Здатний тримати удар Колліна

7 августа 2013, среда. 15:14


Живого спілкування з паном Колліною не замінить ніщо. В своєму вмінні завуальовувати навіть найочевидніші речі Куратор системи суддівства ФФУ неперевершений. В особистих розмовах йому підтакують навіть ті, хто за півгодини до того лютував від самого факту «тиранії» італійця. Все тому, що П’єрлуїджі Колліна, будучи блискчим психологом, вміє закрутити русло розмови в тому напрямку, який вигідний лише йому. Розуміння недосказаності чи навіть ошуканості настає вже згодом, коли переосмислиш почуте.

Звісно, автор цих рядків дуже сумує, що втратив нагоду відвідати чергову зустріч з Куратором. То добре, що є інтернет і все, що відбувалося в столичному Домі футболу у понеділок в обідню пору можна переглянути в режимі прямого ефіру навіть у Донецьку, так, наче знаходишся за круглим столом сам. Тим паче, що подивитися було на що, адже на цей раз UA-Футбол приготував головну родзинку зустрічі з Куратором самотужки, акредитувавши на подію нашого суддівського експерта, колишнього рефері ФІФА Сергія Шебека.

Нагадаємо, що в кінці листопада минулого року Сергій Олександрович дав інтерв’ю нашому виданню, в якому розніс діяльність пана Колліни вщент. Матеріал вийшов з заголовком «Колліна – зло для українського футболу» і трохи згодом за цю критику пан Шебек постраждав, отримавши від ФФУ річну дискваліфікацію. Власне, відтоді італійський куратор і його головний український критик не бачилися жодного разу. На попередніх круглих столах пан Колліна ставав емоційнішим від самої згадки прізвища Шебек. То як він подивиться опонентові у вічі?

Відразу зазначемо, що напередодні відвідання прес-клубу Сергій Олександрович запевнив, мовляв, питань свого усунення здіймати не буде, щоб не перетворювати зустріч в зведення особистих порахунків. Втім, пан Колліна про це не відав і теоретично міг підняти питання про неприпустимість перебування Сергія Шебека на зустрічі.

Фото - ФФУ

Та, не скидаючи з себе притаманного для попереднього спілкування з пресою демократичного ореолу, Куратор на запитання такого характеру від одного з журналістів відповів: «Працівник прес-служби ФФУ Андрій підійшов до мене і запитав: «Чи можна допускати до круглого столу Сергія Шебека?» «Звичайно» - відповів я. Мені навіть приємно, що в Україні є експерти, які говорять про суддівство. Вони допомагають розібратися в тонкощах. Але є різниця між особистою думкою і офіційним рішенням. Шебек, Ступар та інші фахівці допомагають розібратися в суперечливих моментах. Але вони повинні розуміти, що до них прислухаються. Тим самим, відповідальність за сказане має бути вищою. Вони мають зважувати кожне своє слово і бути впевненими в сказаному».

Також пан Колліна задав запитання самому Сергієві Шебеку, мовляв, звідки той взяв, що П’єрлуїджі закінчував курси міміки. При цьому Куратор вирішив не дочікуватися відповіді і пояснив, звертаючись до Сергія Олександровича: «Не хочу змушувати тебе соромитися». До слова, звертався Колліна до Шебека виключно через «ти». Очевидно, Куратор давав відповідну вказівку своєму перекладачеві, адже до решти журналістів італієць говорив через «ви». Одного разу пан Колліна увідповідь на запитання, чи не вважає він за потрібне, аби Комітет арбітрів щотижня оприлюднював офіційний рапорт по діяльності арбітрів, навіть пожартував: «Ви хочете, щоб ми забрали роботу у Шебека?»

Фото - ФФУ

Зрештою, це навдивовижу коректне і стримане протистояння було лише внутрішньою родзинкою зустрічі. Основною темою, звісно, було суддівство. Особливо – недільний поєдинок «Шахтаря» і «Динамо». Відверто комічними виглядали обурення з уст людей, які знаходяться під ковпаком у київському клубі. Вони щиро лютували проти того неподобства, яке твориться в нашому суддівстві впродовж останніх років. Особливо емоційним колишній віце-президент ФК «Динамо» Микола Несенюк: «Наш чемпіонат – то один великий Швецов. Матч «Севастополь» - «Шахтар». Срна грубо б’є Віценця, той відмахується – жовта картка Віценцю. Поєдинок «Шахтар» - Чорноморець». Луїс Адріано вдарив Валеєва, але суддя, який знаходився поряд, залишив момент без уваги. Матч «Шахтар» - «Динамо». Груба витівка Тайсона проти Ярмоленка, два поспіль удари по ногах Безуса від Срни, мабуть, щоб мало не здалося. Усього цього судді не бачили. Хіба не зрозуміло, в чиїх інтересах працюють судді?»

Цікаво, а де був пан Несенюк зі своїми обуреннями, коли в середині 2000-х Класичні дербі судив львівський рефері Андрій Шандор? Чи, може, пан Микола забув, як працював на матчах «Динамо» нинішній «гвинтик системи», права рука П’єрлуїджі Колліни Василь Мельничук? То по-перше. А по-друге, маючи до італійського Куратора стільки запитань, люди, які так щиро захищають команду київського «Динамо», випадково не згадають, хто залишив пана Колліну з його багатомільйонним контрактом, який неможливо без суттєвої компенсації розірвати, нинішньому керівництву ФФУ в спадок? По-третє ж, «хвиля народного гніву» була не такою могутньою, коли в перші роки правління італійця судді ставилися з однаковою симпатією до київського і донецького грандів, а на їхніх суперників уваги не звертали. Тоді це була вища справедливість.

Звісно, складно не погодитися з Сергієм Шебеком, який сказав, що «люди, які призначали Віктора Швецова на Класичне дербі, добре знали, навіщо вони це робили». Пан Колліна, виправдовуючи одеського рефері, іноді виглядав справді комічно. Приміром, так звану затримуку Тремулінасом Дуґласа на першій хвилині він кваліфікував як «якщо рука на шиї – це порушення незалежно від того, потягнув чи ні». Непризначення за «коробочку» проти Беланди пенальті пан Колліна «побив» епізодом на четвертій хвилині зустрічі, коли, мовляв, були підстави карати одинадцятиметровим киян за те, що Хачеріді притримував Луїса Адріано. На зауваження, що два непризначених пенальті тим паче свідчать про низьку кваліфікацію арбітра, Куратор не відреагував.

Грубого випаду Тайсона в пах Ярмоленка Куратор не побачив і запевнив усіх присутніх, що так само не могли помітити цієї грубої витівки всі присутні на «Донбас-Арені». Справді, зізнаюся, що я, знаходячись у прес-ложі на «Донбас-Арені», зі свого місця деталей епізоду не бачив і схильний був вважати так само, як коментатори матчу – що Тайсон влучив динамівському капітанові у причинне місце м’ячем. Втім, арбітр Швецов і особливо асистент Войтюк знаходилися не на трибуні, а в гущі подій. Вони що осліпли? Та й четвертий арбітр Бицкало знаходився неподалік і теж міг би втрутитися й допомогти землякові-одеситу прийняти вірне рішення.

Втім, пан Колліна видав фразу, яка, можливо проливає світло на багато речей, які відбувалися в цьому матчі. Описуючи епізод на 75-й хвилині, коли Едуардо копнув Коваля, Куратор зазначив: «Додатковий асистент Годулян сказав мені, що він підказував Швецову: «Покажи попередження Едуардо». Швецов, який має право приймати остаточне рішення, вирішив до помічника не прислухатися». Власне, це те, про що нам у «Свистку по-українськи» казав Мирослав Ступар. Швецов судив так, як хотів сам.

Взагалі, персона Віктора Швецова була в центрі уваги учасників півторагодинного прес-клубу впродовж 45-ти хвилин. Пан Колліна попрохав не забувати, що до непоміченого в матчі «Севастополь» - «Металург» Запоріжжя «волейболу» від Кузнєцова, Віктор мав в Україні високий авторитет і за підсумками сезону-2010/2011 був визнаний найкращим арбітром нашої держави. В цьому контексті автор цих рядків пригадав також інтерв’ю Сергія Шебека восьмимісяної давності. Ось витяг з нього:

- Переконаний, у нас є арбітри, які судять не гірше за європейських.

- Можете їх назвати?

- Назву Віталія Годуляна. Може, зміг би Віктор Швецов, але йому завадив той скандал з рукою в матчі «Севастополь» - «Металург» Запоріжжя. Є перспективні судді й з молоді – Анатолій Жабченко, Віталій Романов.

Тобто, ще зовсім нещодавно професійні риси пана Швецова сумніву не піддавалися. На думку пана Колліни, після тої кримської помилки минуло вже 16 місяцяв і пора про неї забувати. Остаточно Куратора до кандидатури Швецова у Класичному дербі схилили дії Віктора в поєдинку третього туру «Дніпро» - «Зоря». Один з журналістів дозволив собі ремарку, мовляв, на його пам’яті, окрім матчу «Севастополь» - «Металург» у виконанні Швецова були також фінал Кубка України-2007/2008 «Шахтар» - «Динамо» з чотирма вилученнями, поєдинок «Шахтар» - «Дніпро», де що завгодно виробляв Срна, а також весняна зустріч «Зоря» - «Говерла», в якій арбітр розкидався картками направо і наліво.

Фото - ФФУ

Незаперечно одне: добру змію собі на шиї цим призначенням пригрів Колліна. В принципі, Куратор це й сам розуміє, бо як би він не намагався завуалювати відверті дурощі Швецова, виходило це невдало. Зізнаюся, не згоден з тими, хто каже, що пан Колліна, мовляв, визнав суддівство в Класичному дербі відмінним. Навпаки, на прохання одного з журналістів оцінити дії Швецова за десятибальною системою Куратор відповів категоричною відмовою. Смію припустити, що після такого публічного осуду на одеського рефері чекає певний антракт. Принаймні, в жодному з поєдинків п’ятого туру він не працюватиме. Як і не буде там Юрія Мосейчука з Чернівців. Того самого, перед носом якого Луїс Адріано проїхався по гомілкостопному суглобу Ринара Валеєва.

«Славно потрудився», а тепер зможе гарно відпочити також і Юрій Фощій з Черкас. Той самий, який стільки разів напомилявся на користь господарів в зустрічі четвертого туру УПЛ «Говерла» - «Металург» Запоріжжя. На прес-клубі з паном Колліною про Фощія спілкувався Сергій Шебек. Куратор погодився з експертом UA-Футболу, що рефері мусив вилучати за фол останньої надії оборонця «Говерли» Александру Дандю на 17-й хвилині, однак категорично не погодився з відсутністю червоної картки для іншого ужгородця Мірко Райчевіча на 30-й хвилині.

«Контакт руки Райчевіча і Годіна відбувався не за правилами і не за динамікою, - сказав пан Колліна. – Я б назвав дії гравця «Говерли» безрозсудними. Він бив суперника несвідомо, вистрибнувши з широко виставленими руками. Арбітр мав попередити Райчевіча. Але не враховувати наслідків, як про це каже Шебек. Я знаю, що раніше таке правило в Україні справді діяло. Але воно абсурдне, бо треба враховувати сам рух, бажання гравця зіграти грубо, а не наслідки. Щоб розбити брову, достатньо легкого дотику. Наявність крові не має впливати на суддівське рішення. Є єдині для всіх інструкції ФІФА. В той момент, коли в Україні враховували, є кров чи нема, в сусідніх Польщі, Молдові чи Росії на такі речі уваги вже не звертали».

Пан Шебек заперечив, мовляв, він не сам видумав такі рекомендації, а керується якраз отриманими ще в статусі арбітра дерективами ФІФА. «Час не стоїть на місці і все міняється» - прокоментував Куратор. «Розумієте, є методичний диск УЄФА, в якому продемонстрований кліп з епізодом, схожим на зіткнення Райчевіча і Годіна" - каже автору цих рядків пан Шебек.

%video=520244d4717e8%

– Там чітко вказано, що такі порушення караються вилученнями. Колліна цього не хоче визнавати і я знаю, чому саме. Якщо він підтвердить, що його підопічний Фощій не показав дві червоних картки впродовж 13-ти хвилин, то він змушений буде визнати, що це або некомпетентність арбітра, або ще щось. Якщо це некомпетентність, то Фощію не місце в УПЛ. Якщо «ще щось» - тим паче».

Очевидне одне: вигороджувати своїх горе-підлеглих Куратору стає щораз важче. Пана Колліну, звісно, не залякаєш, і вміння тримати удар він демонструє. Втім, сподіваємося, тотальна критика врешті змусить Куратора перейти від погроз, висловлених у відомому листі зразка весни поточного року, до реальних дій.




Следите за нами:
Мы в Viber Мы в Facebook Мы в Telegram

Читайте также

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус

Новости Футбола

Все новости