці – New Castle ("новий замок") – "Ньюкасл", а приставка "апон-Тайн" символізувала те, що місто розкинулось на берегах річки Тайн.

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 3

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 4

Під час вищезгаданої війни між шотландцями та англійцями, місто здобуло портову славу. Через Ньюкасл переправляли багато матеріалів до Лондона і до інших куточків Британії. Шерсть, вугілля, приправи, вино – далеко не повний список товарів, що транзитом проходили через Ньюкасл. Згодом місто стало користуватись великою популярністю у торговців; тут залишали багато грошей і в свій час Ньюкасл за рівнем розвитку порівнювали, навіть, з Лондоном.

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 5

Сучасну спеціалізацію міста визначити складно. Тут розвинуто багато галузей, які доповнюють одна одну і створюють для місцевих жителів добробут. Та досить цікавою є ще одна особливість. У місті поєднуються, здавалось би, несумісні речі... Не секрет, що Англія славиться своїми навчальними закладами. Так от, Ньюкасл – це один із центрів студентства не тільки Великобританії, а й всієї Європи. У місті знаходяться два знамениті університети – "Нортумбрійський" та "Ньюкаслський", а також коледжі, де вчиться величезна кількість студентів зі всього світу. В той же час Ньюкасл ввійшов у двадцятку кращих місць нічного відпочинку. Крім великої кількості молодіжних закладів, які "оживають" у темну пору доби, справжньою "меккою" Ньюкасл є також для шопоголіків. Тут знаходиться один з найбільших торгових центрів Європи.

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 6

Та все ж, головною особливістю, яка виділяє місто з усіх інших, є міст "Мілленіум" – унікальна споруда, диво техніки і свідчення великих можливостей людського розуму. Цікавий факт – після спорудження міст відповідав попередньому плану з точністю до 2-х міліметрів…

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 7

Споруда сполучає Гейтсхед і Ньюкасл. Міст був побудований з метою створення зручної переправи велосипедистам та пішоходам; при цьому перед архітекторами була покладена задача не зашкодити і руху водного транспорту. В результаті, була створена конструкція з двох стальних арок, одна з яких слугує опорою і піднята над поверхнею води на 50 метрів, а інша – горизонтальна – слугує переправою для тих самих пішоходів та велосипедистів. Міст насичений гідравлікою, що дозволяє йому нахилятись для того, щоб під ним спокійно пропливали судна.  У своєму звичному положенні конструкція дозволяє пропливати під нею невеличким кораблям, але як тільки до моста направляється потужне судно – перехожі стають свідками унікального явища: конструкція нахиляється на 40 градусів по своїй осі, при цьому повільно піднімається нижня частина моста (та, по якій і рухаються пішоходи на велосипедисти). Все це виглядає як моргання гігантського ока. Міст Тисячоліття (так ще називають "Мілленіум") в рік робить приблизно 200   "поворотів", і при цьому кожного разу на це збирається подивитись величезна кількість народу.

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 8

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 9

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 10

Географічно-історичний куточок: Ньюкасл-апон-Тайн - изображение 11

Отже, харківські футболісти завітають не тільки на батьківщину футболу, а й до країни з унікальними і неповторними культурними, індустріальними і промисловими особливостями.  А Ньюкасл, - місто, де можна знайти відпочинок для душі як романтикам, так і шукачам пригод; місто, яке зустрічає туристів своїми яскравими вогнями, дарує можливість зануритись у світ нічного життя… Але в той час і місто, яке дає притулок  і можливість вдосконалюватись амбітним, молодим людям. Футбол, як бачимо, може вийти далеко за межі зеленого прямокутника.

І на кінець: хочеться вірити, що всі наші команди пройдуть своїх суперників на першій стадії плей-офф  єврокубків і подарують нам можливість на тільки пережити радісні емоції від перемоги, а й дізнатись про нефутбольні особливості інших футбольних міст.

 

 

 

Последнее изменение: 30 января 2013, среда. 14:21

Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев