Шкільний футбол: перспективи та здобутки


У вівторок розпочався чотириденний семінар «Перспективи розвитку шкільного футболу»

Шкільний футбол: перспективи та здобутки


У вівторок, 11 грудня, в Будинку футболу розпочався чотириденний семінар «Перспективи розвитку шкільного футболу» за участю фахівців Федерації футболу України, Міністерства освіти і науки та Міністерства у справах сім’ї, молоді і спорту. Форум розпочався з виступів президента ФФУ Григорія Суркіса та представників профільних міністерств…

Основа піраміди

«Масовий шкільний футбол сьогодні є одним із пріоритетних напрямів роботи не лише в Україні, але й в Європі і розглядається УЄФА як основа піраміди: масовий футбол − елітний юнацький футбол − професіональний футбол, − наголосив глава національної федерації Григорій Суркіс. − Так, у цій галузі маємо низку проблем, пов’язаних у першу чергу з економікою країни, однак слід згадати і про певні досягнення в цьому напрямі роботи».

П’ять зірок − Україні

«На початку року Україна, однією з перших серед країн Європи, приєдналася до Хартії масового футболу УЄФА, − нагадав президент ФФУ. − Після цього Європейський футбольний союз запровадив так звану «систему зірок» − перелік критеріїв, що визначають рівні розвитку масового футболу в європейських федераціях і відповідно їх можливості. І буквально наприкінці минулого тижня УЄФА повідомив і привітав ФФУ з представленням України на присудження п’яти зірок − найвищого показника. Це рішення остаточно має затвердити Виконком УЄФА, і я анітрохи не сумніваюсь, що це буде зроблено. Перш за все, це оцінка тривалої наполегливої праці вітчизняних спеціалістів на місцях, велика щоденна робота, яку в УЄФА назвали «українським дивом».

Три основні елементи

Григорій Суркіс наголосив, наскільки потужним інструментом формування здорового способу життя учнів є масовий шкільний футбол. «Сьогодні чималі наші зусилля спрямовані на створення міцної системи освіти в дитячо-юнацькому футболі. Серед основних її елементів є масовий футбол − це урок футболу в школах, змагання «Шкіряний м’яч» серед хлопчиків і дівчат у віці 10-13 років, регіональні турніри юнаків у віці 14-17 років. Дитячо-юнацька футбольна ліга (14-17 років) − це вже так званий «елітний» юнацький футбол, метою якого є підготовка висококваліфікованого резерву для збірних команд. З цією метою створені регіональні центри розвитку дитячо-юнацького футболу. І найвищий ступінь − юнацькі збірні України (від 16 до 19 років)».

Радість − дітям

Проте не тільки за перерахованими вище напрямками ведеться робота ФФУ та її партнерів з уряду. Набувають популярності масові змагання серед сільських школярів − тих, кому приділялося найменше уваги. На сьогодні у футбольному фестивалі «Даруймо радість дітям!» беруть участь 30 тисяч сільських шкільних команд, а це − 400 000 учасників. У 2004 році федерація розпочала програму будівництва майданчиків зі штучним покриттям «Наше майбутнє». За рік в усіх регіонах країни було встановлено 400 об’єктів, перший з яких відкривав тодішній Президент УЄФА Леннарт Йоханссон. У 2005-2007 роках завдяки наполегливим ініціативам ФФУ вдалося побудувати ще 400 майданчиків за бюджетні кошти.

Ще півмільйона м’ячів

Виходячи з першочергової потреби у забезпеченні футбольними м’ячами, з 2001 по 2005 роки ФФУ передала школам 800 000 м’ячів. «Тим не менш, дефіцит м’ячів залишається великим, − зазначив Григорій Суркіс. − Тому Федерація футболу прийняла рішення про придбання протягом найближчих років ще півмільйона м’ячів для шкіл, і ця робота буде реалізовуватись вже з початку 2008 року. Маємо надію, що це буде потужним імпульсом для подальшого розвитку шкільного футболу».

Перепідготовка вчителів

Окрім матеріального забезпечення, важливим завданням була перепідготовка вчителів фізичної культури для підвищення якості шкільних уроків футболу. Фахівцями ФФУ була розроблена відповідна навчальна програма курсів, яку затвердило Міністерство освіти. Ці курси були прирівняні до курсів підвищення кваліфікації вчителів фізкультури і надають відповідну категорію. Також перепідготовка вчителів здійснюється на обласних семінарах зі шкільного футболу, які проводять обласні структури Міністерства освіти. Починаючи з 2001 року таке спеціалізоване навчання пройшли загалом більше 26 000 викладачів фізкультури.

Невирішені проблеми

«Але я наголошую − ми усвідомлюємо, скільки перед нами, Федерацією футболу, і перед державними установами ще невирішених проблем у розвитку шкільного футболу, − продовжив керівник ФФУ. − Насамперед, це зарплата вчителя фізкультури та погані умови для занять при школах. У більшості шкіл знищені й занедбані стадіони, поля й майданчики. Лише до 10 % сільських шкіл забезпечені спортивними залами. Є багато прикладів того, що подаровані федерацією майданчики зі штучною травою приведені в непридатність, тобто їх ніхто не утримує, не охороняє і не ремонтує. У питанні проведення курсів для вчителів більшу активність мають проявляти регіональні федерації і допомагати обласним інститутам післядипломної освіти насамперед підбором кваліфікованих викладачів − фахівців футболу».

Масовість і якість

В основному на проблемних моментах зупинилися в своїх виступах заступник Міністра у справах сім’ї, молоді та спорту Віктор Христоєв та голова Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України В’ячеслав Гамов. «На мою думку, головна наша біда − низький методично-тренувальний рівень фахівців, що працюють з дітьми, − зазначив Гамов. − Також хотілося б, аби представники місцевої влади приділяли більшу увагу навчально-спортивній роботі. Тоді до масовості додасться і якість підготовки юних гравців».

Спільний план роботи

«Більше п’яти відсотків учнів зараз не відвідують уроки фізвиховання − це дуже сумна статистика, − зауважив Віктор Христоєв. − Тому дуже важливо і надалі крок за кроком впроваджувати нашу стратегію підтримки шкільного спорту, і особливо футболу. Надзвичайно важливу роль в цьому процесі має відігравати новий план спільної роботи Міносвіти, Мінсім’ямолодьспорту та Федерації футболу з розвитку шкільного футболу на 2008 рік». Невдовзі Григорій Суркіс, В’ячеслав Гамов та Віктор Христоєв власне й підписали цю угоду.

Нагороди − найдостойнішим

Після серйозних розмов почалася найприємніша частина семінару − вручення нагород за внесок у розвиток шкільного футболу в Україні. Так, найвищою нагородою Федерації футболу України − медаллю «За заслуги» були відзначені В’ячеслав Гамов, завідуюча сектором основ здоров’я і фізичного виховання Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України Владислава Ганчева, завідуючий кафедрою педагогічної майстерності Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів Олексій Лакіза, вчитель фізичної культури загальноосвітньої школи с.Трушки Білоцерківського району Київської області Віктор Троценко. Подяки президента ФФУ удостоїлися ректор Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів Наталія Клокар, ректор Харківського обласного науково-методичного інституту безперервної освіти Любов Покроєва та директор столичної загальноосвітньої школи №170 Віктор Заболотний.

Оцените этот материал:
Комментарии
Войдите, чтобы оставлять комментарии. Войти

Новости Футбола

Лучшие букмекеры

Букмекер
Бонус