Дилема футбольної Черкащини: "Славутич" чи "Дніпро"?. 20-03-2013 Вторая лига - UA-футбол
Вторая лига Украины
Вторая лига Таблица Матчи Новости Команды Бомбардиры Ассистенты Гол+пас Посещаемость

Сергій Стасько
20.03.2013
среда
10:44
Дилема футбольної Черкащини: "Славутич" чи "Дніпро"?
Рейтинг публикации

"Дніпро" є і буде", "Лише "Дніпро", лише Черкаси" - такі скандування можна постійно почути на домашніх матчах черкаського "Славутича" із сектора ультрас. Справа в тім, що місцеві футбольні вболівальники вже не перший рік вимагають перейменувати черкаський клуб та повернути йому історичну назву.

Історія питання

На календарі черкаських футбольних вболівальників червоним обведена дата – 9 травня 2009 року. У цей день місцевий ФК "Дніпро" зіграв свій останній в історії матч проти МФК "Миколаїв" у Другій лізі і фактично припинив своє існування. Причина традиційна для футбольної України – фінансування. Головний інвестор відмовився допомагати команді, а вчасно руку допомоги не протягли і все – потяг пішов.

Цікаво, що тоді ще президент ПФЛ Святослав Сирота офіційно просив губернатора Черкащини Олександра Черевка втрутитися у ситуацію і врятувати черкаський ФК "Дніпро". Тим більше, що той був почесним президентом клубу і ніби повинен був бути зацікавленим у вирішенні питання.

Важко аналізувати, чи дійсно доклав всіх можливих зусиль тодішній очільник області, але підсумок для футбольної команди виявився невтішним.

15 і 20 травня 2009 року команда не з’явилася на календарні матчі чемпіонату. А вже на наступний день рішенням Дисциплінарного комітету ПФЛ за повторну неявку на гру команда "Дніпро" була виключена з ПФЛ і знята зі змагань.

Ось так, 9 травня, в день заснування команди, "Дніпро" припинив своє існування.

Професійний футбол був відсутній на Черкащині близько двох років. Картина була достатньо дика, адже, погодьтеся, дуже дивно, коли в обласному центрі, де є цілком прийнятний стадіон та багаті футбольні традиції, відсутня футбольна команда.

За цей час в області встигло змінитися керівництво, яке одним із своїх пріоритетних завдань поставило повернути в черкаський край професійну футбольну команду.

Можна по-різному ставитися до обласної влади, в залежності від власних політичних переконань, але обіцянка була дотримана, а на футбольній карті України з’явився новий футбольний клуб - черкаський "Славутич".

Дилема футбольної Черкащини: "Славутич" чи "Дніпро"? - изображение 1В цей час Управління в справах сім’ї, молоді та спорту черкаської ОДА разом із місцевої газетою "Молодь Черкащини" ініціює на сторінках видання проведення опитування серед черкащан щодо кольорів та емблеми, які мають бути, на їхню думку, у новоствореного футбольного клубу.

"Черкаські фани, як тільки дізналися про це опитування, відразу почали писати листи із своїм баченням іміджу нового футбольного клубу Черкащини. Зокрема, ми наголошували, щоб кольори та назву залишити історичними – червоно-біло-синє "Дніпро". Але через півроку дізнаємося, емблема в розробці є жовтно-блакитною, а назва залишилася без змін – "Славутич", - говорить представник черкаських ультрас Роман Надточій.

За його словами, до того як було зареєстровано клуб, вболівальники попросили у керівництва "Славутича", щоб назва та кольори були змінені. На зустріч пішли, але лише частково: кольори змінили, а назва такою і залишилася.

"Ми неодноразово писали листи до керівництва "Славутича", до обласної влади з приводу зміни назви команди, але поки що віз і нині там", - зазначив Надточій.

Від підтримки "Славутича" футбольні ультрас не відмовилися, хоча наголошують, що вболівають більше за гравців і тренерів, ніж за сам клуб.

"Початок активного фан-руху прийшовся на той час, коли було ще "Дніпро" і серце також належить цьому клубу. Наприклад, завтра прийде нове керівництво і захоче знову поміняти назву, то нам виходить теж потрібно буде підлаштовуватися? На мою думку, це неправильно. Повинні зберігатися традиції та історія футбольного клубу", - зазначив в минулорічному інтерв’ю Ua-Футбол представник черкаських ультрас, який забажав залишитися невідомим.

Без минулого – немає майбутнього

Перша футбольна команда на Черкащині було створена 9 травня 1955 року, що досить символічно - в День Перемоги. Мала вона назву "Буревісник" і з такою назвою проіснувала до 1956 року. Важко сказати, чим тодішній владі не вгодив "Буревісник", однак в 1957 року черкаська команда знову змінює назву – на цей з’являється "Колгоспник". Можливо, це було пов'язано із тим, що команда мала дебютувати в чемпіонаті країни серед команд класу Б. До речі, перехід на рівень майстрів був пов’язаний із будівництвом великого футбольного стадіону, який мав 27 секторів.

Дилема футбольної Черкащини: "Славутич" чи "Дніпро"? - изображение 2

Перша футбольна команда Черкас мала назву "Буревісник" / Фото - ФФУ

Отже, під назвою "Колгоспник" головна футбольна команда області грає до 1966 року. А з 1967 року черкаську команду вперше було названо "Дніпро" (ця назва буде повертатися тричі). Шість років проіснувало "Дніпро", поки в 1973 році не з’явився на горизонті "Граніт". Cаме із цією командою був пов’язаний великий скандал у 1974 році, який призвів до того, що черкаська команда втратила статус майстрів.

Деякі з керівників клубу були пов’язані із фінансовими злочинами, а тому серйозний розбір польотів відбувся на самому високому рівні – в ЦК КПУ. Голови летіли, як кажуть, далі ніж могли, а справа, яка була передана на розгляд у відповідні служби, мала назву "о злоупотреблениях и хищениях больших сумм денег в связи с содержанием команды "Гранит".

Тому, як бачимо, фінансові ігри керівників футбольних клубів були і є актуальними не лише для сучасності.

У підсумку граніт виявився далеко не міцним, а команду зняли з чемпіонату. Через рік, в 1975-му, можновладці знову повертають черкаську команду на футбольне поле, але під старою, більше звичною назвою "Дніпро". З тих пір настала довга пауза в перейменуванні команди і розпад Радянського Союзу футбольна Черкащина зустріла з "Дніпром", який ним залишався до 1996 року.

В 1997 році команда вперше за часів незалежності змінює назву на ФК "Черкаси" і проживе з нею до 2004 року, аж поки "Дніпро" знову не повернулося на черкаські футбольні терени. З цією назвою головна футбольна команда у 2009 році і зникла з футбольної карти України.

У підсумку за 54 роки існування футбольної команди на Черкащині назва "Дніпро" протрималася 31 рік.

Позиція черкаських ультрас

Їхнє головне кредо – бути вірними традиціям. Тому черкаські ультрас завжди будуть виступати за збереження історично усталеної назви клубу – "Дніпро", і за червоно-біло-сині кольори команди, незалежно від зміни власників та спонсорів клубу.

"Клуб начебто штучно створений і не відчувається тої пристрасті, яка відчувалася до колишнього "Дніпра". І підтримка вболівальників має бути заради того, щоб для футболістів це була додаткова мотивація. Але немає справжніх емоцій, які були раніше. Це прикро визнавати, але зараз проглядається тенденція сучасного футболу, коли клуби створюються штучно без минулого", - зазначає Роман Надточій.

Вимоги вболівальників до керівництва досить прості та зрозумілі:

1. Перейменувати ФК "Славутич" в ПФК "Дніпро";

2. Роком заснування клубу вважати 1955 рік;

Далі дозволю собі зацитувати частину листа оприлюдненого черкаськими вболівальниками в одній з соціальних мереж:

"Щоб уникнути накладок з юридичною особою "ФК Дніпро Черкаси", за якою налічується величезний борг, пропонуємо закріпити за клубом нову юридичну назву "ПФК Дніпро" (ПФК – Професійний Футбольний Клуб).

Важливим нюансом для нас є і дата заснування клубу, яка б свідчила про тривалу футбольну історію нашого краю. 1955 – рік зародження професійного футболу в Черкасах. З того часу змінювались клуби, змінювались назви, але завжди у головної команди міста, офіційною датою заснування значився 1955 рік".

Орієнтиром для боротьби за історичну назву клубу черкаські ультрас вбачають приклад "Скали" з міста Стрій.

Нагадаємо, що місцевий клуб був заснований під назвою ФК "Моршин" у 2004 році на базі дитячо–юнацької академії футболу Моршина. Після неодноразових акцій вболівальників щодо повернення історичної назви клубу "Скала", який у тій місцевості існував з 1911 року, з керівництвом команди в цьому напрямку вдалося знайти компроміс і з 2009 року ФК "Моршин" змінив назву на ФК "Скала".

Черкаські вболівальники переконують – боротьба буде продовжуватися, поки назва не буде змінена. За їх словами, цілком можливий варіант, що ультрас відмовляться від активної підтримки команди.

Дилема футбольної Черкащини: "Славутич" чи "Дніпро"? - изображение 3

Черкаські ультрас вимагають повернення старої назви команди

Позиція керівництва

Начальник Управління у справах сім'ї, молоді та спорту черкаської ОДА Вадим Береза, який був одним із тих, хто брав участь у створенні ФК "Славутич", зазначив, що клуб не буде змінювати своєї назви.

"Славутич не є правонаступником клубів ФК Черкаси чи "Дніпро" – це зовсім інший клуб. Є група вболівальників, яких десь сто чоловік, які називають себе вірними традиціям. Але яким - клубу "Дніпро" чи футбольним традиціям Черкащині? Є клуб "Славутич", і ми запрошуємо цих ультраc бути фанатами цього клубу, - зазначив Вадим Береза.

За словами чиновника, якщо ультрас хочуть "Дніпро", то нехай створять свою команду і буде на Черкащині дві професійні команди – ніхто ж не проти.

"Якщо ультрас не хочуть підтримувати "Славутич" – це їхня позиція і кожен має на неї права. Нехай підтримують команду "Дніпро", яка не існує. Ніхто не каже кричіть "Славутич – молодець", а просто на трибунах підтримайте черкаський футбол загалом. Не подобається "Славутич" – скандуйте "Черкаси, вперед"!

Вадим Береза наголошує, що лідери ультрас жодного разу не приходили до нього поспілкуватися, хоча знали, що він буде залученим до створення цього клубу.

"Нехай буде назва "Славутич", але ультрас могли допомогти розробити логотип клубу – ми ж не були проти. Але коли люди налаштовані агресивно і бачать тільки свою правду, а позицій інших для них не існує, то як з такими людьми можна працювати? До речі, зараз працюємо над створенням свого фан-клубу, який зрештою, можливо, розростеться в своїх ультрас. Якщо вони не хочуть вболівати – то ніхто їх не буде змушувати", - підсумував начальник Управління у справах сім'ї, молоді та спорту черкаської ОДА.

А от позиція віце-президента "Славутича" Володимира Ходака залишається, на жаль, невідомою, адже поки що нам не вдалося із ним зв’язатися.

Однозначно зрозуміло, що ця історія обов’язково матиме продовження, а ми будемо за нею слідкувати.

Читайте самые интересные новости футбола в Facebook и Viber
Оцените этот материал
Голосов 1

Реклама

Загрузка...

 

© UA-Футбол 2002-2017.
Все права на материалы, находящиеся на сайте www.ua-football.com, охраняются в соответствии с законодательством Украины.
Материалы сайта предназначены для лиц старше 18 лет (18+).
Пишите нам: [email protected]